niedziela, 19 stycznia 2014

Najpopularniejszy z gestów

Choć ten gest znany jest powszechnie jako obraźliwy, nie wiele więcej o nim wiemy. Pokazują go wzajemnie ludzie zwykli i znani.


 Ale skąd digitus impudicus (palec obraźliwy, nieprzyzwoity) jak zwykli nazywać go Rzymianie się wziął?
Są różne teorie. Teoria falliczna; głosi jakoby palec środkowy przypominał penisa z resztą palców imitującymi jądra. Podobno Tacyt wspominał, że gest ten pokazywali germańscy barbarzyńcy rzymskim żołnierzom. Ale już wcześniej Grecy wznosili środkowy palec jako wyraźne odniesienie do męskich genitaliów. W 419 roku przed naszą erą jeden z bohaterów komedii „Chmury” Arystofanesa pokazuje jednoznaczny znak. Podobnie robi postać z epigramatów Marcjalisa.
Korzenie ponoć sięgają głębiej… ponoć małpy Saimiri z Ameryki Południowej potrafią ubliżać sobie w bardzo niewybredny sposób. Samce obrażają się wzajemnie, eksponując penisa we wzwodzie.
Jako wyraz niezadowolenia?
Według Doktora Morrisa gest ten przybył wraz z włoskimi emigrantami. Po raz pierwszy został udokumentowany w 1886 roku, kiedy to jeden z zawodników, Charles Redbourn wykonuje go na wspólnym zdjęciu bejsbolistów z Boston Beaneaters i New York Giants.

Gest angielskich łuczników…
W czasie Wojny Stuletniej po stronie władców angielskich niebagatelne znaczenie miały jednostki wyposażone w długie angielskie łuki. Łucznik był osobą przez Francuzów z gruntu nienawidzoną. Gdy został pojmany, podstawową czynnością, do jakiej przystępowano było obcięcie palców służących do naciągu cięciwy (palca wskazującego i środkowego prawej ręki). Na polu bitwy - co było częstym zwyczajem przed walką - żołnierze obu stron obrzucali się wyzwiskami i prezentowali przeróżne obraźliwe gesty. Do historii przeszedł ten polegający na prezentacji dwóch palców przez łuczników angielskich - na znak, że wciąż je mają i zamierzają wyrządzić z ich pomocą duże szkody wojskom francuskim.

źródełko23

4 komentarze:

 1. Ze tez ludzie nie moga przestac nawzajem sie obrazac. Po co to wszystko?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wet za wet. Nawet zwierzęta mają swoje gesty ludzie też mają swoje kulturowe i ogólne jak widać;)

   Usuń
  2. A nie lepiej, zamiast srodkowego palca, poslac komus usmiech? :))

   Usuń
  3. Cóż decyzja należy do danej jednostki w określonym momencie. Ja przedstawiłam jedną z opcji...

   Usuń

Cieszy mnie że tu jesteś, proszę zostaw ślad po sobie. Wspólnie dbamy o miłą atmosferę tutaj i szanujemy sie wzajemnie, dla tego nie pisz wielkimi literami, nie SPAMuj, nie zostawiaj linków do siebie. Nasze zdania mogą się różnić, ale zachowujemy kulturę i dobry smak.
Komentarze: propozycje wspólnej obserwacji, łańcuszki, autoreklamę (z linkami) i teksty nie na temat usuwam. Ja szanuję Ciebie, więc proszę szanuj mnie, a odwiedzę Cię gdy tylko będę mogła.
Bardzo mnie ucieszy gdy dołączysz do zacnego grona moich obserwatorów.
Życzę przyjemności!