czwartek, 6 września 2018

43 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni



Już w następny poniedziałek to jest 17 września rozpocznie sie czterdziesty trzeci Festiwal Polskich Filmów Fabularnych i potrwa on do soboty 22 września. Wydarzenie kulturalne jest gratką dla miłośników kina. W Gdyńskim Multikinie będzie można spotkać ludzi filmu: dziennikarzy, aktorów.... przyznam że wybrałam się na ten sam seans co Zbigniew Buczkowski, wiem bo siedział w  rzędzie przede mną:)
O statuetkę Złotych i Srebrnych Lwów a także szereg nagród będą walczyły jedynie rodzime produkcje. W Konkursie Głównym weźmie udział 16 filmów:





7 uczuć reż. Marek Koterski wielokrotnie nagradzany w Gdyni po raz kolejny ukazuje znanego już nam Adasia Miauczyńskiego w którego postać wcielił się syn reżysera Michał Misiek Koterski. Pamiętam Michała Koterskiego jako Syna opiekującego się ojcem we "Wszyscy Jesteśmy Chrystusami", no i w "Dzień Świra".... oj tu to było tych tekstów.... nauka angielskiego.... oj można by wymieniać;)
7 uczuć to film w którym spotykają się odtwórcy z poprzednich części odsłon życia Adasia: Andrzeja Chyrę, Cezarego Pazurę... zabrakło tu mi Marka Kondrata.... w zamian zobaczę marek Roberta Więckiewicza, Marcina Dorocińskiego, i Tomasza Karolaka, aha jeszcze Cielecka ma sie pojawić - nie lubię jej i nie wiem czy bardziej niż Karolaka jednak lubię śledzić te urywki z życia Adasia które są pokazane w kolejnych filmach. W Najnowszym filmie 7 uczuć Adaś zobaczę jak Adaś wraca do dzieciństwa by nauczyć się przeżywania siedmiu podstawowych uczuć a są nimi: strach, złość, smutek, radość, wstręt, zazdrość, wstyd - czyli siedem;)
- 7 uczuć
- 7 nominacja
- 77 urodziny będzie miał reżyser w przyszłym roku

Wracając do filmu to owa podróż Adasia i nazywanie emocji ma być melanżem smutku i śmiechu - zapewne dla widza, bo Adaś i dzieciństwa nie miał łatwego, a co sie okaże - zobaczę chętnie, mimo że kilkoma nazwiskami w obsadzie czuje sie zniechęcona.



Autsajder reż. Adam Sikora
Historia na faktach inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami z okresu stanu wojennego i początku lat 80. ubiegłego wieku. Franek przyszły artysta, student malarstwa i machina totalitarna która ma być wyzwaniem dla człowieczeństwa bochatera.



Dziura w głowie reż. Piotr Subbotko. Członek grupy teatralnej powraca do rodzinnej wsi by towarzyszyć umierającej matce. Na miejscu spotyka tajemniczego mężczyznę będącym jego odbiciem. Artysta obsesyjnie skupia się na rozwikłaniu tajemnicy a zakończenie historii ma być zaskakujące - brzmi ciekawie;)


Eter reż. Krzysztof Zanussi
Opis: "Początek dwudziestego wieku na obrzeżach Cesarstwa Rosyjskiego. Doktor podaje śmiertelną dawkę eteru młodej kobiecie, którą pragnie uwieść. Ucieka. Znajduje zatrudnienie w austriacko-węgierskiej twierdzy, gdzie kontynuuje eksperymenty z eterem. Chce użyć go do uśmierzenia bólu, ale też manipulowania ludzkim zachowaniem. Ceną powodzenia jest utrata duszy. Tylko miłość może wybawić Doktora od wiecznego potępienia."


Fuga reż. Agnieszka Smoczyńska
opis: "Alicja straciła pamięć. Z dala od domu i rodziny zbudowała nową siebie: niezależną i bezkompromisową. Po dwóch latach wraca do swojego poprzedniego życia. Jej rodzina oczekuje, że odnajdzie się w roli żony, matki i córki. Alicja nie pamięta miłości do rodziny. Mąż i syn nie rozpoznają kobiety, która wygląda znajomo, ale zachowuje się jak ktoś obcy. Czy przypomnienie sobie dawnego uczucia jest niezbędne, by być szczęśliwą?"


Jak pies z kotem reż. Janusz Kondratiuk
Opis:Historia oparta na faktach. Najnowszy film autora niezapomnianych „Dziewczyn do wzięcia” to słodko-gorzki obraz relacji rodzinnych, dla którego inspiracją jest prawdziwa historia. Pełna ironicznego humoru wizja nieszablonowej rodziny, z jej konfliktami i rywalizacją, niepozbawiona momentów wzruszenia i autentycznej bliskości. Gdy starszy z braci, Andrzej, nagle zachoruje, młodszy pomimo różnic i muru nieporozumień, jaki przez lata wyrósł między nimi, podejmie się opieki nad potrzebującym pomocy bratem."


Juliusz reż. Aleksander Pietrzak
Opis: "uporządkowany nauczyciel plastyki, którego głównym problemem w życiu jest ojciec – nieustająco imprezujący artysta-malarz. Kiedy senior przeżyje drugi zawał serca, a mimo to odmówi zmiany stylu życia, Juliusz będzie musiał znaleźć sposób na to, by wpłynąć na jego zachowanie. Lekarstwem na bolączki bohatera wydawać się będzie przypadkowo poznana, beztroska lekarz weterynarii – Dorota. Okaże się jednak, że prawdziwe problemy dopiero nadchodzą."


Kamerdyner reż. Filip Bajon
Opis: "Mateusz Krol, kaszubski chłopiec, po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss. Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów Marita. Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke, który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu: Gdynię. Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W Lasach Piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej – pierwszego ludobójstwa tej wojny."

reż. Wojciech Smarzowski
Opis: "Przed kilkoma laty tragiczne wydarzenia połączyły losy trzech księży katolickich. Teraz, w każdą rocznicę katastrofy, z której cudem uszli z życiem, duchowni spotykają się, by uczcić fakt swojego ocalenia. Na co dzień układa im się bardzo różnie. Lisowski jest pracownikiem kurii w wielkim mieście i robi karierę, marząc o Watykanie. Problem w tym, że na jego drodze staje arcybiskup Mordowicz, pławiący się w luksusach dostojnik kościelny, używający politycznych wpływów przy budowie największego sanktuarium w Polsce... Drugi z księży, Trybus, jest wiejskim proboszczem. Sprawując posługę w miejscu pełnym ubóstwa, coraz częściej ulega ludzkim słabościom. Niezbyt dobrze wiedzie się też Kukule, który – pomimo swojej żarliwej wiary – właściwie z dnia na dzień traci zaufanie parafian. Wkrótce historie trójki duchownych połączą się po raz kolejny, a wydarzenia, które będą mieć miejsce, nie pozostaną bez wpływu na życie każdego z nich. Obraz kościoła katolickiego jako instytucji oglądanej „od strony zakrystii”, rzucający światło na tematy niewygodne, trudne, częstokroć przemilczane, ale też poruszające. Wszystko to ukazane przez pryzmat losów trójki duchownych, których wzloty i upadki udowadniają, że księżom, podobnie jak społeczności wiernych, nic, co ludzkie, nie jest specjalnie obce."


Krew Boga reż. Bartosz Konopka
"Wczesne średniowiecze. Na ostatnią pogańską wyspę, cudem uniknąwszy śmierci, dociera rycerz Willibrord. Okrutnie doświadczony przez los, lecz twardo stąpający po ziemi wojownik, już dawno zginąłby, gdyby nie pomoc Bezimiennego – pełnego ideałów chłopaka, skrywającego przed światem prawdziwą tożsamość. Pomimo różnic w światopoglądzie i podejściu do religii, mężczyźni zostają towarzyszami podróży. Kontynuują wędrówkę połączeni wspólnym celem. Chcą odnaleźć i ochrzcić ukrytą w górach osadę pogan. Chociaż chrystianizacja mieszkańców to jedyny sposób, by uchronić ich przed zbliżającą się zagładą, misję bohaterów spróbują zatrzymać kapłan pogan oraz ich wódz, Geowold. Ich działania wystawiają poglądy obcych na wielką próbę. Jednak w ostatnim bastionie „starej wiary” Willibrord i Bezimienny mogą liczyć na nieoczekiwanego sojusznika. Jest nim Prahwe – charyzmatyczna córka Geowolda. Wkrótce miłość skonfrontuje się z nienawiścią, dialog z przemocą, szaleństwo z zasadami, a wielu będzie musiało zginąć…"



Pewnego razu w listopadzie reż. Andrzej Jakimowski
Opis: "Warszawa, listopad 2013 roku. Mareczek zabiera Mamusię z domku działkowego na przedmieściach, gdzie ostatnio nocowała. Jest zbyt zimno, aby mogła tam zostać. Wyruszają do miasta, zabierając psa przybłędę, Kolesia. Oboje stracili mieszkanie w wyniku brutalnej polityki władz miasta i teraz tułają się po przytułkach. Mimo że pies staje się w tej sytuacji ciężarem, Mamusia nie chce się go pozbyć. Kobieta zadamawia się w skłocie, gdzie bohaterowie są świadkami brutalnej próby spalenia budynku wraz z mieszkańcami przez faszystowskie bojówki, które chwilę wcześniej odłączają się od Marszu Niepodległości 11 listopada. W filmie wykorzystano materiały dokumentalne z prawdziwych zajść ulicznych."

Twarz reż. Małgorzata Szumowska

Opis: "Młody mężczyzna, Jacek, żyje na wsi na południu Polski. Mieszka z siostrą i rodziną. Jest fanem zespołu Metallica. Nosi długie włosy i wąsy oraz skórzane spodnie i dżinsową kamizelkę z logo zespołu na plecach. We wsi mają go za dziwaka, w rzeczywistości jednak jest człowiekiem wesołym, kochającym ludzi, zwierzęta i wszystko co dookoła. Niedawno znalazł dziewczynę. Z Dagmarą planują wspólną przyszłość, zaręczyli się. Życie Jacka zmienia nieszczęśliwy wypadek. Podczas prac na budowie największego na świecie pomnika Chrystusa Króla Polski, bohater – po upadku z dużej wysokości – traci swoją twarz. Fabuła filmu zainspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce w Polsce – budową największego na świecie pomnika Chrystusa Króla Polski w Świebodzinie i pierwszą w historii Centrum Onkologii w Gliwicach transplantacją twarzy w celu ratowania życia pacjenta."


Ułaskawienie reż. Jan Jakub Kolski
Opis:"Historia o rodzicach żołnierza opowiadana z perspektywy ich siedemnastoletniego wnuka Janka. Wpisana w dramatyczne wydarzenia w powojennej Polsce, zawiera jednak unikalną treść: fabuła skupia się przede wszystkim na sile i odwadze rodziców, pokazując ich walkę o odzyskanie godności i równowagi po utracie syna. „Ułaskawienie” ma być obrazem bardzo osobistym. Chcę powołać się w tym filmie na życie moich dziadków – Anny i Jakuba. W ich losie wpisanym w panoramę losów polskich pierwszych lat po wojnie przechował się jakiś szczególnie przejmujący depozyt cierpienia, uporu, odwagi i… miłości. Przez lata uczyłem się historii o bohaterach; w Szkole Podstawowej w Popielawach, w liceum we Wrocławiu, na studiach, na ulicy. Zmieniały się ustroje, z nimi perspektywy, ale jedno pozostało niezmienne: pewność, że najodważniejszą kobietą, jaką kiedykolwiek poznałem, była moja babcia Hania, zaś mężczyzną mój dziadek Jakub – mówi reżyser."

Wilkołak reż. Adrian Panek

opis: "Lato 1945 roku. Ośmioro dzieci wyzwolonych z obozu Gross-Rosen trafia do prowizorycznego sierocińca w opuszczonym pałacu wśród lasów. Opiekuje się nimi dwudziestoletnia Hanka, również była więźniarka. Po okropieństwach obozu bohaterowie powoli odzyskują resztki straconego dzieciństwa, jednak koszmar szybko powraca. W okolicznych lasach krążą obozowe wilczury. Wypuszczone przez esesmanów, wygłodzone i zdziczałe zwierzęta osaczają pałac w poszukiwaniu pożywienia. W przerażonych dzieciach uruchamia się obozowy instynkt przetrwania."

Zabawa zabawa reż. Kinga Dębska

"Historie trzech kobiet zmagających się z problemem alkoholowym. Dorota jest doskonałym prokuratorem. Zasłaniając się immunitetem, stara się unikać odpowiedzialności za wykroczenia popełnione „pod wpływem”. Mąż, znany polityk, pomaga jej zachować problem w tajemnicy i wyciąga ją z rozmaitych tarapatów, ale powoli traci cierpliwość. Szanowana chirurg dziecięca Teresa przez picie straciła rodzinę, została jej tylko praca w szpitalu, w którym jest ordynatorem. Sytuacja wymyka się spod kontroli, kiedy kobieta przychodzi nietrzeźwa na dyżur. Studentka Magda lubi ostro imprezować, a ponieważ świetnie się uczy i ma doskonałą pracę, nikt z tego powodu nie robi jej wyrzutów. W pewnym momencie dziewczyna traci grunt pod nogami. Kiedy urywa się jej film, dochodzi do tragedii."


Zimna wojna reż. Paweł Pawlikowski
Opis: "Pełna pasji historia miłości kobiety i mężczyzny, którzy poznali się wśród ruin powojennej Polski. Dzieli ich niemal wszystko, a szczególnie pochodzenie i temperament. Od początku wydają się tragicznie niedobrani. Okazuje się jednak, że mimo wszelkich różnic i przeciwności są na siebie skazani i nie są w stanie się rozstać. Raz po raz rozdzielają ich polityka, wady charakteru i nieszczęśliwe zrządzenia losu, podczas gdy zimnowojenna Polska lat pięćdziesiątych, Berlin, Jugosławia i Paryż stanowią tło dla ich historii miłosnej rozgrywającej się w niesprzyjających czasach. Reżyser zadedykował film swoim rodzicom, których imiona noszą główni bohaterowie filmu. 71. Festiwal Filmowy w Cannes: nagroda za najlepszą reżyserię dla Pawła Pawlikowskiego"

Ale to jeszcze nie koniec atrakcji - będą także koncerty - między innymi recital fortepianowy Leszka Możdżera
 Wiele atrakcji czeka w Gdyni między 17 a 22 dniem września więcej na stronie Festiwalu festiwalgdynia.pl z której pochodzą materiały i opisy filmów.
Wybiera sie ktoś? Zainteresował któryś z filmów? A może coś z krótko metrażowych...

25 komentarzy:

  1. Polskie filmy to nie do końca moja bajka.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. coś o tym wiem... cięzko trafić na dobry a już w szczególności kiedy chodzi o komedie

      Usuń
  2. Nie moja bajka, ja ostatnio jedynie horrory oglądam :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajnie przyjechać na tkit festiwal. Lubię polskie filmy.

    OdpowiedzUsuń
  4. Powiem wprost... nie lubię polskiego kina.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja chętnie wzięłabym udział w takim festiwalu. 😊

    OdpowiedzUsuń
  6. nie lubię polskich filmów
    u mnie w Cieszynie też był taki festiwal ale go przenieśli nie pamiętam gdzie. obecnie mamy coś podobnego, ale nie byłam na żadnym z tych festiwali.

    OdpowiedzUsuń
  7. Od tylu lat sobie obiecuję, że pójdę, a jakoś dotrzeć nie mogę :/

    OdpowiedzUsuń
  8. Przydatny przegląd! I chociaż nie przepadam za polskim kinem, chyba skuszę się na kilka tytułów :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Nigdy nie byłam na takim festiwalu Ale ja polskich filmów nie lubię 🙄

    OdpowiedzUsuń
  10. Mocne nazwiska, jestem pewna, że będzie niezła uczta dla kinomana:D
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

    OdpowiedzUsuń
  11. A ja myślę, że polskie filmy z roku na rok są coraz lepsze :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo ciekawe wydarzenie! :)
    dreamerworldfototravel.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  13. Fajne wydarzenie ;) Nie jestem szczególnie fanką polskich filmów, ale są wśród nich perełki.

    OdpowiedzUsuń
  14. Nie przepadam za polskimi filmami, ale czasami oglądam 😁 Zaciekawił mnie Dziura w głowie 😊

    OdpowiedzUsuń
  15. Nie przepadam za polskimi filmami, ale z ciekawości bym zobaczyła taki festiwal:)

    OdpowiedzUsuń
  16. Nie należę do zwolenniczek polskiego kina

    OdpowiedzUsuń
  17. Lubię takie festiwale, bo można niezłe perełki obejrzeć.

    OdpowiedzUsuń
  18. Polskie kino często jest niedoceniane.

    OdpowiedzUsuń
  19. Zapowiada się ciekawie. Juliusz mnie zaintrygował :)

    OdpowiedzUsuń
  20. Przynajmniej kilka filmów bym obejrzała. Przede wszystkim nowy film Kolskiego, którego jestem fanką, czytałam też o Fudze. Do tego już sławna "Zimna wojna". Oj będzie się działo!

    OdpowiedzUsuń
  21. Uwielbiam wieczory w kinie na taki festiwal także umożliwia się wybrała

    OdpowiedzUsuń

Cieszy mnie że tu jesteś, proszę zostaw ślad po sobie. Wspólnie dbamy o miłą atmosferę tutaj i szanujemy sie wzajemnie, dla tego nie pisz wielkimi literami, nie SPAMuj, nie zostawiaj linków do siebie. Nasze zdania mogą się różnić, ale zachowujemy kulturę i dobry smak.
Komentarze: propozycje wspólnej obserwacji, łańcuszki, autoreklamę (z linkami) i teksty nie na temat usuwam. Ja szanuję Ciebie, więc proszę szanuj mnie, a odwiedzę Cię gdy tylko będę mogła.
Bardzo mnie ucieszy gdy dołączysz do zacnego grona moich obserwatorów.
Życzę przyjemności!