Obserwatorzy

poniedziałek, 26 listopada 2012

Aqua - gel


Pewnego razu, całkiem przypadkiem się oparzyłam. Ból – jakby tysiące szpilek mi ktoś w to miejsce wkuwał… chodzenie z garnkiem z zimną wodą to nie był najlepszy pomysł. A że była niedziela wieczór, pojechałam do centrum do apteki. Aptekarka poleciła mi piankę za około 15 złotych. Zapytałam o aqua gel. Wówczas aptekarka stwierdziła że nie ma. Pianka pomogła tyle co kot napłakał… na drugi dzień w innej aptece kupiłam aqua gel.
Dziwną rzecz zauważyłam: jak pytałam o środek na oparzenie polecano mi ową piankę, która ani bólu nie uśmierzyła, a i bomble surowicze były.
Przyłożyłam ten mały opatrunek, za który zapłaciłam… bagatela – około 2pln. aptekarki mało co wiedzą na ten temat, albo nie wdają się w rozmowę na ten temat. Nie martw się jak nie znasz aqua gelu, aptekarka raczej Ci go nie zaproponuje. Nie opowie, zdaje się nie mieć żadnej wiedzy na ten temat… no tak pianka 15, a opatrunek 2 (około).
W sobotę (poprzednią) miałam otarcie w pachwinie, w naiwności swojej zbagatelizowałam ranę wierząc, że samo się zagoi… i tak chodziłam z tym kilka dni. Rana nie dość że się nie zagoiła to jeszcze powiększała nie wyglądało to  dobrze. Poszłam do apteki pani polecała mi jakąś maść
- a aqua – gel mi pomoże? – zapytałam
- no pomoże – nie chętnie przytaknęła
Czym jest aqua gel? Jest to wynalazek zespołu naukowców pod kierunkiem prof. dr hab. Janusza M. Rosiaka z Międzyresortowego Instytutu Techniki Radiacyjnej Politechniki Łódzkiej.


Opatrunki AQUA-GEL® należą do najnowocześniejszej III generacji biomateriałów opatrunkowych. Stosowane są do opatrywania ran wymagających wilgotnego środowiska:

* rany oparzeniowe
* owrzodzenia
* odleżyny
* zespół stopy cukrzycowej
* miejsca po pobraniu przeszczepów skórnych
* otarcia
* inne rany

Rozpoczęcie leczenia nie wymaga wstępnej interwencji chirurgicznej.
Zastosowanie opatrunku AQUA-GEL® powoduje: oczyszczenie rany z wydzieliny ropnej, gdyż przenika ona do opatrunku i jest usuwana przy jego zmianie pobudzenie ziarninowania przyspieszenie gojenia rany.

Właściwości:

Opatrunek AQUA-GEL ® wykazuje następujące właściwości:
 • likwiduje ból, dając choremu uczucie kojącego działania,
 • stanowi barierę dla bakterii z zewnątrz,
 • zapewnia dostęp tlenu do rany,
 • zapobiega powstawaniu przerostowych blizn,
 • umożliwia łatwe doprowadzenie leku do rany bez usuwania opatrunku (poprzez nawilżenie zewnętrznej powierzchni opatrunku roztworem leku, wprowadzenie leku pod powierzchnię opatrunku lub spęcznienie w roztworze leku przed założeniem),
 • wykazuje dobrą adhezję do zdrowej skóry i rany bez tendencji do przyklejania się, co umożliwia bezbolesną zmianę opatrunku, podczas zmiany opatrunku usuwane są z rany wydzieliny, włóknik oraz tkanki martwicze pozostawiając nieuszkodzoną ziarninę,
 • jest elastyczny, miękki, lecz jednocześnie wystarczająco wytrzymały, dzięki czemu może być stosowany do pokrywania takich powierzchni ciała, których nie uruchomienie jest kłopotliwe np. stawy, dłonie, twarz itp.,
 • jest przezroczysty co umożliwia kontrolę przebiegu leczenia bez konieczności zdejmowania go, jest nie alergizujący.


7 komentarzy:

 1. Extra informacja ,
  na pewno skorzystam z tego wynalazku,
  jeżeli mi się coś niechcący przydarzy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. myślę, że każdy powinien coś takiego mieć w swojej domowej apteczce: "na wypadek wszelki"

   Usuń
 2. O, jak dobrze odwiedzić inny blog i takiej ciekawej rzeczy się dowiedzieć:) Często mi się coś przytrafia, a to będzie jak znalazł. Na pewno uzupełnię o to domową apteczkę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. naprawdę warto! Tanie, a ma tak szerokie zastosowanie

   Usuń
 3. Musze sie dopytac, czy w naszych aptekach taki wynalazek jest w sprzedazy, bo tez pierwszy raz slysze o nim od Ciebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jak poszukasz to myślę, że znajdziesz. Ewentualnie możesz przez internet zamówić.
   (pod wpisem jak klikniesz w słowo "źródło" otworzy Ci sie strona).
   Ja o aqua gelu dowiedziałam się na szkoleniach BHP. Prowadzący powiedział, że:
   "prawdziwą wartość aqua gelu zna ten komu opatrunek pomógł"
   Ja uważam, że zespołu naukowców pod kierunkiem prof. dr hab. Janusza M. Rosiaka z Międzyresortowego Instytutu Techniki Radiacyjnej Politechniki Łódzkiej, powinni dostać nagrodę za to!

   Usuń
 4. Mnie ratuje w potrzebie 7% maść propolisowa. W potrzebie,czyli wówczas,kiedy piekę coś w piekarniku. Zaintrygował mnie "Opatrunek AQUA-GEL",więc przy najbliższej okazji zakupię.

  Serdeczności

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, miło mi że tu jesteś, proszę zostaw ślad po sobie, ale nie SPAMuj, komentarze: propozycje wspólnej obserwacji, łańcuszki, autoreklamę i teksty nie na temat usuwam. Ja szanuję Ciebie, więc proszę szanuj mnie, a odwiedzę Cię na pewno. Zwłaszcza jeśli masz g+ będzie mi łatwiej do Ciebie trafić gdy zostawisz adres bloga pod swoim komentarzem. Czasem mam zaległości, ale spokojnie, nadrabiam je:))
Bardzo mnie ucieszy gdy dołączysz do zacnego grona moich obserwatorów.
Życzę przyjemności!