niedziela, 4 października 2020

Szczególne uprawnienia do korzystania z opieki zdrowotnej. Sprawdź czy przysługują Ci darmowe leki, świadczenia po za kolejnością.


 Droga do gabinetu specjalisty bywa długa i wyboista. CZasem to kwestia szczęścia ale bywa że potrzeba zapisać się do "rodzinnego" odczekać czasem badania, czekanie, wyniki, czekanie znów na wizytę czekanie aż dostajemy upragnione skierowanie, a to dopiero część sukcesu bo jeszcze trzeba znaleźć poradnię w której można sie zapisać, bywają miejsca gdzie "zapisów nie przyjmują" albo terminy.... oj dużo memów na ten temat było... Są jednak grupy pacjentów którzy traktowani są "lepiej". Oczywiście grupa osób ma prawo co nie znaczy że że przyjedzie do przychodni a lekarz ją przyjmie, to tak nie działa. Praktyka pokazuje różne sytuacje... no bo co w momencie gdy lekarza nie ma.... no ale zajmijmy się tym co przysługuje, znajomość swoich praw może słodko zaowocować. Ważne by pamiętać o dokumencie, zaświadczającym przynależność do uprzywilejowanej grupy, taki dokument jest  podstawą do realizacji. Sprawdź czy znajdujesz sie w grupie i z czego możesz skorzystać, zapraszam:

1) Osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym, mogą korzystać po za kolejnością z usług:

Specjalistów podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) - lekarza, pielęgniarki, położnej, świadczeń w szpitalach, świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej  (specjaliści przyjmujących w przychodniach), usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach, świadczeń rehabilitacji leczniczej (zgodnie ze wskazaniami medycznymi, bez limitu). 

Jeśli osoba mająca prawo do świadczenia nie może skorzystać w dniu zgłoszenia wówczas bierze sie pod uwagę listę oczekujących a czas oczekiwania nie powinien być dłuższy niż 7 dni roboczych od zgłoszenia. Ważne by przy sobie mieć dokument potwierdzający posiadane uprawnienie:

orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów, 

orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, 

orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, 

orzeczenie o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym

orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidztwa

legitymacje


Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych

2) Dzieci i młodzież do 26 roku życia

osoba przed osiemnastymi urodzinami niezależnie czy jest czy nie zgłoszona do ubezpieczenia ma prawo korzystać ze świadczenia zdrowotnego. Tutaj podstawą jest obywatelstwo polskie.

dodatkowych świadczeń i materiałów stomatologicznych przy korzystaniu z usługi

leczenia ortodontycznego wad zgryzu z zastosowaniem aparatu ortodontycznego do zdejmowania jedno i dwuszczękowego (do ukończenia 12 roku życia)

bezpłatnej kontroli i naprawy aparatu raz w roku po zakończeniu leczenia (do ukończenia 13 roku życia);

bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie w szpitalu uzdrowiskowym dla dzieci, sanatorium uzdrowiskowym dla dzieci i sanatorium uzdrowiskowym - dla dzieci i młodzieży do ukończenia lat 18, a jeżeli kształcą się dalej - do ukończenia lat 26, dzieci niepełnosprawne w znacznym stopniu - bez ograniczenia wieku, a także dzieci uprawnione do renty rodzinnej (art. 33 ust. 4);

Na podstawie dowodu tożsamości, dokumentu potwierdzajacego kontynuacje nauki, orzeczenie o niepełnosprawności.

3) kobiety w okresie ciąży i połogu.

mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach, najlepiej w dniu zgłoszenia.Jeśli z sytuacji wynika że nie jest możliwa realizacja świadczenia wówczas powinno zostać udzielone nie później niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

nawet jeśli kobieta nie jest ubezpieczona ma prawo do opieki zdrowotnej pod warunkiem że ma polskie obywatelstwo i mieszka w RP.

szczególnej opieki okołoporodowej

dodatkowych materiałów stomatologicznych i leczenia endodontycznego wszystkich zębów

zestawów infuzyjnych (wkłuć) do osobistych pomp insulinowych, co najmniej 10 sztuk zgodnie z zaleceniami lekarza, raz na miesiąc przy leczeniu cukrzycy typu I


4) cywilne niewidome ofiary działań wojennych mają prawo do:

bezpłatne leki,o kategorii dostępności "Rp" lub "Rpz" oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego objęte decyzją o refundacji

korzystania z bezpłatnych wyrobów medycznych na zlecenie lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, felczera, ubezpieczenia zdrowotnego, pielęgniarki lub położnej ubezpieczenia zdrowotnego

bez skierowania mogą korzystać z ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych finansowanych ze środków publicznych

Warto pamiętać że w przypadku rehabilitacji czy korzystania z drogich badań np rezonans magenetyczny podstawą jest skierowanie od lekarza (każdorazowo).


5) osoby chore na gruźlicę

Mogą korzystać bez skierowania ze świadczeń specjalistycznych. W przypadku rehabilitacji czy korzystania z drogich badań np rezonans magenetyczny podstawą jest skierowanie od lekarza (każdorazowo).

6) Osoby pracujące w zakładach produkujących wyroby zawierające azbest, zatrudnione w dniu 28 września 1997 r. lub przed tą datą

bezpłatnych leków związanych z chorobami wywołanymi pracą przy azbeście

leczenia uzdrowiskowego raz w roku

7) osoby uzależnione od alkoholu, środków odurzających i substancji psychoaktywnych 

prawo doświadczeń z zakresu odwykowego bez skierowania

8) osoby zakażone wirusem HIV 

mają prawo do korzystania ze świadczeń specjalistycznych finansowanych ze środków publicznych bez skierowania

9) zasłużeni dawcy przeszczepu

bezpłatnych, limitowanych leków zgodnie ze wskazaniami w ramach wykazu

po za kolejnością, korzystania z opieki zdrowotnej oraz świadczeń farmaceutycznych udzielanych w aptekach

"żywy dawca narządu ma prawo do badań mających na celu monitorowanie jego stanu zdrowia przeprowadzanych przez podmiot leczniczy, który dokonał pobrania narządu, co 12 miesięcy od dnia pobrania narządu, nie dłużej jednak niż przez 10 lat (art. 47a ust.1)"

Dawcy przeszczepu mają prawo do korzystania z opieki zdrowotnej po za kolejnością.

10) zasłużeni honorowi dawcy krwi

miesięcy beapłatnych leków w granicach limitów zgodnie ze wskazaniami, przeznnaczeniami i wykazemi.

leki które może stosować w związku z oddawaniem krwi lub w związku z oddawaniem szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek albo narządów

Po za kolejnością może korzystać  ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach

Inne grupy:

osoby po 75-tym roku życia

Weterani poszkodowani w działaniach poza granicami państwa w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa

Uprawnieni żołnierze lub pracownicy wojska w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa

Osoby represjonowane podczas II wojny światowej, 

Małżonkowie inwalidów wojennych i osób represjonowanych pozostający na ich wyłącznym utrzymaniu oraz wdowy i wdowcy po poległych żołnierzach i zmarłych inwalidach wojennych oraz osobach represjonowanych uprawnieni do renty rodzinnej

kombatanci

inwalidzi wojskowi

Inwalidzi wojenni

cywilne niewidome ofiary działań wojennych


Zawarte tutaj informacje znalazłam na stronie NFZ  świadczenia o których mowa są w ramach usług świadczonych z publicznych środków. Wpis stanowiący pewien zarys ma charakter informacyjny, po szczegółowe dane zapraszam do podanego wyżej źródła które podlinkowałam, są tam szczegółowe odniesienia do podstaw prawnych. 

37 komentarzy:

 1. Bardzo przydatny post, na pewno się przyda wielu osobom. Kiedyś pracując w służbie zdrowia miałam darmowe leki i też wszystko poza kolejnością, ale to było prawie pół wieku temu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak pomyślałam że te informacje mogą sie przydać.

   Usuń
 2. Bardzo dobre info, bo często u nas trudno wyegzekwować te prawa w praktyce :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja akurat jestem w jednej z tych grup, bo jestem w ciąży. Bardzo pomocny wpis.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za tak ważny i pożyteczny post.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo przydatny post, wiele osób nie ma pojęcia, jakie uprawnienia im przysługują.
  Wiele lat przepracowałam w służbie zdrowia, kiedyś w epoce dinozaurów miałam darmowe leki. Mogłam się dostać bez kolejki do lekarza. Teraz strach się przyznać, że jesteś ze służby zdrowia.
  Uprawnienia uprawnieniami, tylko problem z ich wyegzekwowaniem.
  Pozdrawiam :-)
  Irena-Hooltaye w podróży

  OdpowiedzUsuń
 6. Przydatny post, wiedziałam o tym. Niestety nie jestem w żadnej z wymienionych grup.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo przydatny post. Ja z usług NFZ raczej nie korzystam bo w pracy mamy pakiet prywatnej opieki zdrowotnej w kilku placówkach i tam na lekarza specjalistę czekam kilka dni a często nawet tego samego lub następnego dnia mam wizytę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieje że post sie przyda. Wizyta tego samego dnia to szybko, bardzo szybko:)

   Usuń
 8. Warto wiedzieć, choć czasami ciężko z tego skorzystać. Teść jest honorowym dawcą krwi i wiem, jakie nieraz awantury są w aptekach, przychodniach itp. :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten wpis na pewno przyda się wielu ludziom :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Przydatny wpis. Ja osobiście nienawidzę naszej opieki zdrowotnej. Co zachoruje to i tak muszę się leczyć prywatnie żeby jakoś to było. Jesli innym sposobem to się ciągnie wieki. Za co my te składki płacimy?

  OdpowiedzUsuń
 11. Szkoda, że osoby z umierkowanym orzeczeniem o niepełnosprawności nie maja pod tym wzglądem żadnych ulg kolejkowych. Powinny miec przynajmniej w tym zakresie, w którym jest ta niepełnosprawność, czyli np jak oczy to do okulisty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę że nawet z lekkim powinni coś mieć, ale jest jak jest ;/

   Usuń
 12. Nie mieszkam w Polsce wiec zupełnie inaczej podchodzę do tematu służby zdrowia. Nie kwalifikuje się do jakiejkolwiek z tych grup,ale na pewno tekst bedzie pomocny dla innych.

  OdpowiedzUsuń
 13. Niestety, nie przysługują mi szczególne uprawnienia, jest nawet gorzej, po wykryciu guza w piersi nie chciano mi zrobić w ramach NFZ mammografii, gdyż wtedy nie łapałam się w widełki wiekowe.

  OdpowiedzUsuń
 14. Mój tata jest honorowym dawcą krwi o ile u lekarza rodzinnego można te prawa wyegzekwować to już u specjalisty tak dobrze nie ma. Warto jednak znać swoje prawa regulowane ustawą.

  OdpowiedzUsuń
 15. to, że mają prawo nie znaczy, ze mogą z niego skorzystać, sama wiem z doświadczenia, ze to tylko suche przepisy bez związku z rzeczywistością...

  OdpowiedzUsuń
 16. A i tak nie każdy przestrzega tych praw. W rzeczywistości niestety często są problemy...

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo ciekawy post. Dla mnie niestety pomocny nie jest, bo mieszkam za granicami kraju, ale podeślę link znajomym

  OdpowiedzUsuń
 18. Pokażę ten post tacie, myślę, że może mu się przydać. Szczególnie teraz.

  OdpowiedzUsuń
 19. Z tą ciążą to niby przysługuje, ale z tego co pamiętam, to i tak służba zdrowia ma to gdzieś :/

  OdpowiedzUsuń
 20. sporo ważnych informacji, o których nie wiedziałam

  OdpowiedzUsuń

Cieszy mnie że tu jesteś, proszę zostaw ślad po sobie. Wspólnie dbamy o miłą atmosferę tutaj i szanujemy sie wzajemnie, dla tego nie pisz wielkimi literami, nie SPAMuj, nie zostawiaj linków do siebie. Nasze zdania mogą się różnić, ale zachowujemy kulturę i dobry smak.
Komentarze: propozycje wspólnej obserwacji, łańcuszki, autoreklamę (z linkami) i teksty nie na temat usuwam. Ja szanuję Ciebie, więc proszę szanuj mnie, a odwiedzę Cię gdy tylko będę mogła.
Bardzo mnie ucieszy gdy dołączysz do zacnego grona moich obserwatorów.
Życzę przyjemności!