wtorek, 5 września 2023

Metoda 5 D

 Paulina Mikuła autorka kanału: "Mówiąc Inaczej" na którym popularyzuje wiedzę o języku polskim. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. 

Paulina na jakiejś rolce klik opowiedziała o metodzie 5D. Cóż to takiego to całe 5 D? Jest to zbiór zachowań dzięki którym można komuś uratować zdrowie a nawet życie, zapraszam.

Całkiem niedawno od pewnego pana usłyszałam: "rozumiem jak można zgw***cić dorosłą kobietę(...) jesteś sobie na dyskotece, kręcisz sobie tyłeczkiem..."... Nie nie byłam w teatrze, to nie była wypowiedź aktora filmowego... a ten "człowiek" mówił poważnie. Przeraża i poraża taki brak zastanowienia, zupełnie jakby dorosła kobieta nie miała prawa do własnych granic, które powinno sie uszanować. Bo jak nie uszanuję to co? W miejscu publicznym ludzie nie chcą sie mieszać, każdy ma swoje sprawy, często ludzie coś w telefonie robią. Odpowiedzialność w grupie sie rozprasza... 

Z poniższego podcastu dowiedziałam sie że ponad 80% kobiet doświadczyło molestowania w miejscach publicznych. Ponad 80% osób będących świadkiem takich zachowań nie wiedziało jak zareagować. W konsekwencji nikt nie zrobił nic. Ja myślę że dla takiego mężczyzny jest to przyzwolenie: nie chce widzieć że kobieta sobie nie życzy, albo sie nie broni, nikt nie reaguje to znaczy że można... Wymiar sprawiedliwości - tu też nie ma sie czego obawiać taki facet więc pewny swojej bezkarności nawet nie musi silić się na wymówki że przecież - to ona sprowokowała: wyglądem, zachowaniem...

Czym jest molestowanie lub napastowanie seksualne – nieakceptowane zachowanie o charakterze seksualnym, którego skutkiem jest naruszenie godności lub poniżenie osoby nim dotkniętej. Tutaj wyróżnia się trzy grupy zachowań:

- werbalne, niechciane komentarze na temat wyglądu, atrakcyjności, pogwizdywanie, cmokanie, żarty, propozycje seksualne, propozycje spotkań takie nachalne, prośby o kontakt...

- niewerbalne np ktoś sie nachalnie patrzy, robi ukradkiem zdjęcie, wykonuje gesty, zagradza przejście, 

- fizyczne - obłapianie, klepanie, próba przytulenia, pocałowania.

Najważniejsze jak osoba doświadczająca zachowań sie czuje w danej sytuacji i czy wyraża zgodę na to co sie dzieje.

 


Co to takiego 5D i na czym polega?


5D to zbiór narzędzi, propozycje konkretnych zachowań które możemy wykorzystać w momencie gdy widzimy, słyszymy że coś sie dzieje.

1) Dekoncentruj. Zrobić cokolwiek co przerwie sytuacje, odwróci uwagę. Przykłady jakie usłyszałam w powyższym podcaście: można podejść do ofiary: "O! Kasia to Ty?!", można zapytać o drogę, godzinę, o cokolwiek... można upuścić klucze, torebkę z zakupami, cokolwiek by odwrócić uwagę oprawcy. Paulina Mikuła podpowiada że wyjęcie telefonu i rozpoczęcie nagrywania może już zniechęcić oprawcę zbijając z tropu, a o to chodzi!

2) Dołącz innych, to jest najtrudniejsza chyba propozycja zachowania bo wiąże się z prośbą o pomoc. Można poprosić kogoś innego o pomoc np kierowcę jeśli sytuacja ma miejsce w autobusie, ochronę jeśli to sklep na przykład...

3) Dokumentuj, chyba każdy ma przy sobie telefon którym można zrobić zdjęcie, nagrać filmik. To może sie przydać ofierze na wypadek gdyby chciała podjąć kroki prawne. Warto pamiętać że w wielu miejscach naj ulice, sklepy, komunikacja miejska... jest tam monitoring. Podczas nagrywania warto pamiętać by dokumentować w taki sposób by nie było potem wątpliwości kto jest oprawcą. Szczerze przyznam że nie wierzę w nasz Wymiar Sprawiedliwości.... nie wiem kim musiała by być molestowana osoba albo co jej musiałby zrobić oprawca by aparat państwowy zechciał sprawą sie zająć. Jest jeszcze sąd cywilny ale to wiąże się często z kosztami.... Co innego gdy na przykład znamy żonę tego jegomościa tutaj zdaniem moim sytuacja może być inna. W powyższym podcaście słyszałam żeby materiałów nigdzie nie publikować bo można zaszkodzić ofierze, najlepiej jej przekazać zdjęcia, filmik.

4) Dojdź do głosu. To takie stanięcie w obronie ofiary i na spokojnie bez zbędnych emocji zwrócić się do oprawcy by odpuścił np poprosić by sie odsunął od ofiary, powiedzieć by odpuścił: "hej, widzisz że ona nie chce ci dać tego namiaru". Tutaj najważniejsze to dbać o własne bezpieczeństwo by samemu nie stać sie ofiarą napaści. 

5) Daj wsparcie po. Tutaj chodzi o reakcje empatyczną, można powiedzieć że sie widziało zajście, można zapytać czy ofiara czegoś potrzebuje, można chwile porozmawiać zaproponować pomoc. Czasem samo zapytanie: "czy czegoś potrzebujesz?" wymiana kilku zdań potrafi dodać otuchy.

Myślę że temat ważny i warto go poruszać, może akurat komuś sie przyda, oby nie. 

16 komentarzy:

 1. Bardzo przydatne porady. Też przestałam wierzyć w nasz wymiar sprawiedliwości. Mam nadzieję, że to się w końcu zmieni.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam wcześniej o tej metodzie. Dobrze, że temat ten jest nagłaśniany.

  OdpowiedzUsuń
 3. Warto wiedzieć i umieć zastosować, bo w trudnych sytuacjach często nie wiemy jak reagować!
  jotka

  OdpowiedzUsuń
 4. Należałoby zacząć od tego, żeby matki nie tłumaczyły swoim córkom, że nie powinny się gniewać na Kazia, bo jak Kazio ciągnie dziewczynkę za włosy, tzn. że ona się mu podoba i to dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 5. zawsze mnie takie tematy mocno ruszają. Kobieta pijana/ zbyt seksownie ubrana/ zbyt wyzywająco tańczy - to znaczy że sama się o to prosi. Ja zawsze reaguję w takich sytuacjach, bo sama kiedyś byłam ofiarą molestowania i wtedy nie było nikogo, kto mógłby zareagować.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przydatne są te wskazówki, tylko czy będziemy mieli odwagę wykorzystać je w praktyce? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Warto zapoznać się z tą metodą.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ważny temat i super, że jest poruszany, bo mam wrażenie, że żyje się coraz gorzej...

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ważny temat, dzięki za poruszenie go.

  OdpowiedzUsuń
 10. Na pewno dobrze wiedzieć o tej metodzie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Cenne info, o metodzie nie słyszałam, ale teraz już jestem na czasie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dobrze, że poruszasz taki temat. Dobrze jest znać takie metody. Człowiek w trudnych sytuacjach czasami naprawdę nie wie jak powinien się zachować. W miejscach publicznych faktycznie częściej może dochodzić do takich sytuacji, ponieważ żyjemy w takich czasach, że większość ludzi nawet nie reaguje jak widzi, że coś się dzieje. Moim zdaniem jest to trochę przerażające...
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ważne są działania wspierające. 5 D to doskonały sposób na osobników, którzy nie rozumieją, że gwizdy i cmokanie jest dla kobiet poniżające i obleśne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozdrawiam,
   Małgorzata Margaretkaw

   Usuń
 15. Brzmi interesująco, przyznam że wcześniej o tym nie słyszałam.

  OdpowiedzUsuń

Cieszy mnie że tu jesteś, proszę zostaw ślad po sobie. Wspólnie dbamy o miłą atmosferę tutaj i szanujemy sie wzajemnie, dla tego nie pisz wielkimi literami, nie SPAMuj, nie zostawiaj linków do siebie. Nasze zdania mogą się różnić, ale zachowujemy kulturę i dobry smak.
Komentarze: propozycje wspólnej obserwacji, łańcuszki, autoreklamę (z linkami) i teksty nie na temat usuwam. Ja szanuję Ciebie, więc proszę szanuj mnie, a odwiedzę Cię gdy tylko będę mogła.
Bardzo mnie ucieszy gdy dołączysz do zacnego grona moich obserwatorów.
Życzę przyjemności!