czwartek, 26 marca 2020

Może tuż obok. - W Spirali.

"Może tuż obok" to cykl opowiadań inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami. Zmianie mogą ulec szczegóły, mogące pomóc zidentyfikować sprawę, ale nie zawsze. Ta opowieść budzi pewną wątpliwość moją, no ale z grubsza może posłużyć jako przestroga.
Agata wierzy że jak  człowiek czegoś bardzo chce to wszystko sie uda! Wierzy w siebie i swoje siły, przynajmniej jest tak na zewnątrz, bo może przecenia możliwości, no ale czy możemy mieć pewne rzeczy za złe zwłaszcza że ponoć całe życie człowiek sie uczy?
Agata pochodzi ze wsi, w domu nigdy sie nie przelewało. Dziś wdzięczna jest rodzicom za przekazane wartości, wymienia że wszczepili jej: szacunek do każdego , miłosierdzie do bliźniego, akceptację , tolerancję ...szczególnie że nauczyli ją pracy: oprócz obowiązków domowych, szkoły i nauki pracowała fizycznie. 
Mając 19 lat by odciążyć finansowo rodziców wyjechała na studia, wynajęła lokum, pracowała w weekendy. Skończyła studia, życie toczyło się po woli. Do momentu gdy straciła pracę... Czynsz, telefon, laptop... podjęła decyzje o kredycie 10 tysięcy tłumaczyła sobie że skoro pracuje to jakoś da radę...
W przeciągu pół roku ktoś z bliskich Agaty zachorował. Chciała pomóc opłacić lekarzy, sprzęt, leki, badania... 
Wzięła kolejny kredyt.... 30 000 w banku. Wierzyła w siebie w swoje siły, że da radę. Planowała iść do dodatkowej pracy... "Ale jestem człowiekiem tylko , dało mi to do myślenia kiedy padłam w pracy z osłabienia , mało spałam , pracowałam fizycznie , oraz też mało jadłam.

Najgorsze jest to że ta pętla jeszcze się nie skończyła.. byłam taka głupia , naiwna . Kolejne 10 tysięcy wzięłam pożyczki z banku bo zaczęłam zauważać że mogę stracić swoją pracę gdzie ona była moim głównym dochodem utrzymania się , nie myliłam się ,podziękowano mi .."
Przerwa pomiędzy jedną a drugą pracą to też czas gdzie trzeba jeść, robić opłaty... pieniądze szybko szły na bieżące sprawy...

Dziś Agata, absolwentka wyższej uczelni ma 25 lat, i jest zadłużona w bankach. Wysokość jej zobowiązań to równowartość połowy kawalerki, tak z tego co pisze ma 50 000 do oddania. Zapewne kwota rośnie skoro jak bohaterka pisze boi sie otwierać kopert do niej adresowanych. Agata zapewnia że gdyby mogła cofnąć czas nauczona doświadczeniem inaczej by postąpiła, inaczej poukładała swoje sprawy. 
Bohaterka wpisu jest silna na zewnątrz, rodzina nie zna jej prawdziwych problemów. Zapewne bliscy dumni są z samodzielnej silnej, zaradnej krewnej która skończyła studia, ma pracę i jeszcze była w stanie pomóc rodzinie nie małą (bo 30 000 pln) kwotą.
Prawda jest inna... bohaterka oprócz pięćdziesięciu tysięcy długu ukrywa przed bliskimi i inne problemy, nie chce starszych rodziców obarczać swoimi problemami, więc pomocy szuka na zewnątrz. Sama zmaga się jak pisze: "Tkwię w długach, w długach które mnie przerastają, obarczają, przerażają. Nie mogę spać w nocy , choruje każdego dnia depresja , bulimia , strach ...".
Za całą sytuację obwinia swoją łatwowierność i pecha który jej w życiu nie opuszczał. Sytuacje traktuje jako nauczkę z której jak zapewnia wyciągnęła wnioski na przyszłość. 

Co do nie jasności w wypowiedzi Agaty, w oryginale klik "Pierwszy kredyt wzięłam w sumie , bo straciłam pracę (...) tłumaczyłam sobie że pracuję jakoś dam radę.."

Nie rozumiem czy to była jedyna praca czy miała ich kilka. Można wnioskować że skoro straciła pracę to nie pracowała... tak mi sie nasunęło.
Pytania można postawić:
skoro Agata pomogła rodzinie to czy w sytuacji podbramkowej naprawdę nie mogła powiedzieć prawdy?
Gdzie dbanie o komfort rodziny się kończy?
Moim zdaniem jeśli coś mam, mogę zaspokoić swoje potrzeby to ok, czy to znaczy że mogę sie dzielić? Bo jak dać jeśli sama nie mam? Czym jest kredyt? To pieniądze dziś wydaję które muszę zarobić, a czy zarobię? Oto jest pytanie. Jeśli mam górkę to muszę rozważyć między swoimi przyjemnościami, potrzebami nad zabezpieczeniem sobie tak zwanej poduszki finansowej, czyli oszczędności na trudne momenty. To jest element dbania o siebie fizycznie i psychicznie co daje komfort i lepsze samopoczucie gdy zamiast sie zapożyczać bierze sie z tych zasobów które się zgromadziło, bez kosztów jakie doliczają np banki... Dla tego jeśli już trzeba pożyczyć najpierw pyta sie znajomych, rodzinę... wiem że bywa różnie, czasy ciężkie ale od tego sie zaczyna. Tak przynajmniej mówiła Pani od ekonomii w szkole.  Problem jest w tym że nie zawsze da sie zaoszczędzić. Wiem że ludzie mają ekstremalne sposoby na oszczędzanie, ale to inna sprawa. Kredyt to usługa, często droga warto sie zastanowić, przekalkulować czy stać na daną ofertę, druga sprawa jest dość śliska: pożyczone pieniądze trzeba oddać wraz z kosztami usługi. Na czym polega owa niestabilność: otóż kwestia zatrudnienia... owszem są ludzie mający stabilne zatrudnienie, ale czy Agata świeżo po studiach zalicza sie do takich osób? Jasne, choroba w rodzinie to tragedia, życie ze świadomością że bliska osoba potrzebuje pomocy spędza sen z powiek, nie znamy zapewne wszystkich szczegółów spawy tak bardzo trudnej...

42 komentarze:

 1. Z jednej strony, dla bliskiej osoby też bym pewnie straciła głowę, z drugiej, nie mi oceniać. Pamiętam jak mój były mąż miał wypadek w Niemczech, też się zapożyczyłam. Nie wspomnę jak się odwdzięczył, ale to już ten typ tak ma. W tej chwili już mnie nikt nie namówi, dobrze chociaż że mam rodzinę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam wrażenie że wdzięczność jest zamierającą umiejętnością .
   Jakiś czas temu słyszałam wypowiedź popularnego youtubera który poratował taksówkarza pieniędzmi. Pan był mu wdzięczny, ale gdy następnym razem jechali twórca czuł sie nieswojo - czy jakoś tak to opisał... Myślę że to chyba miłe mieć świadomość że ktoś jest wdzięczny.... - tak mi sie przypomniało.
   Problemy zdrowotne to trudny temat gdy sprawa dotyczy bliskiej osoby.

   Usuń
 2. Moim zdaniem kredyty warto brać w dwóch przypadkach - kiedy realizujemy swoje marzenia biznesowe, bo bez takiej inwestycji często możemy dalej siedzieć na tyłku i nic ze swoim życiem nie robić oraz gdy tak jak w przypadku bohaterki wpisu chodzi o zdrowie nasze lub najbliższych, bo po śmierci nikomu do niczego nie będą potrzebne żadne pieniądze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze nie wzięliśmy kredytu, nawet na kupno mieszkania, woleliśmy z mężem kilka lat suchych dołożyć niż zdecydować się na ten krok. Jednak gdyby chodziło o zdrowie dzieci, pewnie nie wahalibyśmy się.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja bardzo boję się brania kredytów, ale gdyby chodziło o zdrowie i życie moich najbliższych, nie zastanawiałabym się nad tym krokiem nawet chwili.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To wyjątkowe sytuacje kiedy człowiek chce pomóc i czasem nie myśli - ale nawe i wtedy trzeba zachowa.c zimną krew...

   Usuń
  2. Ja też sie boję zobowiazań.

   Usuń
  3. No tak sytuacja ekstremalna...ciężko zachować zimną krew.

   Usuń
 5. Spirala kredytowa jest pułapką, w którą wpada sporo osób. Czasem za taką historią leży pech, czasem naiwność, a czasem zwykła lekkomyślność.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja wzięłam w swoim życiu dwa kredyty.... Już spłacone i powiedziałam NIGDY WIĘCEJ.... Serdeczne pozdrowienia znad sztalug malarskich przesyła Krysia

  OdpowiedzUsuń
 7. Spirala kredytowa to pułapka, w którą nie jeden już wpadł. My przez 8 lat małżeństwa nie mieliśmy żadnych długów, aż w końcu dorośliśmy do decyzji o kupnie domu - wzieliśmy kredyt i ... okazało się, że wyszliśmy natym lepiej niż na wynajmowaniu mieszkania przez poprzednie lata.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak dobrze obliczony kredyt ok, ale warto byc wyjątkowo rozważnym w tych sprawach.

   Usuń
 8. Niestety bardzo łatwo wpaść w taką spiralę kredytową.

  OdpowiedzUsuń
 9. My jesteśmy jak najdalej od brania kredytów, poza tym na dom

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo łatwo dać się zgubić kredytom. Ja uważam, że lepiej co miesiąc odkładać coś, cokolwiek. Z drugiej strony to jest efekt braku edukacji ekonomicznej w naszym kraju. Młodzi ludzie nie wiedzą jak wyglądają mechanizmy kredytowe, żyją często zbyt luźno, a potem okazuje się, że sytuacja nie jest lekka i kolejne 10 lat spędzą na spłacaniu zobowiązań.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam wrażenie że tak ogólnie jeśli ktoś nie ma mądrych rodziców którzy przekazują pewne sprawy to ciężko nabyć pewne umiejętności.... niby teraz w dobie internetu jest łatwiej bo wiedza jest na klik, ale trzeba trafić.... mam wrażenie że państwu nie zależy na tym by obywatele byli mądrzy... no bo czemu nie uczy sie dzieci w szkole różnych umiejętnosci. Jasne, jest rodzina a ona bywa różna więc szkoła powinna już podstawowa bo to elementarne sprawy.

   Usuń
 11. Wędrówki po kuchni26 marca 2020 12:52

  Ja omijam kredyty szerokim łukiem, a już w szczególności karty kredytowe

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja nie jestem za braniem kredytów chociaż wiem, że czasami to pomaga, ale narawde dbrze trzeba ta decyzje przemyslec.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciężko tu o czymś decydować. U nas w rodzinie nie ma mody na udawanie i ukrywanie stanu majątkowego. W razie choroby wymagającej takiego wsparcia łatwiej byłoby zebrać pieniądze jakoś wspólnie niż udawać, że się je ma.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super że w rodzinie stawiacie na szczerość, super!

   Usuń
 14. Cóż, takie sprawy mnie póki co nie dotyczą, nie potrzebuję brać kredytu, ale wiem na pewno, że to ważne, by dobrze temat przemyśleć :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Post ku przestrodze. Ja jestem przeciwniczką kredytów, i jak na razie udaje mi się tak przetrwać :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Post dobry aby ostrzec, niestety takie sytuacje się zdarzają.

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja chyba też niedługo padne z osłabienia w pracy. I tyłek mnie boli, a na dodatek nie widze na oczy już prawie i zaraz przestanę Was odwiedzać, bo i tak nic nie zobaczę. Szlag by to trafił, mam nadzieję, że od przyszłego tygodnia uda mi się lepiej opanowac tę pracę zdalną. Dziś już jest troszkę lepiej niż było przez ostatni ponad tydzień, więc sa szanse.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja pomagam sobie przez translator, łatwiej mi gdy słyszę oszczędzając oczy. Mam nadzieje że zostaniesz, życzę byś miała więcej luzu.

   Usuń
 18. holla.
  great day and nice post my friend
  Stay safe!

  OdpowiedzUsuń
 19. Życie bywa bardzo skomplikowane i różne sytuacje się przydarzają...

  OdpowiedzUsuń

Cieszy mnie że tu jesteś, proszę zostaw ślad po sobie. Wspólnie dbamy o miłą atmosferę tutaj i szanujemy sie wzajemnie, dla tego nie pisz wielkimi literami, nie SPAMuj. Nasze zdania mogą się różnić, ale zachowujemy kulturę i dobry smak.
Komentarze: propozycje wspólnej obserwacji, łańcuszki, autoreklamę i teksty nie na temat usuwam. Ja szanuję Ciebie, więc proszę szanuj mnie, a odwiedzę Cię gdy tylko będę mogła.
Bardzo mnie ucieszy gdy dołączysz do zacnego grona moich obserwatorów.
Życzę przyjemności!