sobota, 25 sierpnia 2018

Zrelaksuj się! Za darmo!

Dzień dobry Kochani! Jak tam mija dzionek? Jak pogoda? U nas wczoraj prawie cały dzień padało a w poprzednią noc - to jest z czwartku na piątek, - była burza która mnie obudziła... cały praktycznie piątek padało.
Dziś wyczekiwana sobota, dzień w którym spotkam się z innymi blogującymi personami:)
Wybieram się dziś także na małe zakupy i mam nadzieje nabyć okazyjnie... mój ulubiony podkład, miedzy innymi... a Ty wybierasz się nabyć nowe produkty?
     Mamy wyczekiwany weekend, mam nadzieje że dziś masz wolne a przynajmniej znajdziesz jakieś 20 minut dla siebie, by odpocząć, zrelaksować się, uspokoić... W zabieganej codzienności często działamy szybko, mało mamy czasu na taki moment tylko dla siebie, tak po prostu zwyczajnie odpocząć... odskocznia jest ważna by osiągnąć równowagę. Sposobów by poczuć się lepiej jest masa i każdy na pewno ma swoje metody łapania równowagi.


źródło grafiki



Moją dzisiejszą propozycją dla Ciebie jest trening autogenny, czyli  opracowany w pierwszej połowie XX wieku przez Johannesa Schultza to system ćwiczeń. Praktyka ta równoważy energię ciała i umysłu. Trening Autogenny (gr. auto - sam i genesis - powstanie) dzięki elementom autosugestii pomoże Ci wpłynąć na swój organizm i świadomie wywoływać stan spokoju, odprężenia i relaksu. Ciocia Wikipedia pisze że trening autogenny Shultza to Trening to popularna nazwa techniki relaksacji neuromięśniowej[1], polegającej na wywołaniu poprzez autosugestię doznań podobnych do stanu hipnozy[2] oraz wewnętrznej medytacji.
Trening autogenny składa się z sześciu (sugerowanych) elementów, które następują po sobie:uczucie ciężaru, uczucie ciepła, regulacja pracy serca, regulacja swobodnego oddychania, uczucie ciepła w splocie słonecznym (brzuchu), uczucie chłodu na czole.

Kiedy stosuje sie trening autogenny Schultza:

metoda jest wykorzystywana  w leczeniu wspomagającym przy nerwicach i zaburzeniach psychosomatycznych, dolegliwościach hormonalnych, w zaburzeniach neurologicznych, foniatrycznych, położnictwie, stomatologii i przy drobnych zabiegach chirurgicznych. Elementy TA są wykorzystywane w pracy z dziećmi nadpobudliwymi psychoruchowo w przedszkolach

Początkowo ćwiczenia nie powinny być długie (3-5 minut – tylko uczucie ciężaru, później do 10 minut – uczucie ciężaru i ciepła, finalnie 15-20 – wszystkie elementy). Relaksacja autosugestywna obejmuje grupy reakcji: umiejętność przyjęcia odpowiedniej postawy – stan bierności, koncentracji na organizmie i sterowania organizmem.źródło źródło



źródlo grafiki

Drugą propozycją jest Trening Jacobsona - lub inaczej progresywna relaksacja mięśni (ang. progressive muscle relaxation) - jets to o popularna technika relaksacyjna wymyślona przez amerykańskiego psychiatrę Edmunda Jacobsona. Technika ta zakłada, że stany napięcia manifestują się przez kompulsywne myślenie o życiu, tzn. traktowanie większości spraw jako zmuszających do działania. Trening Jacobsona polega na nauce napinania mięśni aż do automatyzacji. Trening powinno się odbywać najpierw w pozycji leżącej (relaksacja ogólna), po jakimś czasie w pozycji siedzącej, a następnie podczas wykonywania różnych czynności (relaksacja zróżnicowana). Nauka relaksacji następuje w dwóch etapach: relaksacja stopniowa – nauka napinania pojedynczych grup mięśni, potem innych, relaksacja zróżnicowana – napina się pojedynczą grupę mięśni, inne pozostają rozluźnione (gdy nastąpi zautomatyzowanie czynności napinania mięśni – tylko potrzebna dla jakiejś pracy grupa jest napięta, pozostałe rozluźnione, np. do czytania napięte są tylko mięśnie powiek i czoła). Korzyści z treningu Jacobsona, to przeciwdziałanie stanom lękowym, poprawa snu, polepszenie pracy narządów wewnętrznych.
źródło

Czego potrzebujesz by zacząć?

1) Około 20 minut czasu dla siebie
2) Rozluźnij się, zdejmij uciskające przedmioty
3) Pozwól myślom odpłynąć... możesz zastosować prostą technikę: gdy pojawia się myśl możesz swobodnie dać jej odpłynąć, nie skupiać się na niej, oddalać ją od siebie, możesz ją też ściszać, oddalać od siebie...





A Ty co sądzisz o tego typu relaksacji? Stosujesz? A może nie masz przekonania?

52 komentarze:

  1. Nigdy nie stosowałam takiego treningu, ale warto spróbować 😊
    Może będzie to coś co polubię i sprawi mi frajdę 😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. czy ja wiem czy frajdę sprawi.... bardziej uspokoi, ukoi, odpręży... ja lubię ten pierwszy: Dla Zapracowanych Dominiki Zapotocznej, fajny głos i dźwięki:) ale to jak wszystko kwestia gustu

      Usuń
  2. Przyznam, że nie stosowałam takiej formy treningu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ooo, przydałoby się. Ale ja się już chyba relaksować nie potrafię xD

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. może spróbuj.... i po kilku możesz ocenić... może pomoże...

      Usuń
  4. Relaks przydałby się każdemu ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Już czytając można się wprawić w dobry nastrój :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Interesujące. Zawsze można spróbować.

    OdpowiedzUsuń
  7. Zawsze trzeba znaleźć taką chwilę :)

    OdpowiedzUsuń
  8. U mnie chyba przypada najgorszy weekend w roku...
    Udanego spotkania!

    OdpowiedzUsuń
  9. Wiele lat temu na niego trafiłam, mam nawet płytę. Jednak teraz wystarczy, że zajmę się moja pasja i mam wspaniały relaks.

    OdpowiedzUsuń
  10. Na dziś to nie dla mnie, wolę książkę, ale może kiedyś :P

    OdpowiedzUsuń
  11. Ciekawe sposoby. Dziś jest dobry dzień na relaks, jak i jutro. W końcu weekend.

    OdpowiedzUsuń
  12. za chwilę włączę sobie ten relaks dla zapracowanych. to o mnie. szkoda, że u mnie tak nie padało. susza trwa

    OdpowiedzUsuń
  13. No brzmi naprawdę intrygująco!

    OdpowiedzUsuń
  14. Nigdy nie stosowałam takich technik relaksacyjnych :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Nie słyszałam jeszcze o czymś takim, bardzo ciekawa sprawa ;)

    OdpowiedzUsuń
  16. Joga i tai chi mi odpowiada, więc i to zapewne dobrze by działało. :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Pierwszy raz słyszę o takim treningu, może by pomógł?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. próbując nic nie tracisz, możesz zyskać i to za darmo zupełnie.

      Usuń
  18. Intrygujące. Nigdy nie słyszałam o tych relaksacyjnych ćwiczeniach. Chętnie wypróbuję na dniu wolnym. Chwila odprężenia na pewno mi się przyda. ;)

    OdpowiedzUsuń
  19. Ciekawy pomysł na relaks, chętnie wypróbuję :)

    OdpowiedzUsuń
  20. Pierwszy raz czytam o tej metodzie - ciekawe

    OdpowiedzUsuń
  21. Ciekawy sposób na relaks muszę kiedyś spróbować ;)

    OdpowiedzUsuń
  22. Pierwszy raz się z tym spotykam.

    OdpowiedzUsuń
  23. Czytając ten post powróciły wspomnienia ze studiów xD

    OdpowiedzUsuń
  24. Mnie najbardziej relaksuje czytanie... odpływam w świat fikcji i mięśnie się rozluźniają same. :)

    OdpowiedzUsuń
  25. Ten autogenny chyba powinnam wypróbować ;)

    OdpowiedzUsuń
  26. Dotychczas z autosugestja mialem styczność tylko do wywolywania świadomych snów a tu prosze taka ciekawostka na pewno przetestuje :3

    OdpowiedzUsuń

Cieszy mnie że tu jesteś, proszę zostaw ślad po sobie. Wspólnie dbamy o miłą atmosferę tutaj i szanujemy sie wzajemnie, dla tego nie pisz wielkimi literami, nie SPAMuj, nie zostawiaj linków do siebie. Nasze zdania mogą się różnić, ale zachowujemy kulturę i dobry smak.
Komentarze: propozycje wspólnej obserwacji, łańcuszki, autoreklamę (z linkami) i teksty nie na temat usuwam. Ja szanuję Ciebie, więc proszę szanuj mnie, a odwiedzę Cię gdy tylko będę mogła.
Bardzo mnie ucieszy gdy dołączysz do zacnego grona moich obserwatorów.
Życzę przyjemności!