piątek, 15 października 2021

15 października światowy dzień mycia rąk.

 Higiena dłoni to zdawać by się mogło temat dla dzieci, przez dorosłych czasem nieco zaniedbany lecz przez pandemie odświeżony. Sporo sie mówiło o dezynfekcji rąk, stoją w miejscach publicznych dozowniki które dla coraz większej liczby osób stały się "niewidoczne". Mówi sie o dezynfekcji rzypomina, jednak dla mnie jest to nieco za mało.

Temat higieny dłoni jest ważny ONZ ustanowił go na 15 października i cyklicznie obchodzony jest od 2008 roku.  Celem ustanowienia tego dnia jest globalna edukacja na temat higieny dłoni. Wyczytałam w Wikipedii że mycie rąk wodą i mydłem przed posiłkiem i po skorzystaniu z toalety przyczyniają się do ograniczenia przypadków biegunki o ok. połowę, a infekcji dróg oddechowych o ok. 25%

Produktów do mycia dłoni mamy dostatek: kostki, żele, pianki w najrozmaitszych kolorach, zapachach... 


Myć dłonie powinniśmy przed posiłkiem ale tez przed przygotowaniem posiłku, przed wyjściem z toalety, po kontakcie ze zwierzętami, gdy czujemy potrzebę....
"Prawidłowe mycie dłoni powinno otrwać około półminuty: 
mówi Jolanta Korczyńska - kierownik Działu Sanitarno-Epidemiologicznego WSzW w Gorzowie Wlkp. - Ważne jest, żeby zachować odpowiednią kolejność poszczególnych czynności i wykonać je dokładnie. Najpierw zwilżamy ręce wodą, następnie nanosimy na skórę środek myjący. Potem wcieramy go we wszystkie powierzchnie rąk, grzbiet, wewnętrzną stronę dłoni. Pamiętamy o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków. Następnie spłukujemy dokładnie pod bieżącą wodą i wycieramy, najlepiej ręcznikiem jednorazowym - tłumaczy ekspertka. Myjąc ręce w miejscu publicznym, starajmy się nie dotykać umytymi rękoma klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia – mogą znajdować się na nich liczne bakterie. Jolanta Korczyńska podkreśla - Nie myjmy rąk tylko przy użyciu zimnej wody – w ten sposób nie usuniemy z ich powierzchni tłuszczu i brudu. Najlepiej myć ręce ciepłą wodą z mydłem. Jeżeli nie mamy do tego warunków, można użyć specjalnych preparatów dezynfekujących. Istotne jest też suszenie rąk, bo wilgotne dłonie są siedliskiem drobnoustrojów. Często przed myciem nie zdejmujemy pierścionków, bransoletek i zegarków, a powinniśmy bo pod biżuterią znajdują się zarazki i brud."źródło
Najczęstszymi błędami są: zbyt krótki czas mycia dłoni. Niedokładne mycie, pomijanie kciuka, wewnętrznej strony dłoni, przestrzeni miedzy palcami.
Biżuteria ładnie wygląda ale nie koniecznie jest higieniczna - pamiętajmy o przestrzeni pod pierścionkiem, bransoletką... 
Błędem jest używanie wspólnej kostki, pasty, gdyż mogą się tam mnożyć drobnoustroje.

W Polsce też są inicjatywy promujące mycie rąk, na przykład projekt wrocławskich mieszkańców „Zdrova.Strefa”, obecnie HANHA. HANHA (ang. Hand and Hand – Ręka i Ręka) – inicjatywa mająca na celu wdrażanie zasad higieny osobistej poprzez wyrobienie nawyku częstego mycia rąk mydłem i wodą po skorzystaniu z toalety oraz przed jedzeniem.źródło

32 komentarze:

 1. Bardzo cenny post! Mycie rąk zapobiega wielu groźnym chorobom. Mam skrzywienie zawodowe jeszcze z pracy, gdzie myłam po każdym pacjencie, przed pacjentem. Teraz ścigam wnuki :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przychodni dezynfekowałyśmy długopisy po każdym pacjencie.

   Usuń
 2. Mycie rąk jest podstawową w higienie osobistej, dobrze, że pandemia zaczęła tak obszernie o tym edukować, chociaż moim zdaniem czy jest pandemia, czy nie to np. możliwość dezynfekcji rąk w sklepie, szpitalu itd powinna być zawsze:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czy ja wiem czy obszernie edukować... Jasne, napeno zwraca uwagę, wpływa na częstotliwość jednak nie wiele sie mówi o tym jak myć oraz o błędach.

   Usuń
  2. Widziałam takie doświadczenie: dziecko w białych rękawiczkach poproszono o pokazanie jak myje ręce, zamiast mydła wyciśnięto na dłoń barwnik - było duże zaskoczenie że nie rozprowadził się wszędzie - cenną lekcja.

   Usuń
 3. Nie wiedziałam, ze w ogóle jest taki dzien. Super! Bardzo fajny post, doceniam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja już mam chyba małego bzika na punkcie mycia rąk.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiedziałam, że taki dzień jest, ale to sympatyczny impuls do kupna naturalnych mydełek. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Celem jest edukacja i zwrócenie uwagi ma nycie dłoni. jeśli komuś zakup pomoże w zachowaniu większej higieny to dobrze.

   Usuń
 6. Mycie rąk to ważne zadanie, które powinno być dla wszystkich normą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ważne i tak prozaiczne że łatwo sobie odpuścić, dla tego dobrze że jest taki dzień przypominający dodatkowo o myciu dłoni.

   Usuń
  2. Na pewno warto, nawet do dziś nie wiedziałam o istnieniu tego dnia.

   Usuń
 7. Jeden plus tej pandemii jest taki,że ludzie faktycznie zaczęli bardziej dbać o higienę i przywiązywać wagę do częstego mycia rąk ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Post zawsze na czasie, nie tylko od święta. Przypominać, przypominać- tak robię to swoim dzieciom ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Super pomysł na taki post. Jest to czynność bardzo zaniedbywana, nawet w ostatnich czasach. Mycie rąk tak samo jak mycie zębów, trzeba nauczyć od małego inaczej nie wejdzie w nawyk. Ja cały czas przypominam o tym swoim dzieciom. Kinga

  OdpowiedzUsuń
 10. Myślę, że jedynym dobrem pandemii jest to, że ludzie naprawdę zaczęli myć ręce.

  OdpowiedzUsuń
 11. A nawet o takim święcie nie wiedziałam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Najwiuęcej brudu, bakterii, wirusów i wszelakiego świństwa jest na czubkach palców bo sie nimi najczęściej róznych rzeczy dotyka. Stąd w czasie pandemii zachęcano do "żółwika". No i palce trzeba myć!

  OdpowiedzUsuń
 13. Od zawsze mam obsesję mycia rąk, więc mogłabym powiedzieć, że to moje święto :)

  OdpowiedzUsuń
 14. W czasach pandemii na pewno nauczyliśmy się myć ręce.

  OdpowiedzUsuń
 15. Teraz myje się ręce znacznie częściej. Trzeba jednak pamiętać, by nie popadać w przesadę.

  OdpowiedzUsuń
 16. Słyszałam, że jest taki dzień i go popieram, przez nie mycie rąk można naprawdę sobie i komuś zaszkodzić.

  OdpowiedzUsuń
 17. A ja właśnie czytam książkę o przełomowych odkryciach w dziejach ludzkich, jeden z rozdziałów został poświęcony mydłu. :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Dobrze, że poruszasz ten temat na blogu :) O tym dniu słyszałam, ale mało się o nim mówi. Mycie rąk jest bardzo ważne i należy o tym pamiętać :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 19. To ja powiem przekornie jako człowiek z chorymi dłońmi - gdyby woda była lepszej jakości (m.in. o niższej zawartości niklu) to myłabym ręce o wiele częściej. Nie mówiąc o tym, że znacząca większość produktów do higieny dłoni wysusza, co niestety wiem z praktyki, więc oprócz zmiany postaw społecznych ucieszyłaby mnie zmiana krajowa np. mydła wyższej jakości w miejscach publicznych (chociaż podczas pandemii i tak doszło do gigantycznej zmiany, bo teraz przynajmniej jest jakiekolwiek mydło!) jak i wymiana starych rur.

  OdpowiedzUsuń
 20. Nawet nie wiedziałam o tym dniu :D

  OdpowiedzUsuń

Cieszy mnie że tu jesteś, proszę zostaw ślad po sobie. Wspólnie dbamy o miłą atmosferę tutaj i szanujemy sie wzajemnie, dla tego nie pisz wielkimi literami, nie SPAMuj, nie zostawiaj linków do siebie. Nasze zdania mogą się różnić, ale zachowujemy kulturę i dobry smak.
Komentarze: propozycje wspólnej obserwacji, łańcuszki, autoreklamę (z linkami) i teksty nie na temat usuwam. Ja szanuję Ciebie, więc proszę szanuj mnie, a odwiedzę Cię gdy tylko będę mogła.
Bardzo mnie ucieszy gdy dołączysz do zacnego grona moich obserwatorów.
Życzę przyjemności!