W tym roku w konkursie głównym powalczą między innymi filmy tu możesz zobaczyć wszystkie. Ja wymienię z opisami te które mnie jakoś zainteresowały:
Catalina
reż. Denijal Hasanović
Polska, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, 2017, 98 minCatalina pochodzi z Kolumbii i studiuje prawo we Francji, gdzie właśnie odrzucono jej prośbę o przedłużenie pobytu. Idąc za radą jednego ze swoich profesorów, dziewczyna postanawia wyjechać do Sarajewa i spróbować uzyskać dostęp do materiałów Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii (MTKJ). Zebrane dane mogą jej pomóc w napisaniu ciekawej pracy, co z kolei umożliwiłoby pozostanie na uniwersytecie we Francji. Na miejscu Catalina szybko orientuje się, że plan się nie powiódł, ponieważ nie uzyskała pozwolenia na dostęp do archiwum. Pomocną dłoń wyciąga do niej tłumaczka misji, Nada, która namawia Catalinę do pozostania u niej w Sarajewie. Między kobietami rodzi się przyjaźń.
Film jest pełnometrażowym debiutem reżysera.
Amok
reż. Kasia Adamik
Polska, Szwecja, Niemcy, 2017, 107 minRybacy znajdują w rzece ciało. Wiadomość o makabrycznym odkryciu trafia do wszystkich serwisów informacyjnych w kraju. Kilka lat później anonimowy telefon na policję sugeruje, że było to morderstwo, a szczegółowo opisano je w powieści Amok. Sprawę przejmuje inspektor Jacek Sokolski. Rozpoczyna się pojedynek dwóch silnych osobowości, balansujących na granicy dobra i zła. Czy pisarz jest mordercą? A może stał się ofiarą własnych ambicji i nieszczęśliwego zbiegu okoliczności?
Atak paniki
reż. Paweł Maślona
Polska, 2017, 98 minPokręcony radiowiec, kelner z ambicjami podbicia wszechświata, perfekcyjna panna młoda w opałach, odnosząca sukcesy autorka kryminałów, mąż i żona w podróży życia oraz specjalista od zwierzęcego behawioryzmu ulegają atakowi paniki. Wszyscy bohaterowie dochodzą do sytuacji, z której jest tylko jedno wyjście.
Film jest pełnometrażowym debiutem reżysera.
Pokot
reż. Agnieszka Holland
Polska, Czechy, Niemcy, Szwecja, 2017, 128 minJanina Duszejko jest emerytowaną inżynierką, miłośniczką astrologii i wegetarianką. Kiedyś budowała mosty na Bliskim Wschodzie, dziś mieszka samotnie w Sudetach. Pewnej zimowej nocy odnajduje ciało swojego sąsiada, kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze, gdyż jedyne ślady, które znajdowały się wokół jego domu, to odciski racic saren. Duszejko, widząc niemoc policji, rozpoczyna własne, niekonwencjonalne śledztwo…
Filmowa adaptacja książki Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”
Film był współfinansowany przez program Kreatywna Europa w ramach schematu Development - projekt pojedynczy.
Nagrody
MFF Berlin 2017: Srebrny Niedźwiedź (Nagroda im. Alfreda Bauera); nominacja do Złotego Niedźwiedzia
Ptaki śpiewają w Kigali
reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
Polska, 2017, 113 minPierwszy polski film o uchodźcach. Akcja rozpoczyna się w 1994 roku, w przeddzień ludobójstwa, a kończy się w 1997. Historia polskiej ornitolog, która prowadzi badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Kiedy zaczyna się ludobójstwo, kobieta – trochę przez przypadek – ratuje młodą rwandyjską dziewczynę, córkę współpracownika należącego do plemienia Tutsi. Zabiera ją do Polski. Po przyjeździe bohaterki są złamane. Nie są w stanie wpisać się w rutynę codziennego życia. Obie próbują się podnieść z tego, co przeżyły. Opowieść o przyjaźni, przebaczeniu i potędze przyrody.
MFF Locarno 2016: Nagroda First Look dla filmu polskiego w fazie postprodukcji
MFF Karlovy Vary 2017: nagroda dla najlepszej aktorki dla Jowity Budnik i Eliane Umuhire
Reakcja łańcuchowa
reż. Jakub Pączek
Polska, 2017, 100 minReakcja łańcuchowa od osiągnięcia masy krytycznej rozwija się lawinowo i bez potrzeby udziału czynnika inicjującego. Jest niemożliwa do zatrzymania, tak jak ta, która spowodowała w 1986 roku wybuch w Elektrowni w Czarnobylu. Marta i jej narzeczony Adam planują ślub. Ich przyjaciel Paweł właśnie skończył szkołę filmową. Jedno z nich dokonało już nieodwracalnego wyboru, który doprowadzi do reakcji, po której już nic nie będzie takie jak na początku.
Film jest pełnometrażowym debiutem fabularnym reżysera.
Twój Vincent
reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman
Wielka Brytania, Polska, 2017, 94 minZmierzch, 27 lipca 1890 roku. Szczupła postać chwiejnym krokiem idzie opustoszałą ulicą francuskiego miasteczka Auvers. Mężczyzna przyciska dłonie do świeżej rany postrzałowej, z której sączy się krew. O tragicznej śmierci Vincenta van Gogha wiadomo od dawna, jednak nadal nie jest jasne, jak i dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału. Czy na pewno artysta popełnił samobójstwo? Co się wydarzyło przez sześć tygodni od ostatniego listu van Gogha, w którym pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny?
To pierwsza pełnometrażowa animacja malarska. Każdą z 65 tysięcy klatek filmu ręcznie namalowano. W projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy na ekranie ożywili rzeczywistość znaną z obrazów van Gogha.
Film jest pełnometrażowym debiutem reżyserskim.
Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Annecy 2017: Nagroda Publiczności
Podczas Festiwalu będzie można spotkać ludzi ze świata filmu ale nie tylko.
Przygotowane czekają rozmaite atrakcje między innymi Legalna Kultura uruchomi instalację Kultura Na Widoku z dostępem do ponad tysiąca utworów – filmów, muzyki, książek i audiobooków oraz wirtualnymi spacerami po muzeach Polski i świata. Przed każdym seansem widzowie zobaczą przygotowane specjalnie na Festiwal spoty z serii "W czerni kina" z udziałem twórców filmów pokazywanych w tym roku w Gdyni. Rozstrzygnięty zostanie ponadto „Konkurs na spot o uczciwości w kulturze. Zbyszek Cybulski inspiruje". Fundacja zaprasza również na stronę www.legalnakultura.pl i social media z festiwalowymi relacjami.źródło, więcej klik
Malowanie światłem można też pisać, bawić się kolorem, obrysowywać sylwetki, rysować zwierzęta, ludzi, kwiaty i abstrakcyjne kompozycje....więcej
Przygotowane czekają rozmaite atrakcje między innymi Legalna Kultura uruchomi instalację Kultura Na Widoku z dostępem do ponad tysiąca utworów – filmów, muzyki, książek i audiobooków oraz wirtualnymi spacerami po muzeach Polski i świata. Przed każdym seansem widzowie zobaczą przygotowane specjalnie na Festiwal spoty z serii "W czerni kina" z udziałem twórców filmów pokazywanych w tym roku w Gdyni. Rozstrzygnięty zostanie ponadto „Konkurs na spot o uczciwości w kulturze. Zbyszek Cybulski inspiruje". Fundacja zaprasza również na stronę www.legalnakultura.pl i social media z festiwalowymi relacjami.źródło, więcej klik
Warsztaty FIlmowe trzydniowe na temat aktorskiej charyzmy. Gdzie tkwi filmowa magia wielkich ról aktorskich? Temat zgłębi aktorka Małgorzata Potocka
Nie widziałam tych filmów, ale o większości słyszałam. Nawet miałam zamiar obejrzeć Amok, ale zrezygnowałam - nie wiem, czy obejrzę.
OdpowiedzUsuńTakie festiwale chyba są fajne - takie się wydają, bo to nie tylko filmy do obejrzenia, ale coś więcej :)
myślę że bardzo fajne wydarzenie:)
UsuńKoniecznie muszę w końcu obejrzeć Pokot :)
OdpowiedzUsuń:)
UsuńDla fanów kinematografii to na pewno nie lada gratka.
OdpowiedzUsuńNie miałam okazji uczestniczyć na takim festiwalu :)
OdpowiedzUsuńa chciała byś?
UsuńŚwietny wpis, z przyjemnością poczytałam o tych filmach...
OdpowiedzUsuńcoś zainteresowało?
UsuńMusze obejrzeć Pokot... jestem ciekawa, czy rzeczywiście pani Holland wydaliła z siebie kolejny antypolski film.... ;)
OdpowiedzUsuńJa bym chętnie obejrzała Atak paniki :)
OdpowiedzUsuń:)
UsuńWidzę, że same ambitne filmy nie będące na pewno synonimami straty czasu ;) Szkoda, że jestem na drugim krańcu naszej pięknej Polski.
OdpowiedzUsuńuważam że festiwalowe filmy wyświetlane w Gdyni mają poziom
Usuńdzięki za przypomnienie
OdpowiedzUsuńwybierasz sie na coś konkretnego?
UsuńZ chęcią pooglądałabym :)
OdpowiedzUsuńja też::)
UsuńWiele słyszałam o tym festiwalu.
OdpowiedzUsuńNa warsztaty takie to człowiek chętnie by się wybrał.
Pozdrawiam :) Megly (megly.pl)
:)
UsuńWybierasz się? Ja jeszcze nigdy nie byłam :P Jakoś zawsze czas mi nie pasuje :P
OdpowiedzUsuńchętnie bym sie wybrała ale czy dotrę to nie wiem
Usuńchetnie bym poszła zeby nadrobic zaleglosci ale niestety za daleko
OdpowiedzUsuńa jakiś tytuł zainteresował?
UsuńOstatnio zakochałam się w filmach fabularnych ;)
OdpowiedzUsuńcoś konkretnego polecisz?
UsuńTrzymam kciuki za "Pokot".
OdpowiedzUsuńAmok bym chętnie obejrzała :)
OdpowiedzUsuń:)
UsuńChętnie wzięłabym udział w takim festiwalu :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam,
Pani Od Bani (www.paniodbani.pl)
:)
UsuńAtak paniki to coś dla mnie :)
OdpowiedzUsuń:)
Usuńnie oglądałam, ale wolę inny gatunek filmów :)
OdpowiedzUsuń:)
UsuńDawno nie oglądałam nic dobrego po polsku.
OdpowiedzUsuńfakt: nie łatwo o dobry film
UsuńAtak paniki chętnie obejrzę, bo reszta mniej mnie zaciekawiła :P
OdpowiedzUsuń:)
UsuńBardzo chetnie bym sama wzięła udział w takim wydarzeniu
OdpowiedzUsuń:)
OdpowiedzUsuńFestiwal super się zapowiada :)
OdpowiedzUsuńJest kilka propozycji, które bardzo kuszą. ;)
OdpowiedzUsuńSzkoda, że to jest na drugim końcu Polski :(
OdpowiedzUsuń