niedziela, 25 grudnia 2016

Ustawienia Hellingera

Jeśli masz problem: w rodzinie, w pracy, w życiu osobistym i chcesz go rozwiązać jedną z opcji jest terapia nurtów jest dostatek, krótko jak i długo terminowy proces zależy od problemu i oczywiście terapeuty/ terapeutki jako osoby oraz obranego nurtu.
Jedną z możliwych dróg poszukiwań odpowiedzi na pytania są ustawienia

Hellingera klik urodził się 16 grudnia 1925 roku w Leimen koło Heidelbergu.
Hellinger spędził 25 lat w zakonie, w tym 16 lat na misji u Zulusów. Studiował filozofię, teologię i pedagogikę, jednakże nie ukończył żadnej uczelni, tym samym nie jest prawdą powszechnie podawana informacja o zdobyciu przez niego wszechstronnego wykształcenia psychologicznego.źródło
"Początkowo wielkie wrażenie wywarły na nim seminaria z terapii Gestalt, które w Niemczech prowadziła Ruth Cohn. Następnie zdecydował się na kształcenie w psychoanalizie w Wiedniu. Tam poznał swą późniejszą żonę.
Duży wpływ miała na niego terapia pierwotna (terapia początkowego krzyku) Arthura Janova; dziewięć miesięcy poznawał ją u twórcy w USA.
Kolejną inspiracją dla Hellingera stała się Analiza Transakcyjna E. Berne’a, szczególnie zawarta w niej teoria skryptów rodzinnych. Hellinger rozwinął ją o aspekt wielogeneracyjny oraz odkrył według jakich prawideł dochodzi w systemie rodzinnym do identyfikacji z wcześniejszymi losami i wydarzeniami w rodzinie.
Następnym krokiem w rozwijaniu jego koncepcji było poznanie intensywnie rozwijającej się w latach siedemdziesiątych systemowej terapii rodzin; jedną z ważniejszych inspiracji była książka Boszormenyi Nagys „Niewidzialne więzi” opisująca procesy transgeneracyjne. Hellinger poznał ustawienia rodzin u Thei Schőnfelder. Od uczniów hipnoterapeuty Miltona Ericksona nauczył się zwracać uwagę a minimalne sygnały płynące z ciała oraz skutecznie używać opowiadania historii w celu terapeutycznym.
W jego pracy widać duży wpływ NLP, znajdujemy też watki bliskie z terapią prowokatywną Franka Farelliego. Ostatecznie wykorzystując te wszystkie doświadczenia stworzył własną metodę ustawień systemowych. Początkowo ustawienia dotyczyły systemów rodzinnych, Hellinger obserwując reprezentantów członków rodzin opisał zasady rządzące systemami nazywając je porządkami miłości. Z czasem ustawienia z procesów psychologicznych przekształcały się w pracę na poziomie duchowości; ten rodzaj ustawień Hellinger nazywał ruchami duszy, na kolenym etapie rozwoju nazwał je ruchami ducha. Aktualnie swoja koncepcję określa znakiem Hellinger Sciencia, a duży udział w rozwoju jego działalności ma żona Sophie.
w 1996 roku … powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Rozwiązań Systemowych według Berta Hellingera. obecnie… Hellinger mieszka wraz z drugą żoną Sophie w płd. – wsch. Bawarii przy granicy niemiecko austriackiej. Wiele podróżuje robiąc warsztaty w Europie, Azji i Ameryce. Razem z żoną rozwija swoją koncepcję określając ją terminem HELLINGER SCIENCIA. Jest autorem ponad 40 książek. Wielbicielem poezji Rilkego i muzyki Wagnera.

Metoda ustawień przyniosła mu popularność, czym więc są ustawienia?

Dana osoba umawia się na rozmowę z terapeutą podczas której wyjawia swój problem oraz cel jaki chce osiągnąć. Terapeuta pomaga doprecyzować klientowi problem jak i jego motywacje. Takie spotkanie jest krótsze od standardowego wywiadu psychologicznego. Terapeuta czasem pyta o rodzinę, najcenniejsze sa suche fakty. Nie pomijamy także "czarnych owiec", nieślubnych dzieciach, wcześniejszych związkach partnerskich, aborcjach, czy poronieniach. 
"Ważne są informacje o trudnych losach członków Twojej rodziny – Twoje, Twoich rodziców oraz ich rodzeństwa, Twoich dziadków, ich rodzeństwa, w niektórych przypadkach również wcześniejszych pokoleń. Co możemy uznać, za „trudny los”; · ciężkie choroby (fizyczne oraz psychiczne) · wczesne lub tragiczne śmierci (na przykład śmierć dziecka, śmierć w wypadku, samobójstwo) · wydarzenia z czasu wojny (śmierć, wygnanie, pobyt w obozie koncentracyjnym)
Niekiedy istotne są też informacje o osobach, które nie były z nami związane więzami krwi, ale związały się w pewnym sensie z naszą rodziną poprzez wspólnotę losu. Są to ci, którzy wyrządzili istotną krzywdę komuś w naszej rodzinie lub komu ktoś z naszej rodziny wyrządził krzywdę. Także ci, którzy w istotny sposób przyczynili się do zmiany życia naszej rodziny (na przykład jeżeli nasza rodzina wzbogaciła się czyimś kosztem, przykładowo zajęła w efekcie działań wojennych czyjś majątek, Ci którzy utracili na naszą rzecz swoje mienie również „należą do naszego systemu”)."źródło
Po rozmowie osoba dla której jest organizowane ustawienie jest proszony przez terapeutę o wybranie spośród zebranych osób reprezentantów czyli osób które wejdą w rolę (na czas ustawienia) jego samego oraz zależnie od tematu osób lub aspektów z życia zainteresowanej osoby na przykład celu, firmy….
Wybrane osoby klient ustawia w takim ułożeniu jak chce. Reprezentanci nastawiają się na odbiór sygnałów płynących z ich ciała oraz odczuć jakie emocje mają będąc w roli. Zwykle reprezentanci mają łatwość wyraźnego odbioru sygnałów; chodzi tu o proste odczucia typu "czuję się tu komfortowo, dobrze mi się stoi w tym miejscu", "czuję drżenie w nogach", "chcę się przesunąć", "czuję przyciąganie do tej osoby" itp.
Osoba reprezentująca nie ma zbyt wielu informacji wie że to jest na przykład mama czyjaś, mimo to często taka osoba jest zaskoczona jak łatwo jej wejść, wczuć się w osoby a ich odczucia sa bardzo adekwatne, dotyczą oczywiście nie całości wiedzy na temat osoby ale pewnych aspektów emocjonalno – somatycznych oraz relacyjnych.
„Klient zwykle też jest zaskczony obrazem; "dokładnie tak zachwowywał się mój ojciec" - myśli, "reprezentant może stać tylko na jednej nodze, a przecież mój dziadek stracił nogę na wojnie...". W efekcie odbioru poprzez reprezntantów rozmaitych odczuć oraz potrzeb ruchu, pokazuje się istotna w rodzinie dynamika. Niekiedy widać jakąś ważną historię rodzinną, która została zapomniana, a nadal oddziałuje na klienta.
Zjawisko odbioru odczuć przez reprezentantów nie jest do końca wyjaśnione, choć istnieją konstrukty hipotetyczne służące jego wyjaśnieniu. Tłumaczy się je zależnie od preferowanej opcji ontologicznej; najczęściej za pomocą koncepcji pola morfogenetycznego R. Sheldrake'a, niektórym bliższe jest patrzenie na zjawisko w kategoriach nieświadomości zbiowej C.G. Junga.
Zadaniem terapeuty jest doprowadzenie całego układu do stanu maksymalnie możliwej harmonii lub do momentu, który jest dobrym startem do pożądanej zmiany.
Reprezentanci sami odczuwają właściwe im ruchy i niekiedy (w tak zwanych ustawieniach - poruszeniach duszy lub nowych, cichych ustawieniach) terapeuta wspiera proces w znaczym wycofaniu swojej aktywności. Tego typu ustawienia przebiegają w ciszy, aczkowlek są bardzo intensywne wewnętrznie w odbiorze reprezentantów oraz obserwujących uczestników. Zwykle uczestniczy w nich niewielu reprezntantów; np. tylko klienta i kluczowej innej postaci lub wręcz przeciwnie, gdy są to ustawienia dotyczące na przykład kwestii narodowościowych angażuje się w nie znaczna część uczestników reprezentująca członków jakiejś społeczności.
W klasycznych ustawieniach terapeuta sugeruje krótkie, istotne wypowiedzi pomiędzy reprezentantami, proponuje zrobienie ruchu. Działania te trwają zwykle do czasu, aż każdy z reprezentantów znajdzie dla siebie dobre miejsce w całym układzie.
Terapeuta może również zaproponować ustawienie z reprezentantami istotnych aspektów z życia klienta. Wybiera się wówczas reprezentantów nie osób, ale przykładowo; celu, losu, choroby, pieniędzy. Przebieg ustawienia jest podobny jak w ustawieniach z osobami. Jak się zresztą okazuje w praktyce ustawień aspekty z naszego życia często związane są z ważnymi osobami; na przykład objaw chorobowy jest blisko związany z zapomnianym czy odrzuconym członkiem naszego systemu.

W podobny sposób można ustawiać relacje w firmie lub innym dowolnym zespole ludzi. Zajmuje się tym dział ustawień zwany ustawieniami organizacyjnymi. Ustawienia organizacyjne są metodą coachingu, istotnie wspierają rozwój firmy czy organizacji wprowadzając w niej harmonię oraz uruchamiając rozwojowy potencjał.

Znam osobiście panią psycholog, wcześniej urodzona kobieta aktywna zawodowo która brała dawno temu udział w ustawieniach, mówiła że nawet kredyt wzięła ale było warto i jeśli cofnąłby się czas to zrobiła by to ponownie.
Ja dawno temu zastanawiałam się nad uczestnictwem ale niestety cena odstrasza skutecznie - w zależności od miejsca, miasta, terapeuty nie chcę teraz skłamać ale obserwacja bycie obserwatorem ustawienia za siedzenie na sali koszt był około 150 pln a osoba dla której jest organizowane ustawienie musi sie liczyć z wydatkiem już w setkach złotych.
A jakie jest Twoje zdanie na ten temat?


40 komentarzy:

 1. Pierwszy raz słyszę o tej metodzie. Muszę poczytać na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow! Nie miałam pojęcia. Super, że przybliżyłaś nieco osobę Hellingera. Kiedyś o nim słyszałam i coś mi chodziło po głowie, ale nigdy nie zgłębiłam tematu.
  Pozdrawiam ciepło, świątecznie :) Megly (megly.pl)

  OdpowiedzUsuń
 3. Interesująca ale i kosztowna metoda

  OdpowiedzUsuń
 4. również pierwszy raz słysze i widzę

  OdpowiedzUsuń
 5. Happy Holidays!

  https://iameleine.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. No proszę nigdy wcześniej nie słyszałam o tej metodzie, zaciekawiło mnie.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. ciekawa metoda, ale psycholog na nfz tez jest

  OdpowiedzUsuń
 8. Nigdy wcześniej nie słyszałam o takiej metodzie. Wesołych świąt!

  OdpowiedzUsuń
 9. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej metodzie prawdę mówiąc :) nie interesuję się psychologią poza "codziennymi" zagadnieniami, a tu taka niespodzianka! Wszystkiego, wszystkiego dobrego! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Interesująca metoda! Wesołych Świąt!:)

  xxBasia

  OdpowiedzUsuń
 11. O metodzie słyszałam, czytałam, ale nigdy nie brałam udziału w takim spotkaniu i nie znam nikogo, kto brałby.

  OdpowiedzUsuń
 12. Chyba coś nie dla mnie...W sumie mogę się zastanowić ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie dla Ciebie bo jak by było to byś od razu wiedziała:)

   Usuń
 13. Potwierdzam wartość tej metody i wielką skuteczność. Wielokrotnie brałam udział w ustawieniach jako terapeuta wspomagający (sama ich nie wykonuję) powinien robić je certyfikowany psycholog. Warsztaty czy kursy jakiegokolwiek rodzaju kosztują pare stówek, jednak gdy ktoś ma poważne problemy życiowe czy rodzinne to warto skorzystać z ustawień H. będzie to dobra inwestycja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ps. Wszystkiego dobrego przy Święcie i na Nowy Rok :)

   Usuń
  2. parę stówek dla obserwatora czy dla osoby dla której jest ustawienie? Może coś więcej napiszesz?

   Usuń
  3. dziękuję za życzenia, wzajemnie

   Usuń
  4. Dla uczestnika któremu robi się ustawienie. Przeciętnie w zależności od miejsca i terapeuty, ceny wahają się od 350 do 650 zł. w załączeniu link do najbliższych ustawień w Warszawie. Wiele ciekawych informacji na tej oficjalnej stronie można znaleźć.


   http://www.hellingerpolska.pl/warsztat_GW_2015_01_T12.php

   Usuń
  5. wow sporo.... a pewnie nie kończy sie na jednym ustawieniu... choć ponoć dużo daje samo przyglądanie sie ustawieniu

   Usuń
 14. Widziałam kiedyś coś takiego w jakimś serialu i dla mnie to jakaś niezrozumiała magia, bo nie rozumiem jak to możliwe, że to działa. Chyba bałabym się wziąć udział w czymś takim.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja wiem czy magia? Przecież to z jakiej rodziny sie wywodzimy ma wpływ na nas... często nie zdajemy sobie sprawy z wielu rzeczy często niepozornych zapomnanych...
   To że nie chcemy o czymś pamiętać nei znaczy że nie istnieje albo że nie ma wpływu. Wcale tak nie musi być... ale czasem warto sie przyjrzeć

   Usuń
 15. Ja nawet o tej metodzie nie słyszałam . Nie wiem też, czy abym się do niej przekonała. Wesołych :*

  OdpowiedzUsuń
 16. Jak dla mnie generalnie metoda zaliczana jest do myślenia ezoteryczno-magicznego. Ludzie nie wiadomo skąd nagle zachowują się jak inni nie wiadomo jakim cudem. Ciężko tą metodę zrozumieć w sposób logiczny i racjonalny. Z resztą sam Hellinger przyznaje się do spirytyzmu i sympatyzuje z szamanizmem...

  OdpowiedzUsuń

Cieszy mnie że tu jesteś, proszę zostaw ślad po sobie. Wspólnie dbamy o miłą atmosferę tutaj i szanujemy sie wzajemnie, dla tego nie pisz wielkimi literami, nie SPAMuj, nie zostawiaj linków do siebie. Nasze zdania mogą się różnić, ale zachowujemy kulturę i dobry smak.
Komentarze: propozycje wspólnej obserwacji, łańcuszki, autoreklamę (z linkami) i teksty nie na temat usuwam. Ja szanuję Ciebie, więc proszę szanuj mnie, a odwiedzę Cię gdy tylko będę mogła.
Bardzo mnie ucieszy gdy dołączysz do zacnego grona moich obserwatorów.
Życzę przyjemności!