czwartek, 16 stycznia 2020

Gdzie można nieodpłatnie uzyskać pomoc psychologiczną/wsparcie duchowe

Post ma charakter czysto informacyjny, nikogo do niczego nie nakłaniam. Może jesteś tu bo czegoś szukasz, mam nadzieje że znajdziesz tu odpowiedź, będzie mi miło.
Coraz częściej spotykam się z tym że ludzie poszukują pomocy psychologicznej. Oczywiście jeśli ma sie fundusze to wiele ułatwia, pieniądz ułatwia, otwiera wiele drzwi. Mając pieniądze możemy wybierać pośród gabinetów prywatnych jak i tych gdzie kondycja finansowa nie jest  istotna. Tu liczy sie czas, a właściwie cierpliwość.
Przed skorzystaniom z pomocy warto określić z czym idziemy do specjalisty i czego oczekujemy. To bardzo ważne, to podstawa. Warto określić czego oczekujemy. Nasze oczekiwania bywają źródłem naszych frustracji. Nigdy nie mamy gwarancji że tam gdzie pójdziemy otrzymamy coś dzięki czemu będziemy zadowoleni, sprawa sie rozwiąże. Może tak być ale nie musi.
Najłatwiej dostępną, najszybszą pomoc doraźną możemy spotkać w

telefon zaufania. 


Gdy wpiszemy w wyszukiwarkę znajdziemy sporo kontaktów, wszystko zależy kim jest dzwoniący i z czym ma problem. Część telefonów działa całodobowo, inne są czynne w określonych godzinach. Jedne są bezpłatne, inne według taryfy operatora. Działalność pomocową telefoniczną prowadzą Instytucje pozarządowe, ale nie tylko. Jedną z takich instytucji jest:

"Polskie Towarzystwo Pomocy Telefonicznej zrzesza dyżurnych telefonów zaufania i osoby pracujące w placówkach pomocy telefonicznej. PTPT działa na rzecz tworzenia i utrzymywania systemu wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym, zagrożonych samobójstwem, bezradnych wobec przeżywanych problemów." Pomoc jest doraźna i anonimowa. Założeniem pomocy jet to by każdy bez wyjątku mógł uzyskać wsparcie polegające na przykład na wysłychaniu, rozmowie, przekierowaniu do konkretnej instytucji. W porozumieniu z dzwoniącym dyżurujący może zawiadomić odpowiednie służby by przyszły z pomocą np osobie zagrożonej samobójstwem.klik w źródełko


Betania. 


Studencki psychologiczny punkt informacyjny powstał z myślą o studentach osamotnionych z problemami, zestresowanych. Co oferuje? Spotkanie 50 minut w ramach których osoba może wysłuchać, wyposażyć w narzędzia jak np. radzić dobie ze stresem, Jeśli student potrzebuje więcej na spotkaniu dowie sie gdzie szukać pomocy.
Kto tym zarządza?
"Głównym odpowiedzialnym jest duszpasterz DA WINNICA. Dyżury prowadzą ludzie kompetentni, którzy ukończyli studia psychologiczne i działają w tym polu."klik więcej
Spotkania odbywają sie w Gdańsku Wrzeszczu.
Co trzeba zrobić? Wypełnić formularz zgłoszeniowy: podać imię, nazwisko, email, krótko opisać swój problem, zaznaczyć z kim chce sie spotkać do wyboru są cztery Panie i jeden Pan. Osoby służące pomocą są dość anonimowe bo nie znalazłam jakiegoś szczególnego opisu, czy zdjęcia.
Po wysłaniu wypełnionego kwestionariusza można oczekiwać odpowiedzi zwrotnej, nie jest napisane w jakim czasie będzie odpowiedź, jednak czas odpowiedzi określono na: "jak najszybciej".


Grupa wsparcia.


Zależy z czym masz problem może znajdziesz grupę dla siebie. Najsłynniejsza jest chyba AA - Anonimowi Alkoholicy, chyba każdy o niej słyszał. Mityngi przyciągają osoby które identyfikują sie z problemem alkoholowym co jest podstawą do przyjęcia do grupy oraz uczestnictwie.
Swoją grupę mają też DDA/ DDD - Dorosłe dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych/Alkoholowych.
Na czym to polega? Osoba identyfikująca sie z problemem może uczęszczać na spotkania (mityngi) podczas których podejmowane są tematy właściwe dla danej społeczności. Z chęcią uczciwego przyjrzenia sie sobie i wytrwałości oraz chęci poświecenia czasu można poszukać "sponsora" który pomoże przejść 12 kroków. Grupy dwunastokrotne mają także seksoholicy, uzależnieni od miłości (SLAA), "żarłocy" czyli osoby z problemem nałogowego regulowania emocji za pomocą jedzenia....

OIK - Ośrodek Interwencji Kryzysowej. 

Można porozmawiać telefonicznie, można umówić się na rozmowę osobiście. Liczba spotkań jest jakoś ograniczona. W ramach rozmowy można zostać wysłuchanym. Informacja zwrotna ogranicza się do: "w czym mogę Pani/Panu pomóc", "jak mogę Pani/Panu pomóc". Być może pracują tam osoby empatyczne, może ktoś uzyskał tam pomoc. Na miejscu można założyć niebieską kartę. W każdym razie jak ktoś chce może próbować a nóż widelec ...
W szczególnych przypadkach są jakieś hostele dla osób w potrzebie. źródło więcej

MOPS - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej


Instytucja pomocowa powołana do niesienia pomocy, a praktyka pokazuje że bywa różnie. Pomoc odbywa się przez pracownika socjalnego który robi wywiad mający na celu istalić jakiej pomocy adna osoba potrzebuje oraz na co pozwala ustawa w danym przypadku. MOPS kojarzy się z zasiłkami, pomocą finansową, materialną. Otóż instytucja zatrudnia sporą liczbę pracowników także psychologów (sam pracownik socjalny, czy też pracownica może być wykwalifikowanym psychologiem, terapeutą). Pracownik socjalny może ułatwić, podpowiedzieć gdzie skorzystać z takiej pomocy. Nawet, w określonych przypadkach MOPS może pokierować daną osobę do gabinetu w ramach 'swoich" pracowników, a nawet sfinansować komuś terapię w prywatnym gabinecie.
Są nawet "projekty" w ramach których można korzystać ze specjalistycznej pomocy.

Fundacje, Stowarzyszenia....


Organizacji Pożytku Publicznego jest wiele, wszystko zależy kto i z czym sie boryka. Nie wiem czy najlepszą ale pierwszą z brzegu niech będzie  "Centrum Praw Kobiet". Fundacja działa na rzecz kobiet. Organizacja oferuje pomoc psychologiczną, prawną, schronienie, pomoc socjalną. Pomoc można uzyskać telefonicznie, mailowo oraz osobiście.
Oczywiście jak w każdym przypadku wiele zależy od miejsca zamieszkania indywidualnych potrzeb danej osoby.

Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień


Poradnia Leczenia UzależnieńW różnych miastach nazwy mogą być inne. Pomoc skierowana jest do osób uzależnionych oraz współuzależnionych, dzieci takich osób. No cóż... tu czeka się długo, słyszałam że nawet lata. Można zadzwonić, przyjść osobiście...  na rozmowie w trakcie której osoba zostaje poinformowana o zasadach, dość często spotykanych. Otóż osoba wpisana na listę ma swoją kolej no i jak zwalnia sie miejsce bo albo ktoś zakończył terapię albo wypadł czy zrezygnował (bo i tak sie zdarza) wówczas dzwonią do kolejnej osoby, są próby kontaktu jeśli nie odpowiada to wybierany jest numer do kolejnej osoby z listy dzięki temu czas oczekiwania może sie skrócić;) 
Liczyć można na terapie indywidualną, grupową, jest dzienny oddział, jest poradnia....

Przychodnia na NFZ

Tutaj pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza psychiatry który to decyduje o formie pomocy. Najczęściej jest to farmakoterapia. Pierwsza wizyta powinna być dłuższa gdyż medyk zasięga informacji o pacjencie, może zlecić dodatkowe badania, może w szczególnym przypadku wydać skierowanie do szpitala. O takim miejscu opowiada youtuberka z kanału "Mama i stetoskop", pracująca w zawodzie lekarka


Na oddziale zapewne pacjent będzie miał i terapię, i zajęcia i leki. No ale może nie być aż tak źle.
Pacjent z lekarskiego gabinetu może wyjść ze skierowaniem na terapię. Dokument należy złożyć w przychodni którą pacjent wybiera. Warto zainteresować sie tematem do kogo sie zapisać, warto poczytać o psychologach pod kątem tego co skłania do pójścia do gabinetu. Zwykle po złożeniu dokumentu trzeba czekać i czekać... albo sie ma szczęście bo na przykład osoby wcześniejsze nie odebrały telefonu i jest możliwość umówienia sie na termin, oby pasował. 
Na pierwszą wizytę trzeba przyjść wcześniej bo dokumentacje należy podpisać, upoważnienia, dane... Po tej części jest oczekiwana (bywa że po latach, autentyk) wizyta w gabinecie terapeuty, ale jeśli myślisz że to terapia to jesteś w błędzie. Ta część to konsultacja podczas której psycholog poznaje pacjenta jego osobę problem, obserwuje zachowanie... Podejście i jakość usługi zależy od relacji jaką stworzą obie osoby, także od podejścia pacjenta oraz nurtu do jakiego sięga terapeuta.
Jak to w każdej relacji bywa terapeuta może nie przyjąć pacjenta co jest lepszą sytuacją bo może on czekać do innego specjalisty zwykle po za kolejnością. Lecz jeśli to pacjent rezygnuje to czeka od nowa. Czas leci a problemy zwykle sie same nie rozwiązują. 

Jak można samemu sobie pomóc?

Tutaj ważna jest edukacja, wiedza choć w necie "rozsypana' to jednak jest... w ludziach, na forach, w postach, grupach, publikacjach, filmikach, podcastach... opcji jest ogrom! Są grupy samopomocowe....
Ważna jest wiedza, bardzo ważne są osoby bliskie które dadzą wsparcie w trudnych chwilach... To bezcenne. Czasem wystarczy być. Nie trzeba być specjalistą, nie trzeba rozumieć wiedzieć by samemu pomóc dobra energia, słowo, uśmiech drobiazg, obecność, rozmowa to tak wiele.
Bywa że ludzie odwracają się, ale można mieć przyjaźń która będzie ponad to. Miłość ogromną....
Ważne jest dbanie o siebie i swój dobrostan, na tyle na ile to tylko możliwe.
No to sie rozpisałam. Może to komuś pomoże:) 

31 komentarzy:

 1. Bardzo ważne informacje.Mam nadzieję, że komuś pomogą.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super post. Informacje aktualne i bardzo pożyteczne. Oby komuś dobrze pomogły. Sama przekażę ten post znajomemu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przydatne informacje. Dobrze, że są wszelkie linie, organizacje itd. które mogę pomóc. Oby jak najmniej ludzi musiało z tego korzystać, chociaż w dzisiejszych czasach to trudne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo popieram takie wpisy i głosy wsparcia od społeczeństwa. Wbrew pozorom ludziom potrzebującym pomocy trudno jest takie miejsca znaleźć. Szanuję za wyczerpujący wpis i pomysł, żeby coś takiego dodać.
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Przede wszystkim ważne jest, aby nie diagnozować się zdalnie, samemu sobie, na podstawie googla. Znam takiego blogera i wiem, że to mu pomaga ... nic dalej ze sobą nie robić.

  A drugą ważną sprawą jest doinformowanie się, czy ośrodek do którego zmierzamy jest świecki (to łatwo sprawdzić) i neutralny światopoglądowo (to już trudniej). Wbrew pozorom to ważne nie tylko dla osób niewierzących. W kryzysie psychicznym jesteśmy bezbronni, a niektóre ośrodki mają cechy sekty - pod ich wpływem można podjąć decyzje, które normalnie uznalibyśmy za bzdurne.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przedstawiłaś bardzo przydatne informacje.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ważny i przydatny wpis dla osób potrzebujących takiej pomocy.

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny post, na pewno przyda się wielu osobom, zwłaszcza tym, które nie do końca wiedzą gdzie szukać pomocy i są ze swoimi problemmami same.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nawet nie wiedzialam ze jest tyle tych organizacji. Bardzo przydatny post.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dobrze, że o tym piszesz, mam nadzieję, że na post trafi jak najwięcej osób potrzebujacych takiej pomocy.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dobrze,że poruszasz na blogu tak ważne tematy. Na pewno ten wpis przyda się wielu osobą :)
  Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Dobrze jest wiedzieć, gdzie można szukać pomocy.

  OdpowiedzUsuń
 13. Z tym bezpłatnie (a przynajmniej w ramach NFZ) często niestety są różne problemy.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dobrze wiedzieć, gdzie można szukać pomocy lub wsparcia, czasami sama świadomość, że można zwrócić się o pomoc jest bezcenna :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ważne jest wiedzieć takie rzeczy. Oby się nigdy nie przydały, ale warto mieć świadomość, że sa różne możliwości.

  OdpowiedzUsuń
 16. Każdy kto potrzebuje jakiegokolwiek pomocy uzyska tu pomoc

  OdpowiedzUsuń
 17. W większości wspomnianych przez Ciebie placówek miałam praktyki i było różnie

  OdpowiedzUsuń
 18. Mama i stetoskop to super kanał i bardzo super opowiada o takim ludzkim życiu :)
  A jeśli chodzi o telefon zaufania to kiedyś kilka razy na niego dzwoniłam i niestety ani razu nie udało mi się dodzwonić
  by-tala.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo pomocne informacje. Wiesz swojego czasu szukałam psychologa dla siebie. Nie radziłam sobie z nerwami, podejrzewałem u siebie depresję, bo nic mnie nie cieszyło, miałam negatywne myśli. Obeszło się bez, ale dobrze jest wiedzieć kto może nam pomóc :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo pomocne informacje zebrane w jednym miejscu.

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo wazne informacje, warto je poznac i zapisac :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Pomocne informacje w jednym miejscu. Brawo.

  OdpowiedzUsuń
 23. Dobre, że o tym piszesz, bo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak wiele pomocy i wsparcia można otrzymać w takich miejscach,

  OdpowiedzUsuń
 24. Widać, że jest sporo miejsc w których możemy uzyskać pomoc. Abyśmy nigdy nie musieli jednak po tego typu pomoc sięgać...

  OdpowiedzUsuń
 25. Bardzo dobrze że o tym piszesz, czasem ludzie nie wiedzą gdzie mogą zgłosić się po pomoc, gdzie jej szukać, czasem są bezradni. Mam nadzieję, że Twój post dotrze do wielu osób :)

  OdpowiedzUsuń
 26. ważne informacje, stres jest okropny i cięzko sobie z nim samemu poradzić

  OdpowiedzUsuń
 27. Bardzo ważne informacje. Mam nadzieję, że osoby które szukają pomocy trafią na Twój wpis, bo jest pomocny :) zdecydowanie powinno być więcej takich telefonów zaufania :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Ciekawie opisany temat. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 29. Bardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń

Cieszy mnie że tu jesteś, proszę zostaw ślad po sobie. Wspólnie dbamy o miłą atmosferę tutaj i szanujemy sie wzajemnie, dla tego nie pisz wielkimi literami, nie SPAMuj. Nasze zdania mogą się różnić, ale zachowujemy kulturę i dobry smak.
Komentarze: propozycje wspólnej obserwacji, łańcuszki, autoreklamę i teksty nie na temat usuwam. Ja szanuję Ciebie, więc proszę szanuj mnie, a odwiedzę Cię gdy tylko będę mogła.
Bardzo mnie ucieszy gdy dołączysz do zacnego grona moich obserwatorów.
Życzę przyjemności!