sobota, 27 czerwca 2026

Kłamstwo

 Pinokio bohater bajki dla dzieci autorstwa Carla Collodiego, został wystrugany z drewna. Podobnie jak my ludzie drewniany chłopiec dokonuje wyborów, jego charakterystyczną cechą jest to że gdy decyduje sie nie powiedzieć prawdy jego nos rośnie, niestety w rzeczywistości ludzie nie są aż tak czytelni. Oczywiście są sposoby by zachować ostrożność, są różne stopnie wtajemniczenia w sztuce rozpoznawania jak blisko jest ktoś prawdy którą przedstawia. Inne kwestie to możliwość oceny, pamięć... nie zawsze kłamstwo to premedytacja. Zdarza sie coś źle zapamiętać, pomylić. Tu mówimy o jednorazowych przypadkach, tylko zostaje temat zaufania: czy można ponownie zaufać? Osoba która sie zawodzi na ludziach powinna być otwarta mimo doświadczeń, czy większa powściągliwość będzie wskazana. 


W eksperymencie na uniwersytecie Maxa Plancka wzięło udział 2900 ochotników. Badanie pod kierunkiem dr Isabel Thielmann (Kierownik grupy badawczej, Katedra Kryminologii, Instytut Maxa Plancka ds. Badań nad Przestępczością, Bezpieczeństwem i Prawem, Fryburg, Niemcy) miało  odpowiedzieć na pytanie czy osoba która dopuściła sie nieuczciwości jest skłonna dalej tak postępować. Pierwszym etapem było zbadanie cech mrocznej triady (narcyzm, psychopatia, makiawelizm) cech które korelują z wykorzystywaniem innych. Kolejnym etapem było wykonanie 3 prostych zadań gdzie nieuczciwość wiązałaby się z gratyfikacją. 
Wyniki były jednoznaczne: badani oszukiwali i to nie raz. Osoby nieuczciwe oszukiwały kolejnym razem, prawdopodobieństwo wyniosło 43,8%  Jeśli ktoś był uczciwy to tylko 6,3%. Jak nie trudno się domyślić że im wyższy poziom mrocznych cech tym większa skłonność do wielokrotnego oszustwa. Mimo że badanie nie dotyczyło stricte relacji to można pomyśleć czy jeśli ktoś oszukał raz to czy naprawdę możemy liczyć że kolejnym razem osoba będzie uczciwa? 

źródło "Charaktery" styczeń-luty 2026 str 6

środa, 24 czerwca 2026

Haul

 


Paskudny nastrój mnie nie puszcza, złość na siebie... to wszystko to emocje, trzeba to przeżyć by iść dalej. Jest coraz lepiej, ale dobrze wcale. Właściwie miało być o czymś innym ale będzie dziś o zakupach, o tym co mi przybyło. Zakupy to też poprawa nastroju, może chory sposób regulowania emocji, jednak zwracam uwagę na to czy naprawdę potrzebuję tej danej rzeczy, przykład jasna kredka do oka, chcę nową ale mam jeszcze starą, podobnie z eyelinerem, jak zdenkuję kupię nowe a teraz do zestawienia zapraszam:

wtorek, 23 czerwca 2026

Lili – sunia w typie American Bully,

 Lli znalazłam na profilu FB Amstaffy Niczyje, pomyślałam że dziś właśnie ona będzie tutaj bohaterką wpisu i zapraszam do opisu



Poznajcie Lili – uroczą sunię w typie American Bully, która bardziej niż zabawki kocha bliskość człowieka. Jeśli marzysz o psie, który najchętniej będzie wtulał się w swojego opiekuna i korzystał z każdej okazji do głaskania, Lili może być właśnie dla Ciebie. ❤️

Według byłej właścicielki Lili ma 9 lat, jednak trudno nam w to uwierzyć. W naszej ocenie ma około 6 lat. Jest pełna życia, bardzo kontaktowa i mocno nastawiona na człowieka.

Lili nie słyszy, ale świetnie radzi sobie w codziennym życiu. Pięknie reaguje na gesty i sygnały wysyłane przez opiekuna. Jest uważna, chętna do współpracy i bardzo szybko buduje relację z człowiekiem.

Szukamy dla niej domu bez innych zwierząt. Lili nie akceptuje psów ani suk, dlatego powinna być jedynaczką.

Dom z dziećmi wyłącznie 12+. Nie wynika to z braku sympatii do dzieci, ale z jej niepełnosprawności. Młodsze dzieci bywają bardzo żywiołowe i nieprzewidywalne, a taki nadmiar bodźców może być dla głuchego psa przytłaczający. Starsze dzieci lepiej rozumieją potrzeby psa i potrafią uszanować jego przestrzeń oraz sposób komunikacji.

Do hotelu trafiła po tym, jak w domu właścicielki została odsunięta na podwórko z powodu konfliktu z suką rezydentką. Dziś czeka na rodzinę, która pokocha ją taką, jaka jest, i zapewni jej miejsce w domu oraz w swoim sercu.

📍 Lili przebywa w hotelu koło Brzegu.

📞 Więcej informacji:

Magda – 574 664 467

klik

sobota, 20 czerwca 2026

Kosmetyki Dla - Anyżowa Ziołomyjka, Płyn do higieny intymnej

  Higiena okolic intymnych jest ważna, zwłaszcza gdy jest gorąco chcemy czuć się świeżo. Kosmetyki Dla poznałam dzięki blogowaniu. Marke kojarzyłam bardzo pozytywnie, więc gdy skończył się mój płyn do intymnej zaczęłam poszukiwania Anyżowej Ziołomyjki, chciałam stacjonarnie kupić ten produkt gdyż nie chcę płacic za wysyłkę. Poszukiwania okazały się niełatwe gdyż marki Kosmetyki Dla próżno szukać w drogeriach sieciowych - Hebe ma niektóre produkty, ale Ziołomyjki Anyżowej nawet na zamówienie z odbiorem w sklepie Hebe szans nie ma. Byłam w pewnym sklepie (znalezionym na stronie marki, gdzie wyszczególnione są adresy sklepów posiadających w ofercie Kosmetyki DLa) z naturalnymi kosmetykami gdzie nawet rozmawiałam na ten temat ale niestety po dzień dzisiejszy tej ziołomyjki próżno tam szukać. Szkoda. Zadzwoniłam do innego sklepu gdzie specjalnie mi odłożono tą ziołomyjkę, specjalnie jechałam do innego miasta po ten produkt. Dzielnica bardzo miła, także załatwiłam też i inne sprawy tam. Sam płyn tani nie jest - ok 30 pln za 150 ml więc czy warto?


piątek, 19 czerwca 2026

Filmowo

 


Na randkę wczoraj nie poszłam, za to byłam na zakupach i będę coś robiła, przepisem obiecuję się podzielić. Znaleziony recept pewno przerobię jakoś po swojemu. 
A teraz o tym co udało mi się obejrzeć, są to starsze produkcje.