piątek, 15 września 2017

42 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Już w poniedziałek osiemnastego września rozpocznie się czterdziesty drugi Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i potrwa on do 23 września to jest do przyszłej soboty.


Jak co roku od czterdziestu dwóch lat o statuetkę Złotych i Srebrnych Lwów oraz nagrody indywidualne walczyć będą polskie filmy. Na festiwalu zobaczyć można premiery, debiuty a także laureatów na międzynarodowych festiwali filmowych.
W tym roku w konkursie głównym powalczą między innymi filmy tu możesz zobaczyć wszystkie. Ja wymienię z opisami te które mnie jakoś zainteresowały:

Catalina


reż. Denijal Hasanović
Polska, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, 2017, 98 min

Catalina pochodzi z Kolumbii i studiuje prawo we Francji, gdzie właśnie odrzucono jej prośbę o przedłużenie pobytu. Idąc za radą jednego ze swoich profesorów, dziewczyna postanawia wyjechać do Sarajewa i spróbować uzyskać dostęp do materiałów Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii (MTKJ). Zebrane dane mogą jej pomóc w napisaniu ciekawej pracy, co z kolei umożliwiłoby pozostanie na uniwersytecie we Francji. Na miejscu Catalina szybko orientuje się, że plan się nie powiódł, ponieważ nie uzyskała pozwolenia na dostęp do archiwum. Pomocną dłoń wyciąga do niej tłumaczka misji, Nada, która namawia Catalinę do pozostania u niej w Sarajewie. Między kobietami rodzi się przyjaźń. 

Film jest pełnometrażowym debiutem reżysera.

Amok
reż. Kasia Adamik
Polska, Szwecja, Niemcy, 2017, 107 min

Rybacy znajdują w rzece ciało. Wiadomość o makabrycznym odkryciu trafia do wszystkich serwisów informacyjnych w kraju. Kilka lat później anonimowy telefon na policję sugeruje, że było to morderstwo, a szczegółowo opisano je w powieści Amok. Sprawę przejmuje inspektor Jacek Sokolski. Rozpoczyna się pojedynek dwóch silnych osobowości, balansujących na granicy dobra i zła. Czy pisarz jest mordercą? A może stał się ofiarą własnych ambicji i nieszczęśliwego zbiegu okoliczności?


Atak paniki
reż. Paweł Maślona
Polska, 2017, 98 min

Pokręcony radiowiec, kelner z ambicjami podbicia wszechświata, perfekcyjna panna młoda w opałach, odnosząca sukcesy autorka kryminałów, mąż i żona w podróży życia oraz specjalista od zwierzęcego behawioryzmu ulegają atakowi paniki. Wszyscy bohaterowie dochodzą do sytuacji, z której jest tylko jedno wyjście.

Film jest pełnometrażowym debiutem reżysera.


Pokot
reż. Agnieszka Holland
Polska, Czechy, Niemcy, Szwecja, 2017, 128 min

Janina Duszejko jest emerytowaną in­żynierką, miłośniczką astrologii i wegetarianką. Kiedyś budowała mosty na Bliskim Wschodzie, dziś mieszka samotnie w Sudetach. Pewnej zimowej nocy odnajduje ciało swojego sąsiada, kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze, gdyż jedyne ślady, które znajdowały się wokół jego domu, to odciski racic saren. Duszejko, widząc niemoc policji, rozpoczyna własne, nie­konwencjonalne śledztwo… 

Filmowa adaptacja książki Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych” 

Film był współfinansowany przez program Kreatywna Europa w ramach schematu Development - projekt pojedynczy.

Nagrody 

MFF Berlin 2017: Srebrny Niedźwiedź (Nagroda im. Alfreda Bauera); nominacja do Złotego Niedźwiedzia


Ptaki śpiewają w Kigali
reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
Polska, 2017, 113 min

Pierwszy polski film o uchodźcach. Akcja rozpoczyna się w 1994 roku, w przeddzień ludobójstwa, a kończy się w 1997. Historia polskiej ornitolog, która prowadzi badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Kiedy zaczyna się ludobójstwo, kobieta – trochę przez przypadek – ratuje młodą rwandyjską dziewczynę, córkę współpracownika należącego do plemienia Tutsi. Zabiera ją do Polski. Po przyjeździe bohaterki są złamane. Nie są w stanie wpisać się w rutynę codziennego życia. Obie próbują się podnieść z tego, co przeżyły. Opowieść o przyjaźni, przebaczeniu i potędze przyrody.

MFF Locarno 2016: Nagroda First Look dla filmu polskiego w fazie postprodukcji 

MFF Karlovy Vary 2017: nagroda dla najlepszej aktorki dla Jowity Budnik i Eliane Umuhire


Reakcja łańcuchowa

reż. Jakub Pączek
Polska, 2017, 100 min

Reakcja łańcuchowa od osiągnięcia masy krytycznej rozwija się lawinowo i bez potrzeby udziału czynnika inicjującego. Jest niemożliwa do zatrzymania, tak jak ta, która spowodowała w 1986 roku wybuch w Elektrowni w Czarnobylu. Marta i jej narzeczony Adam planują ślub. Ich przyjaciel Paweł właśnie skończył szkołę filmową. Jedno z nich dokonało już nieodwracalnego wyboru, który doprowadzi do reakcji, po której już nic nie będzie takie jak na początku.

Film jest pełnometrażowym debiutem fabularnym reżysera.


Twój Vincent
reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman
Wielka Brytania, Polska, 2017, 94 min

Zmierzch, 27 lipca 1890 roku. Szczupła postać chwiejnym krokiem idzie opustoszałą ulicą francuskiego miasteczka Auvers. Mężczyzna przyciska dłonie do świeżej rany postrzałowej, z której sączy się krew. O tragicznej śmierci Vincenta van Gogha wiadomo od dawna, jednak nadal nie jest jasne, jak i dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału. Czy na pewno artysta popełnił samobójstwo? Co się wydarzyło przez sześć tygodni od ostatniego listu van Gogha, w którym pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny? 

To pierwsza pełnometrażowa animacja malarska. Każdą z 65 tysięcy klatek filmu ręcznie namalowano. W projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy na ekranie ożywili rzeczywistość znaną z obrazów van Gogha. 

Film jest pełnometrażowym debiutem reżyserskim. 


Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Annecy 2017: Nagroda Publiczności 


MFF Szanghaj 2017: Nagroda dla najlepszego filmu animowanego 
Podczas Festiwalu będzie można spotkać ludzi ze świata filmu ale nie tylko.
Przygotowane czekają rozmaite atrakcje między innymi Legalna Kultura uruchomi instalację Kultura Na Widoku z dostępem do ponad tysiąca utworów – filmów, muzyki, książek i audiobooków oraz wirtualnymi spacerami po muzeach Polski i świata. Przed każdym seansem widzowie zobaczą przygotowane specjalnie na Festiwal spoty z serii "W czerni kina" z udziałem twórców filmów pokazywanych w tym roku w Gdyni. Rozstrzygnięty zostanie ponadto „Konkurs na spot o uczciwości w kulturze. Zbyszek Cybulski inspiruje". Fundacja zaprasza również na stronę www.legalnakultura.pl i social media z festiwalowymi relacjami.źródło, więcej klik


Malowanie światłem można też pisać, bawić się kolorem, obrysowywać sylwetki, rysować zwierzęta, ludzi, kwiaty i abstrakcyjne kompozycje....więcejWarsztaty FIlmowe trzydniowe na temat aktorskiej charyzmy. Gdzie tkwi filmowa magia wielkich ról aktorskich? Temat zgłębi aktorka Małgorzata Potocka

49 komentarzy:

 1. Nie widziałam tych filmów, ale o większości słyszałam. Nawet miałam zamiar obejrzeć Amok, ale zrezygnowałam - nie wiem, czy obejrzę.
  Takie festiwale chyba są fajne - takie się wydają, bo to nie tylko filmy do obejrzenia, ale coś więcej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Koniecznie muszę w końcu obejrzeć Pokot :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla fanów kinematografii to na pewno nie lada gratka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie miałam okazji uczestniczyć na takim festiwalu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny wpis, z przyjemnością poczytałam o tych filmach...

  OdpowiedzUsuń
 6. Musze obejrzeć Pokot... jestem ciekawa, czy rzeczywiście pani Holland wydaliła z siebie kolejny antypolski film.... ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja bym chętnie obejrzała Atak paniki :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Widzę, że same ambitne filmy nie będące na pewno synonimami straty czasu ;) Szkoda, że jestem na drugim krańcu naszej pięknej Polski.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. uważam że festiwalowe filmy wyświetlane w Gdyni mają poziom

   Usuń
 9. Wiele słyszałam o tym festiwalu.
  Na warsztaty takie to człowiek chętnie by się wybrał.
  Pozdrawiam :) Megly (megly.pl)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wybierasz się? Ja jeszcze nigdy nie byłam :P Jakoś zawsze czas mi nie pasuje :P

  OdpowiedzUsuń
 11. chetnie bym poszła zeby nadrobic zaleglosci ale niestety za daleko

  OdpowiedzUsuń
 12. Ostatnio zakochałam się w filmach fabularnych ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Amok bym chętnie obejrzała :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Chętnie wzięłabym udział w takim festiwalu :)

  Pozdrawiam,
  Pani Od Bani (www.paniodbani.pl)

  OdpowiedzUsuń
 15. nie oglądałam, ale wolę inny gatunek filmów :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Dawno nie oglądałam nic dobrego po polsku.

  OdpowiedzUsuń
 17. Atak paniki chętnie obejrzę, bo reszta mniej mnie zaciekawiła :P

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo chetnie bym sama wzięła udział w takim wydarzeniu

  OdpowiedzUsuń
 19. Festiwal super się zapowiada :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Jest kilka propozycji, które bardzo kuszą. ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Szkoda, że to jest na drugim końcu Polski :(

  OdpowiedzUsuń

Cieszy mnie że tu jesteś, proszę zostaw ślad po sobie. Wspólnie dbamy o miłą atmosferę tutaj i szanujemy sie wzajemnie, dla tego nie pisz wielkimi literami, nie SPAMuj, nie zostawiaj linków do siebie. Nasze zdania mogą się różnić, ale zachowujemy kulturę i dobry smak.
Komentarze: propozycje wspólnej obserwacji, łańcuszki, autoreklamę (z linkami) i teksty nie na temat usuwam. Ja szanuję Ciebie, więc proszę szanuj mnie, a odwiedzę Cię gdy tylko będę mogła.
Bardzo mnie ucieszy gdy dołączysz do zacnego grona moich obserwatorów.
Życzę przyjemności!