czwartek, 31 października 2013

Halloween

Halloween, Hallowe’en to właśnie dziś jest owo kontrowersyjne święto polegające na maskaradzie a co za tym idzie biznes: sklepy coraz częściej i więcej oferują gadżetów związanych z tym kolejnym zapożyczonym od anglojęzycznych świętem.
Jakie jest moje zdanie na ten temat? Osobiście nie mam nic przeciwko, lecz jest jedno małe ale, które sobie dobrze zadać: kim ja jestem? Polką, Polakiem więc moją tradycją jest zapalenie znicza na grobie bliskich którzy odeszli z tego świata. Płonąc znicz jest symbolem wciąż żywej pamięci, wiec nie maski, nie słodycze są naszym dziedzictwem tradycji i kultury. Możesz mieć różne zdanie, ale jeśli ktoś by Ci zabronił jakie wzbudziło by to reakcje? Czyż nie uświadomiła byś sobie, że to jednak ważne?
Maskarada, zabawa dlaczego nie wszak jest to okazja i powód do spotkania i zabawy jest bardziej kuszącą opcją niż smutna zaduma rodzimego święta. Ale co dalej? Co z naszymi zwyczajami czy nie zostaną wyparte?
Kiedyś Rosja była modna u nas: język, kultura… dziś anglojęzyczni. Jesteśmy narodem tak niezmiernie zakompleksionym, że nie potrafimy doceniać tego co mamy. Nie jest moim celem obrażanie czy wytykanie, a próba zastanowienia kim jesteśmy i dokąd zmierzamy?
Coś co usiłowano zrobić siłą kiedyś natomiast dziś wystarczy podsunąć haczyk na przykład modę i dobrowolnie niejako oddajemy to za co walczyli nasi przodkowie.

A może to wszystko czepianie się, i co będzie to będzie. Może problemem nie jest sam zwyczaj świąteczny a zwracanie uwagi na to co inne i „nie nasze” bo każdy ma prawo robić co uważa za stosowne. To takie moje luźne przemyślenia wszak i tak każdy zrobi i pomyśli co uzna za stosowne.


16 komentarzy:

 1. halloween do mnie nie przemawia zupełnie. ja go chyba po prostu nie rozumiem.
  naszej narodowej, płaczliwej zadumy też nie rozumiem. wiele bliskich osób straciłam ale wiem, że oni by nie chcieli, żebym lała łzy nad ich grobami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że tam nie mają źle. Jednak mi czasem brakuje tych których nie ma,,,

   Usuń
 2. Jedno i drugie to juz wylacznie komercja, tylko do wszystkich swietych dorabiamy sobie bogo-ojczyzniana otoczke, bo to takie polskie i wzniosle.

  OdpowiedzUsuń
 3. ...dla mnie to komercja tak jak i walentynki, choć te drugie fajniejsze...

  OdpowiedzUsuń
 4. W Norwegii Halloween się przyjął i pierwszy raz uczestniczę w tym święcie. W dodatku tutaj 1 listopada nie jest dniem wolnym.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak wszędzie króluje Halloween. Do mojego życia jednak nie zawita...

  No i widzę zmiany na blogu ;) Super nagłówek, tylko ta moja ciuchcia ;(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie nie wszędzie króluje. Zmiany na moim blogu są co tydzień średnio:)

   Usuń
 6. Ja uważam Halloween za świetną okazję do spotkania z przyjaciółmi, inaczej nie kultywuję tego dnia ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie cierpię tego durnego Halloween. Jak dla mnie jest to poj*bane do kwadratu, dzieciaki i dorośli się przebierają na imprezy idą o cukierki żebrzą. I co na cmentarz nie pójdą bo kac będzie męczył. Lepiej jest zapożyczać jakieś święta bo modne się stało. A co za tym idzie? Na siłę nasz kraj chce być super modny itp. A tak naprawdę .... Szkoda słów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Żebyśmy pewnego dnia nie uświadomili sobie, że pędząc za innymi zatraciliśmy swoje zwyczaje w imię... jakże zmiennej mody.

   Usuń
 8. zgodzę się,że jesteśmy narodem bardzo zakompleksionym :)

  OdpowiedzUsuń

Cieszy mnie że tu jesteś, proszę zostaw ślad po sobie. Wspólnie dbamy o miłą atmosferę tutaj i szanujemy sie wzajemnie, dla tego nie pisz wielkimi literami, nie SPAMuj, nie zostawiaj linków do siebie. Nasze zdania mogą się różnić, ale zachowujemy kulturę i dobry smak.
Komentarze: propozycje wspólnej obserwacji, łańcuszki, autoreklamę (z linkami) i teksty nie na temat usuwam. Ja szanuję Ciebie, więc proszę szanuj mnie, a odwiedzę Cię gdy tylko będę mogła.
Bardzo mnie ucieszy gdy dołączysz do zacnego grona moich obserwatorów.
Życzę przyjemności!