sobota, 25 czerwca 2022

Telefony Zaufania w Polsce


 

Telefon zaufania to pomoc doraźna.Linie dzielą się na takie ogólne gdzie każdy może zadzwonić, oraz "specjalistyczne" - czyli takie adresowane do osób z konkretnym problemem np alkoholowym, lub do konkretnej grupy osób np dzieci, seniorzy. Taki kontakt może przynieść ulgę, dyżurujący może przekierować do innej instytucji, może wesprzeć na duchu lub powiedzieć coś mądrego. 

Dziś opublikuję listę takich numerów wraz z dodatkowymi informacjami, będzie to zestawienie alfabetyczne pod kątem danego problemu, lub nazwy linii. Niektóre nie mają formy tabeli bo dopisałam, uważam że tutaj bardziej treść nad estetyką króluje. Znajdą się tutaj też linie ogólne - pod literą O. Może ktoś skorzysta, komuś się przyda taki numer. Warto przypomnieć że rozmowa z osobą dyżurującą to nie substytut profesjonalnej pomocy terapeutycznej czy lekarskiej. Jeśli ktoś ma problem z wykonaniem telefonu część miejsc udostępnia adres mailowy i poprzez taką korespondencje też można uzyskać wsparcie. W moim zestawieniu zamieszczę też informację o mailach.

Warto też wspomnieć że różni ludzie odbierają telefony, jak to też w kontaktach międzyludzkich bywa można trafić na super osobę, można odbyć zwykłą rozmowę lub być zupełnie niezadowolonym z usługi. Ważne to też wziąć pod uwagę że dyżurujący sie zmieniają mają swoje godziny w ramach działania linii, różnie można trafić:) To też jak to bywa w relacjach międzyludzkich można fajnie i mniej fajnie trafić. 

Szukałam różnych linii, z części korzystałam, wiem że działają, jeśli podczas sprawdzania trafiłam na pocztę głosową informującą gdzie sie dodzwoniłam i jakie sa godziny działania (telefonowałam po za godzinami dyżurowania), uznałam że kontakt jest aktualny, jeśli była to zwykła poczta albo jej brak zdecydowałam że nie będę publikowała danych, tym bardziej że zdarzają sie miejsca gdzie czynne jest raz w tygodniu i to z dwie godziny, jeszcze gdyby był to numer jakiś specjalistyczny, rzadki ale to miejsca dla osób które mają tu numery które są bardziej dostępne. 

Mimo moich starań może sie okazać w każdym momencie że dany telefon już nie działa z różnych przyczyn, dla tego postarałam się by było ich sporo.

Animo to naprawdę sprawdzona linia, wiele też dobrego słyszałam o nich, dyżurujący to psycholodzy, osoby życzliwe


A

D

Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji
tel. 22 594 91 00
(czynny w każdą środę – czwartek od 17.00 do 19.00)


J


K


L


M / N

program informacyjno-konsultacyjny dla rodziców dzieci pijących alkohol i zażywających narkotyki
tel. 801 140 068
(poniedziałek – piątek od 14:00 do 20:00)
O
jak ogólne


P
jak przemoc


R / S/ U


Na pewno linii jest więcej, ale myślę że z podanych powyżej namiarów, wiele osób znajdzie coś dla siebie. Czasem trudno jest sie dodzwonić, gdyż  takie numery pod którymi dyżurują życzliwi ludzie są potrzebne. Fajnie że są miejsca w które może każdy sie zgłosić i uzyskać doraźną pomoc.
Dodam że jest coś takiego jak
Interwencja Kryzysowa lub pod inną nazwą Ośrodek Interwencji Kryzysowej które świadczą pomoc w zakresie

"Pomoc psychologiczna
Pomoc prawna
Psychoterapia
Grupy wsparcia
konsultacje dla małżeństw i rodzin

Problemy w jakich udzielana jest pomoc:

Konflikty rodzinne
Samobójstwa
Przemoc domowa
Agresja
Przemoc seksualna
Bezrobocie
Wypadki, katastrofy

Takie miejsca są czynne zazwyczaj: całodobowo, przez wszystkie dni w roku" źródło klik
Pomoc OIKu to określona ilość spotkań, aby skorzystać z pomocy wystarczy się skontaktować i zgłosić problem. Czasem można po prostu zadzwonić i skorzystać ze wsparcia, jednak przed cyklem spotkań jest sporządzana dokumentacja zawierająca dane osobowe. Dodam że każdy OIK może mieć inne zasady działania, można sobie wyszukać w internecie wpisując OIK i nazwę miejscowości w której chcemy skorzystać ze wsparcia. 

No i to by było na tyle, życzę wszystkiego dobrego i miłego weekendu, jeśli znasz jakąś dobrą infolinię oferującą bezpłatne wsparcie proszę dołóż cegiełkę i podaj namiar w komentarzu.
Pozdrawiam

36 komentarzy:

 1. Bardzo dziękuję że tworzysz takie wpisy

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo przydatny post dla potrzebujących :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno wiele osób skorzysta z tego wpisu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyznam, że nie wiedziałam, iż jest tyle takich numerów.

  OdpowiedzUsuń
 5. To bardzo ważne, że można korzystać z aż tylu opcji wsparcia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ważny i przydatny wpis

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetnie przygotowana lista, bardzo dobrze, że te telefony zostały sprawdzone, a nie tylko przekopiowane skądś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zależało mi na tym by były aktualne, jednak w każdym momencie może sie pozmieniać, też mogą być zajęte stąd zależało mi na tym by był wybór.

   Usuń
 8. Oby ten wpis dotarł do osób potrzebjących skorzystać włśnie z takiego telefonu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Napracowałaś się. Wydaje mi się, że jeśli ktoś szuka pomocy, to ją znajdzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety w życiu bywa różnie. Życie to nie bajka, potrafi zaskoczyć.

   Usuń
 10. Bardzo przydatny post. Dobrze, żeby ludzie wiedzieli, że w razie problemów mają miejsce, w którym znajdą pomoc i wsparcie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To czy dostanie wsparcie to nie takie proste, więcej napiszę niebawem.

   Usuń
 11. Widzę, że masz misję. Dobrze, że zweryfikowałaś dostępność.Telefony zaufania potrafią ułatwić lub uratować źycie. Tak myślę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Na szczęście nigdy nie musiałam korzystać z telefonu zaufania - ale dziękuję za pracę włożoną w przygotowanie tego zestawienia. Na pewno komuś pomoże!

  OdpowiedzUsuń
 13. Wędrówki po kuchni27 czerwca 2022 12:42

  I taki wpis z pewnością jest bardzo potrzebny, wiele osób skorzysta :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ważny wpis! Świetnie że takie telefony funkcjonują chociaż czasami nie wiadomo na kogo trafi się po drugiej stronie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo i to bardzo przydatny wpis! Wielkie brawa dla ciebie za niego!

  OdpowiedzUsuń
 16. I dla mężczyzn ma być, a może już jest specjalny numer zaufania :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Takie informacje są na pewno istotne dla osób potrzebujących doraźnej pomocy. Nie wiem, jak z jakością tych porad, ale na pewno są sprawdzone telefony.

  OdpowiedzUsuń
 18. Sama nigdy nie dzwoniłam na telefon zaufania. Myślę jednak, że to bardzo potrzebne miejsca. Szczególnie teraz, gdy coraz więcej z nas zaczyna zmagać się z różnymi problemami natury psychicznej...

  OdpowiedzUsuń
 19. Mam nadzieję, że taka pomoc niesie ze sobą jakieś realne rezultaty, bo na pewno jest potrzebna.

  OdpowiedzUsuń

Cieszy mnie że tu jesteś, proszę zostaw ślad po sobie. Wspólnie dbamy o miłą atmosferę tutaj i szanujemy sie wzajemnie, dla tego nie pisz wielkimi literami, nie SPAMuj, nie zostawiaj linków do siebie. Nasze zdania mogą się różnić, ale zachowujemy kulturę i dobry smak.
Komentarze: propozycje wspólnej obserwacji, łańcuszki, autoreklamę (z linkami) i teksty nie na temat usuwam. Ja szanuję Ciebie, więc proszę szanuj mnie, a odwiedzę Cię gdy tylko będę mogła.
Bardzo mnie ucieszy gdy dołączysz do zacnego grona moich obserwatorów.
Życzę przyjemności!