Obserwatorzy

niedziela, 5 lipca 2015

Ty, Ciebie, Tobie…

Miałam pisać o tym dawno temu… są takie tematy które przychodzą do mnie w różnych momentach… są fajne, ale gdy chce coś napisać… zwyczajnie o nich zapominam… bo te co jako przyleciały tako i uleciały…. jak to wena...

Widzę taką oto reklamę:


 przypomniał mi się temat który poruszyć dawno temu chciałam…
Autor reklamy, to jest szkoła zwraca się do przyszłego swego ucznia zapewniając że „to szkoła właśnie dla ciebie”. Czy aby na pewno szkole zależy na uczniu? Przecież zwracając się do kogoś w formie pisemnej zaimki osobowe i dzierżawcze piszemy z wielkiej litery. W ten sposób okazujemy szacunek partnerowi dialogu, to jest odbiorcy. Tego owa placówka oświatowa naucza... i nauczać będzie. 
Absolutnie nie jestem pedantką językową, w ręcz przyznaję że wiele mi brakuje... po kilka razy czytam wpisy, staram się, edytuję a i tak coś znajdę...
Czerwienię się na myśl że zaglądają tu polonistki, obliguje mnie to i mobilizuje... wybaczcie, ale nie jest to temat wpisu a do niego chcę właśnie wrócić, tak więc na wielkość pierwszej litery owego zaimka zwracam uwagę, i nie zależnie czy jest to mail, sms, list tradycyjny czy... reklama.
Zwracam uwagę gdyż jest to znak mówiący mi to coś o autorze wypowiedzi i jego stosunku do mnie.
A co Ty o tym sądzisz?
 Dla zaglądających tu szacownych znawczyń naszego języka, i wszystkich moich czytelniczek wirtualny poczęstunek na osłodę:


28 komentarzy:

 1. Z tego co wiem to z dużej litery pisze się wtedy, gdy zwracamy się do danej, konkretnej osoby. Tu jest zwrot ogólny i powiem szczerze, że ja też bym to napisała z małej litery, bo nie zwracam się do nikogo konkretnie, ani do żadnej osoby którą znam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie kuś takimi pysznościami na noc! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Jako polonistka potwierdzam, że nie popełniono tu błędu - wielka literę w zaimkach dzierżawczych stosuje sie w wyjątkowych okolicznościach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja wprawdzie nie polonistka, ale absolwentka tzw. starej szkoly, gdzie jezyk polski byl chyba najwazniejszym przedmiotem w szkole. Mam wrazenie, ze bledu nie ma, bo wielka litera jest jedynie forma grzecznosciowa w zwracaniu sie do konkretnej osoby.
   Ja w ogole zauwazylam tendencje do naduzywania wielkich liter, np. ten Pan, ta Pani - przeciez to w zadnym razie nie jest ani forma grzecznosciowa, ani jezyk niemiecki. ;)

   Usuń
 4. Heh, myślałem, że to będzie tekst o głośnej samobójczej śmierci Dominika, nad którym znęcały się dzieci i niektórzy nauczyciele. A co do właściwego tematu to mnie razi jak ktoś pisze Ciebie/Tobie/Ty z małej litery, zwłaszcza jak zwraca się do kogoś np. w smsie, meilu itp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a ja z wypiekami na twarzy czekam na Twój komentarz pod postem niżej...

   Usuń
 5. Kusicielka :D mnie tez to drażni, ale na blogach przyzwyczailam się. sama piszę z wielkiej litery :)

  OdpowiedzUsuń
 6. za moich czasow nie bylo gimnazjum:)

  OdpowiedzUsuń
 7. O matko... masakra. Mnie duża litera w tym przypadku (a raczej jej brak) bardzo razi.
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie na nowy post z nową stylizacją!
  www.gabriel-data.blogspot.com - MY BLOG
  Fashion Projects

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie wiem jak jest poprawnie, ale zwracając się do uczniów faktycznie mogliby to napisać z dużej litery.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie jest to arcydzieło sztuki reklamowej ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Żeby reklama lepiej oddziaływała, to duża litera byłaby tu jak najbardziej na miejscu - tak sobie myślę.
  A druga sprawa jest taka, że niechlujstwo językowe jest już wszechobecne, również wśród dziennikarzy. Niektóre artykuły przerażają.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie jest to zbyt kulturalne

  OdpowiedzUsuń
 12. Jeśli chodzi o reklamę to tak jak napisały poprzedniczki chyba jest ok. Drażni mnie natomiast to, gdy ktoś pisząc do mnie nie używa dużych liter.

  OdpowiedzUsuń
 13. Dziwna taka reklama , ale coś dziwić gdy dzieci i potencjalnych uczniów coraz mniej . Nie mam jakoś zdania o tej reklamie

  OdpowiedzUsuń
 14. jak widzę błędy ortograficzne wszelkiej maści nieważne czy to kwestia wielkich czy małych liter, to aż mi się trzęsie w środku

  OdpowiedzUsuń
 15. Najwyraźniej szkoła ma takiego potencjalnego ucznia daleko w dupie... Sory za słownictwo.
  Albo po prostu szkoła chce uczyć ale zapomniała samą siebie najpierw wyszkolić :D

  I am Journalist

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja stosuję w swoich recenzjach takie zwroty z dużej litery. Jakoś tak się nauczyłam, i to chyba nie błąd. Tak mi się wydaje.

  OdpowiedzUsuń
 17. Według mnie takie słowa nie ważne czy są kierowane bezpośrednio do osoby, czy tak jak w tym wypadku na plakacie zawsze powinni być pisane wielką literą. Niestety często zdarza się tak nie tylko w takiej sytuacji, że producenci nie zwracają uwagi na szczegóły. Całkiem inna historia, ale trochę pokazująca niedbałość o klienta spotkała mnie w Biedronce, kiedy na jednym z opakowań przeczytałam "skrzydełka cielęce"a od kiedy cielak ma skrzydła? :D

  OdpowiedzUsuń
 18. I to reklama szkoły - można powiedzieć: żenua.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak.
   Zgadzam się z Tobą Filiżanko. To jest ukazanie szacunku, jak kto pisze zaimki osobowe. Najgorzej jednak drażni jak Ty piszesz wielką literą, a druga strona małą.

   Usuń
 19. Na pewno jest kontrowersyjna. Jeżeli pisałabym to ja to pewnie użyłabym drukowanych liter ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Generalnie błędu nie ma, ale..no własnie, ale jeśli to reklama to lepiej brzmiałoby(wyglądałoby?) z dużej litery. Można by wtedy faktycznie pomyśleć, że do przyszłych uczniów szkoła odnosi się z szacunkiem, a tak..jest jak jest.

  OdpowiedzUsuń
 21. Myślę, że gdyby została użyta wielka litera reklama by wiele zyskała. Będąc uczniem odebrałabym jej treść personalnie, miałabym poczucie, że została skierowana właśnie do mnie. A tak zwracają się do wszystkich a jakby do nikogo:))) mimo, że błędu nie ma to jednak chyba nie o to chodziło. Żeby trafić faktycznie do osoby potencjalnie zainteresowanej uważam, że należałoby to jednak napisać wielką literą.

  OdpowiedzUsuń
 22. To ciasto na końcu, mniam ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Z racji tego, że bliżej mi do nauk humanistycznych aniżeli ścisłych, staram się bardzo zwracać uwagę na formę mojego słowa pisanego, a już w szczególności na wyżej przedstawione zwroty grzecznościowe. Wychodzę z założenia, że okazujemy tym szacunek swojemu czytelnikowi, niekoniecznie mając na myśli tylko bloga oczywiście. A poczęstunek - pierwsza klasa :-)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, miło mi że tu jesteś, proszę zostaw ślad po sobie, ale nie SPAMuj, komentarze: propozycje wspólnej obserwacji, łańcuszki, autoreklamę i teksty nie na temat usuwam. Ja szanuję Ciebie, więc proszę szanuj mnie, a odwiedzę Cię na pewno. Zwłaszcza jeśli masz g+ będzie mi łatwiej do Ciebie trafić gdy zostawisz adres bloga pod swoim komentarzem. Czasem mam zaległości, ale spokojnie, nadrabiam je:))
Bardzo mnie ucieszy gdy dołączysz do zacnego grona moich obserwatorów.
Życzę przyjemności!