niedziela, 10 marca 2019

O składaniu życzeń.

Jakiś czas temu miałam urodziny, w związku z tym byłam adresatką życzeń rozmaitych: ładnych i szablonowych, składanych w formie prywatnych wiadomości, telefonicznych i nie tylko...
Każde jakie otrzymałam były miłe, jedne bardziej.... inne też fajne bo w życzeniach liczy sie przede wszystkim pamięć, fajnie że ktoś pamięta, zwłaszcza ktoś kogo lubimy a jakoś nie było kontaktu. Myślę że urodziny czy imieniny są fajną okazją, pretekstem by sie odezwać:)


Większość znajomych mamy na facebooku, są oczywiście osoby które z takich czy innych powodów nie logują się na tym gigantycznym portalu ale jest ich mniejszość. Konta mamy prywatne, firmowe a zdarzają sie i fejkowe;)
Większość relacji widać na Zuckerbergowym portalu: rodzina, znajomi a nawet znajomi znajomych. Ja nie widziałam nigdy potrzeby ale są osoby które oznaczają na tym portalu z kim i w jakim są związku. Nie wiem jak teraz ale kiedyś modne było mieć dużo znajomych, bywało że nawet przypadkowo gdzieś tam poznane osoby, czy gdzieś tam spotykane pytały o konto na portalu w celu dodania do znajomych.
Fb łączy możemy podglądać kogoś: co udostępnia, w jakim jest nastroju, kogo zna... możemy sie także komunikować się z nim, mając wiele informacji o danej osobie.... które sama ona udostępnia. Nawet nie musimy pamiętać o urodzinach znajomych bo portal przypomni... co okazuje sie że nie zupełnie bo nie każdego urodziny i imieniny każdemu znajomemu sie wyświetlają... czyżby błąd? A może portal gdzieś tam próbuje wpływać na relacje.... spiskowa teoria, ale jednak Alicja która życzenia składa ilekroć widzi informacje że ktoś ma urodziny, to może być jej przykro gdy nadjedzie jej święto a tych życzeń nie dostanie. Taka cisza może być odebrana jako rodzaj afrontu. Solenizantka (czy solenizant) może czuć sie pominięta, zapomniana i tak naprawdę nie wiadomo czy fejsbukowy znajomy lub co gorsza bliższa osoba miała ją w nosie, czy może owa informacja sie nie wyświetliła.
Zauważyłam na niektórych grupach czasem pojawiają się takie informacje od solenizantów....  piszących informacje że dziś ma urodziny i prosi o życzenia.... ilekroć widzę takie treści jest mi smutno bo jak trzeba być samotnym by obcych ludzi prosić o życzenia. Serdeczności są miłe przede wszystkim od znaczących osób i to ich niepamięć boli najbardziej... 


Jakie życzenia cieszą najbardziej?


Życzenia to słowa, czasem tekst, grafika, a najmilej gdy jest to ręcznie wykonana kartka odręcznie napisana. Zwyczajowo winszujemy z okazji urodzin, imienin, świąt....
Najcenniejsza jest pamieć najbliższych, obecność, bliskość. Zdrowie i szczęście jest ważne, ale cudownie gdy życzenia płyną z serca, są spersonalizowane pod daną osobę uwzględniając plany, pragnienia, marzenia... Takie słowa są potwierdzeniem zrozumienia i słuchania przez osobę składającą życzenia i cieszą najbardziej. Ważne by treść była dobrze przemyślana tak by nie sprawić przykrości danej osobie. Utarte slogany, wierszyki kopiuj wklej nie robią większego wrażenia na odbiorcy i mogą być gdzieś tam odebrane jako wyraz stosunku do niej.
Życzeń nie składamy na co dzień i nie każdy lubi je składać, ale wierzę że gdzieś tam dokładają jakaś cegiełkę w relacji i to od nas w dużej mierze zależy czy będzie to na plus:)
A Ty jaki masz stosunek do życzeń: lubisz składać czy są tylko zwyczajem ograniczającym się do najbliższych czy pamiętasz też o portalowych znajomych z socjal mediów? Jakie życzenia Cię cieszą? 

74 komentarze:

 1. U mnie na smartfonie nie widzę informacji o urodzinach, co mnie trochę irytuje. Dobrze, że czasem ktos przypomni, bo bym pominęła. Miło jest dostawać życzenia, zwłaszcza takie od serca, bez kopiowania, choćby te dwa słowa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, bardzo miło dostawać życzenia. Mi komunikat o urodzinach wyświetla sie na fb tam po kliknięciu w ten dzwoneczek to tam są takie informacje:)

   Usuń
  2. Dziękuję, zaraz poszukam :)

   Usuń
 2. Jeśli chodzi o życzenia to przyznam, że jestem z tych osób które lubią je składać, ale wolę pisać niż mówić. Taką mam jakaś blokadę w sobie, że potem zapominam co chciałam powiedzieć. Ale wiadomo, że jak można to kulturalniej jest złożyć je osobiście. W każdym razie przy rodzinie i bliższych znajomych staram się dobrać życzenia indywidualnie do nich. Aby nie była to zwykła śpiewka ze zdrowiem i spełnieniem marzeń. Ale dla dalszych znajomych już nie zawsze się tak da.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja nie przykładam dużej wagi do życzeń na portalach społecznościowych Wolę osobiste.
  PS. To pierwsze zdjęcie... głodna się zrobiłam XD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda że osobiste są miłe bardzo ale niestety nie zawsze można.
   Ohhhh... zdjęcie było robione w miłych okolicznościach, przypomina bardzo mile chwile.

   Usuń
 4. mazkiedys na szybko zakladal fb i wpisal inna date urodzin potem ludzie mu tego dnia skladali zyczenia a on urodzin niemial;

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnie o wiele łatwiej jest życzenia napisać poprzez Facebooka lub SMSa, po prostu czuję się bardziej "komfortowo".Jeśli ja dostaję życzenia w takiej formie, również mega się cieszę przede wszystkim z tego, że ktoś o mnie pamiętał 🙂

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A najmilej było by dostać woski, albo świece. Widziałaś że z Kringla nowe zapachy sie pojawiły?

   Usuń
 6. Ja przyznam szczerze nie potrafię składać życzeń, tak były jakieś wyszukane, dlatego staram się życzyć tego, czego wiem, że dana osoba, do której są adresowane życzenia pragnie, potrzebuję, obczym marzy. Utrzymuje kontakt z daną osobą, mniej więcej wiem, co to takiego. 😊

  OdpowiedzUsuń
 7. Love this. Such a nice post and I want to read more of your posts :)


  Saw your blog and thought if you would like to follow each other? Follow me and I'll follow back asap. Let me know what you think. I'd love to hear something from you! :)
  www.cielofernando.com
  FACEBOOK | INSTAGRAM

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja starałam się kiedyś składać życzenia w formie wiersza dla każdego z osobna ( ale tylko dla tych mi najbliższych ) ostatnio gdzieś to zaniechałam, a powinnam wróćić. Pamiętam jak to cieszyło solenizantów

  OdpowiedzUsuń
 9. Życzenia te pozytywne są chyba przez każdego pożądane. Natomiast nie należę do osób specjalnie wyczekujących
  Wydaje mi się żenujące dziękować za pamięć od osób z którymi nie mam kontaktu
  W realnym życiu mam tak duże grono znajomych, że cieszę się raczej ich obecnością

  OdpowiedzUsuń
 10. Teraz w większości przypadków życzenia składa się poprzez Facebooka lub sms'a. Nie przepadam za tą formą, bo wiem, że takie życzenia nie zawsze są szczerze, tylko na zasadzie inni składają to ja też.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czy ja wiem czy środek przekazu jest jakąś marą szczerości, tu polemizowałabym.

   Usuń
 11. Życzenia na FB nie mają dla mnie większego znaczenia.

  OdpowiedzUsuń
 12. Najwięcej przyjemności sprawiają mi życzenia osobiste i z serca - wiem, że ktoś pamiętał a nie napisał bo przypomniał mu facebook

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda pamieć jest ważna:)

   Usuń
  2. Ale pamięć z serca a nie facebookowa ;)

   Usuń
  3. Bo teraz wszyscy idą na tak zwaną łatwiznę i czasem mam wrażenie, że te zyczenia na facebooku są rzucane od niechcenia - aby napisać i mieć z głowy.

   Usuń
  4. sama nie wiem czy lepsze sztampowe czy cisza....

   Usuń
 13. Teraz się idzie na przód i dpstaje się zyczenia przez facebook, ale u mnie zawsze staray się jeszcze kupić kartkę i wysłać.

  OdpowiedzUsuń
 14. Życzenia składane przez fb nie robią na mnie jakiegoś wrażenia. Myślę, że w dawnych czasach ludzie robili to w lepszy sposób, wysyłając kartkę lub osobiście składając.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś czasy były inne i relacje inaczej wyglądały.

   Usuń
 15. Celowo nie podawałam dat urodzin do wiadomości znajomych, aby uniknąć niekomfortowych sytuacji. Ostatnio jestem po audycie w moich portalach społecznościowych i ograniczam się do bloga i profilu z nim związanego. Zaczęłam doceniać czas. Wszystkie strony fb, MeWe i tym podobne, wymagają dbałości, ciągłego czuwania i nieustannego kontaktu ze "znajomymi" Można się w tym zapamiętać i stracić z oczu, a co więcej z serca "kontakty z realu". A podobno czas to największy skarb. W moim wieku, szczególnie muszę o tym pamiętać. Rodzina,,,, rodzina... rodzina i realni przyjaciele.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, socjal media są tak skonstruowane żeby poświęcać jej dużo czasu.... jak ktoś ma duży kanał to nawet ludzi zatrudniają bo nie są w stanie wszystkiego ogarnąć.

   Usuń
 16. Ja za życzeniami facebookowimi nie przepadam i bawi mnie, gdy ktoś za pomocą fejsa dziękuje za pamięć, podczas gdy 99% osób wcale o tej dacie nie pamiętało. Za to rzeczywiście smutne jest to, o czym wspominasz - ludzie, którzy proszą obcych o składanie życzeń.

  Sama ze swojej strony pamiętam o bliskich, którzy wcale dat urodzenia na fejsie wpisanych nie mają. A jeżeli już składam życzenia dalszym znajomym, bo fejs dał znać, że świętują, staram się zrobić to inaczej niż większość, czyli dorzucam coś od siebie ponad banalne "sto lat" i "najlepszego".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. FB nie zawsze wyświetla taką informacje więc życzenia we właściwym momencie mogą być wynikiem tego że ktoś pamięta:)

   Usuń
 17. Najlepsze życzenia to oczywiście te osobiste. Ja często na okrągłe urodziny/jubileusz piszę sama, bardzo osobiste życzenia. Na 18-ste ur syna napisałam List na życie, wydałam go w formie małej ksiązki

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja składam życzenia tylko i wyłącznie tym, o których urodzinach pamiętam sama. Czyli najbliższym. A na Facebooku datę mam ukrytą, bo nie zależy mi na życzeniach w stylu "najlepszego" na mojej tablicy :) No i wtedy wiem, kto o mnie faktycznie pamięta.
  Co do formy - każde życzenia, jeśli ktoś faktycznie o nas pamięta są miłe. Nie każdy ma zdolność do składania pięknych życzeń, nie każdy zna mnie tak samo dobrze, żeby wiedzieć co dokładnie mi życzyć i jakie są moje marzenia. I nie każdy lubi rozmawiać przez telefon oraz nie każdy może złożyć życzenia osobiście. Dlatego najważniejsza pamięć :D

  OdpowiedzUsuń
 19. Znam wiele osób, które mają ukrytą datę urodzin. Ja sama zwykle nie zwracam specjalnie uwagi na życzenia na fejsie.

  OdpowiedzUsuń
 20. Mnie cieszą życzenia chociaż krótkie ale szczere :) Najgorsze są chyba życzenia na fb, ktoś je składa tylko dlatego, że zobaczył powiadomienie. Chociaż z drugiej strony, wcale nie musiał nam ich składać, więc może do końca nie jesteśmy mu obojętni?

  OdpowiedzUsuń
 21. Najważniejsze życzenia płynące z serca. A nie na fb nawet jak tej osoby się nie zna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no właśnie: jesteśmy znajomymi a sie nie znamy... paradoks....

   Usuń
 22. ja wolę życzenia osobiste a nie na fb czy sms.

  OdpowiedzUsuń
 23. Ciężko stwierdzić jakie jest moje nastawienie do życzeń. Na pewno nie do przyjęcia są życzenia wierszykowe, kopiuj wklej z neta. Same wszystkiego najlepszego wklejona na tablicę na fejsie też jakieś takie, nijakie. Zadzwonić, złożyć osobiście, albo chociaż napisać smsa z czymś więcej niż: Wszystkiego dobrego :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Mnie coraz bardziej denerwują życzenia-wierszyki, w sumie nawet nie wiem czemu :P

  OdpowiedzUsuń
 25. Staram się, żeby życzenia nie były oklepane, w sumie to trochę zależy od tego jak dobrze znam daną osobę :) mnie najbardziej wzruszają życzenia przesłane w formie kartki zwykłą pocztą, niestety coraz mniej dostaję takich życzeń, najczęściej na święta :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. TO prawda coraz mniej sie takich kartek wysyła i dostaje:)

   Usuń
 26. Też uważam, że urodziny to zawsze super okazja, żeby zagadać i zapytać co słychać :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Serdeczne życzenia płynąca z serca zawsze są najpiękniejsze:). Mogą być i na FB, i na IG, i na żywo i w każdej formie). Najważniejsza jest szczera intencja:).

  OdpowiedzUsuń
 28. Lubię składać życzenia i bardzo się staram, żeby pamiętać o wszystkich bliskich (jestem z tych, co to nie istnieją, bo mnie nie ma na FB , więc nic mi nie przypomni ;p) Czasem niestety coś mi umknie i wtedy mi bardzo przykro i staram się to nadrobić. Zgadzam się z Tobą, że najcenniejsze są życzenia od tych, których znamy i lubimy, wcale bym nie chciała, żeby mi jacyś przypadkowi, całkiem obcy ludzie składali życzenia, tylko dlatego, że parę lat temu zetknęliśmy się przypadkiem na pięć minut i teraz portal im podpowiada, że trzeba by coś kliknąć w stylu życzeń.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o widzisz a dla mnie to miłe że ktoś składa życzenia:)

   Usuń

 29. jeżeli mam być szczera życzenia złożone przez FB mają dla mnie bardzo małe znaczenie - te osoby nie pamiętają o nas, pamięta FB.

  OdpowiedzUsuń
 30. Mam fb, ale z niego nie korzystam, nie mam też tam podanej mojej daty urodzin. Życzenia preferuję od najbliższych mi osób.

  OdpowiedzUsuń
 31. Życzenia na portalu są... nijakie, zwłaszcza te pisane z automatu, bo zukerberg przypomniał. Sama pisze tylko do najbliższych i ostatnio już tylko prywatnie. Jakoś tak wydaje mi się to bardziej szczere.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zukerberg też nie zawsze przypomina. Teraz tak mnie zastanawia po co ludzie mają sie w znajomych skoro nie utrzymują ze sobą kontaktu, nawet życzeń sobie nei składają bo tak patrząc po komentarzach ograniczają sie do najbliższych z winszowaniem....

   Usuń
 32. Kiedyś się wysyłało kartki, listy itp. Mnie nadal cieszy jak dostanę na urodziny kartkę. To taka jakby pamiątka materialną. Potem się miło ogląda i wspomina. Jeszcze fajniej jak kartka jest ręcznie robiona. Super sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 33. Szczerze mówiąc wolę życzenia złożone osobiście lub telefonicznie. Te na facebooku jakoś są pozbawione duszy. Niektórzy dodają życzenia automatycznie, codziennie wskazywanym jubilatom.

  OdpowiedzUsuń
 34. O kurcze .. prośba o życzenia, to nie brzmi dobrze.. Ja mam zapisane urodziny w kalendarzu i staram się o wszystkich pamiętać. Faktycznie zazwyczaj przesyłam je przez facebooka. Nie mam wielu znajomych, bo na profilu przyjęłam tylko najbliższe mi osoby i przesyłam im krótkie życzenia świadczące o tym, że pamiętam (nawet jak zablokują info, kiedy mają, ale ja pamiętam bo mam zapisane). Tym osobom dla mnie najważniejszym piszę wierszyki, czasem nawet wyjdą długie poematy, dotyczące danej osoby. Myślę, że to fajna sprawa dostać indywidualny wierszyk, a nie jakiś oklepany.. Niech wiedzą, że są dla mnie najbliższymi osobami. Natomiast sama mam zablokowaną informację o swoich urodzinach i jest mi bardzo miło, kiedy dostaję życzenia, bo wiem, że dostaję je od osób, które pamiętają, więc wiem, że też jestem dla nich bliska ;)

  OdpowiedzUsuń
 35. miłe życzenia? oj to takie napisane na kartce i wysłane pocztą :) skoro miałaś niedawno urodziny to dobra życzę! asia

  OdpowiedzUsuń

Cieszy mnie że tu jesteś, proszę zostaw ślad po sobie. Wspólnie dbamy o miłą atmosferę tutaj i szanujemy sie wzajemnie, dla tego nie pisz wielkimi literami, nie SPAMuj, nie zostawiaj linków do siebie. Nasze zdania mogą się różnić, ale zachowujemy kulturę i dobry smak.
Komentarze: propozycje wspólnej obserwacji, łańcuszki, autoreklamę (z linkami) i teksty nie na temat usuwam. Ja szanuję Ciebie, więc proszę szanuj mnie, a odwiedzę Cię gdy tylko będę mogła.
Bardzo mnie ucieszy gdy dołączysz do zacnego grona moich obserwatorów.
Życzę przyjemności!