środa, 19 lutego 2025

Ciekawostki



Uważam że ze szpitala za szybko mnie wypisali. Za dużo na głowie, wielu rzeczy człowiek nie wie bo skąd, matka zamiast wspierać kładzie kłody pod nogi... chowa rzeczy, nowe "porządki" to złośliwość by dopiec. Dzięki tej "pomocy" trudniej mi coś znaleźć co dodatkowo zabiera czas i energie. Zabrała mi długopisy, notesy z ważnymi zapiskami. Te rzeczy są dla mnie istotne, zwłaszcza teraz gdy muszę dzwonić po szpitalach bo mam skierowanie na rehabilitacje neurologiczna. Wszędzie mają inne zasady, zwyczaje; no i tak to resztkami sił walczę. Co do relacji z matką taki ciekawy filmik trafiłam, mam pomysł napisać coś o stylach przywiązania, no ale... muszę szpital garnąć. 

Tymczasem polecam filmik odpalić i posłuchać



Ciekawostki to cykl jak  "Rozmaitości" który cieszy się sympatią. W ciekawostkach jest więcej do poczytania. Post publikuję gdy mi się "nazbiera" punktów. Tematy są przypadkowe, zapraszam:



1) Alternatywa dla gipsu. Siatki unieruchamiające Cast21 mają wiele zalet: aplikacja zajmuje zaledwie 3 minuty i składa się z 3 prostych kroków: wsuwa się złamaną kończynę w siatkę którą wypełnia sie szybko utwardzalną żywicą (można wybrać kolor) i po chwili gotowe! 


Siatka kratowa jest oddychająca i wodoodporna oraz eliminuje nieprzyjemności związane z tradycyjnym gipsem. Ciekawe jak ze zdejmowaniem, znalazłam że nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu.

2) "Kobieca przyjemność przez lata była spychana, blokowana i lekceważona." 

Dominika Drop - projektantka w swych pracach sięga dalej niż kształt stawia na ekologię i przyjemność wizualną. 

Porcelanowy dwustronny masażer ma wzór z odratowanych kalek dekoracyjnych po zamknięciu Wałbrzyskich zakładów porcelany


3) Wyrok nakazowy. Sąd w oparciu o dowody może wydać wyrok który otrzymasz do domu, nie wiedząc o posiedzeniu. Co zrobić? Napisać (termin 7 dni) pismo ze sprzeciwem i prośbą o normalna rozprawę, sąd ma obowiązek uwzględnić pismo. 


4) „Ukraiński Wersal” tak miejscowi mówią na wnętrza pewnego budynku w Kijowie. 

Vladimir Czajka to emeryt który po śmierci klinicznej postanowił że zrobi coś pięknego dla ludzi i świata. Praca stała sie odskocznią od problemów i codzienności. źrdło, więcej klik



5) "Profesor Dega jest współtwórcą rehabilitacji w świecie i twórcą rehabilitacji w Polsce. W 1960 roku w Poznaniu pierwsza w Polsce, a także i na świecie, Katedra Medycyny Rehabilitacyjnej. Skuteczność rehabilitacji narządu ruchu była tak przekonywująca, że przejęły ją samorzutnie inne specjalności. Skłoniło to Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej do wprowadzenia w 1969 r. rehabilitacji w zręby organizacyjne służby zdrowia. (...) Istotną zaletą koncepcji rehabilitacji w zrozumieniu prof. Degi jest jej wdrożenie w każdy etap leczenia chorego."więcej, klik Jak usłyszałam od mojego jakże przystojnego fizjoterapeuty że założeniem fizjoterapii jest: powszechność, dostępność i ciągłość. Mnie zaskoczyło że fizjoterapia to tak młoda dziedzina i że wywodzi sie z Polski konkretnie ze stolicy Wielkopolski. 


No to na tyle, zaskoczyło, zainteresowało Cię coś?

Miłego dnia

15 komentarzy:

  1. Naprawdę, współczuję Ci kochana tak toksycznej matki. Życie z taką osobą jest straszne trudne.
    Co do ciekawostek, to nie wiedziałam, że istnieje coś takiego, jak wyrok nakazowy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przerażające że ona nie potrafi odpuścić i nie szkodzić.
      Mnie wnętrza bloku zaskoczyły: ile czasu, finansów poświęcił ten emeryt by tak pięknie ozdobić ...

      Usuń
  2. Ile ciekawostek. A filmik obejrzę w wolnej chwili, gdyż to ciekawy temat.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dlaczego uważasz, że za szybko Ciebie wypisali?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chodzę koślawo, mam zawroty głowy, przewracam się.... Babka która jest dłużej na oddziale ode mnie lepiej chodzi. No ale oni chyba tak mało kogo dłużej trzymają.

      Usuń
    2. W szpitalu trzymają, gdy jest konieczność leczenia szpitalnego (tak myślę), a poruszanie się to kwestia rehabilitacji (częścią rehabilitacji jest normalne życie, chodzenie na dłuższe dystanse, powrót do pracy).

      Przykro, że tak masz w domu. Dobrze jest wygospodarować sobie własny skrawek, choćby pokój z drzwiami zamykanymi na klucz.

      Usuń
  4. Czytałam ostatnio o tej alternatywie dla gipsu :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Staraj się jak najwięcej ćwiczyć by się jak najlepiej usprawnić Haha niechęć Cię dołować ale rehabilitacja zależy od osoby na którą trafisz ja wiele przeszłam … i niektórym osobą zwyczajnie robić się nie chce raz trafiłam tak że ,pani dawała mi piłkę ,a sama szła na drugie śniadanie ( piłkę to ja mam w domu ) powodzenia i trzymam kciuki

    OdpowiedzUsuń
  6. Brzmi, jakbyś miała teraz naprawdę dużo na głowie… 😞 To przykre, że zamiast wsparcia musisz mierzyć się z dodatkowymi trudnościami. Trzymam kciuki, żebyś szybko wszystko ogarnęła i znalazła trochę spokoju. Jeśli napiszesz coś o stylach przywiązania, chętnie przeczytam!

    OdpowiedzUsuń
  7. Szpital ma określony termin na trzymanie na oddziale. Reszta należy do rehabilitacji. No i tak naprawdę jesteśmy zdani na siebie. P.s. W tytule jest błąd - ciekawstki

    OdpowiedzUsuń
  8. Oddziały mają określoną ilość łóżek i są po to żeby reagować w pierwszych godzinach udaru, ustabilizować i wyznaczyć plan dalszego leczenia.To trwa 8 -9 dni. Owszem, zdarza się, że stan się pogarsza lub dochodzą jakieś komplikacje i wtedy pacjent zostaje dłużej. Gdyby jednak wszyscy po udarze zostawali do pełnego wyzdrowienia, to na oddział dostawaliby się nieliczni i to byłby dramat.
    Dlatego są oddziały rehabilitacyjne a dla mniej sprawnych i wymagających opieki są zakłady opiekuńczo lecznicze, w których chorzy mają całodobową opiekę medyczną i rehabilitację.
    Powrót do sprawności zależy od nas samych i naszego zaangażowania, uporu, konsekwencji. Łatwo nie jest ale kiedy chodzi o własne zdrowie, to działa motywująco.
    Teraz akurat masz wszystkiego dużo na głowie i to odbiera siły ale to minie i wszystko się poukłada. Będzie dobrze!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystko brzmi super, tylko szkoda, że nie każdy chory po udarze dostaje skierowanie na rehabilitację i zostaje po prostu wypisany do domu. Ludzie są pozostawieni sobie, często to starsze samotne osoby. Oczekiwanie na rehabilitację na NFZ w Warszawie ze skierowaniem od rodzinnego ponad rok. Porażka, jedna z wielu, systemu opieki zdrowotnej w naszym kraju.

      Życzę dużo siły w drodze do zdrowia :)

      Usuń
  9. wow wnętrze jest niesamowite

    OdpowiedzUsuń
  10. Czytałam wczoraj chyba o tym Wersalu. :) Ale ma człowiek pasję. :)
    Współczuję Ci tej całej sytuacji serdecznie. Staraj się nie denerwować tylko wystepowac z konkretnymi żądaniami: mamo, proszę, żebyś odłozyła notesy, które mi gdzies schowałaś na to miejsce, z którego je wziełaś. Jak będzie cos marudzić, to mów krótko, że sa Twoje, Ty masz swój pomysł na swoja przestrzeń życiową i żeby urządzała tylko swoją, nie Twoją. (wiem, to jest potwornie trudne)

    OdpowiedzUsuń

Cieszy mnie że tu jesteś, proszę zostaw ślad po sobie. Wspólnie dbamy o miłą atmosferę tutaj i szanujemy sie wzajemnie, dla tego nie pisz wielkimi literami, nie SPAMuj, nie zostawiaj linków do siebie. Nasze zdania mogą się różnić, ale zachowujemy kulturę i dobry smak.
Komentarze: propozycje wspólnej obserwacji, łańcuszki, autoreklamę (z linkami) i teksty nie na temat usuwam. Ja szanuję Ciebie, więc proszę szanuj mnie, a odwiedzę Cię gdy tylko będę mogła.
Bardzo mnie ucieszy gdy dołączysz do zacnego grona moich obserwatorów.
Życzę przyjemności!