niedziela, 28 kwietnia 2019

Nie porzucaj psa, są alternatywy!

Piękna pogoda, schyłek kwietnia już niebawem długi weekend który w tym roku jest wyjątkowo długi.... Pomyślałam że już zaczął się sezon wyjazdowy gdzie więcej psów zostaje porzuconych, niepotrzebnych... bo majówka, bo wakacje bo słońce.... Nie wiem na ile nieodpowiedzialna decyzja dyktowana jest brakiem wiedzy co można z pupilem zrobić a na ile innymi czynnikami. 
Dziś postaram sie podsunąć kilka rozwiązań co zrobić z psem w wakacje zapraszam:1) Z roku na rok rośnie ilość przyjaznych zwierzętom miejsc: pensjonatów, restauracji które są przyjazne czworonogom i ich właścicielom. Minęły już czasy gdzie pies był przy budzie, dziś pies jako przyjaciel człowieka jest bliżej: śpi z nim w łóżku często a sami wiele właścicieli pokazują często fotografie na portalach społecznościowych także na grupach i forach. 

W internecie są rozmaite bazy z których możemy skorzystać na przykład:
Rozumiem że z rozmaitych powodów nie zawsze i nie wszędzie można zabrać ze sobą czworonożnego członka rodziny.... a znajomi i rodzina nie zawsze chcą sie podejmować dodatkowej odpowiedzialności... co w takim razie?

a) Usługi petsittera - osoby która pod nieobecność właściciela będzie przychodziła o ustalonych porach i wykonywała umówione czynności. Myślę, że w przypadku kotów jest to bardzo dobre rozwiązanie. Koty są zwierzętami mega wrażliwymi na zmianę miejsca.

b) Hotelik tu jest kilka możliwości:

- hotelik domowy. Plusem są domowe warunki, częstszy kontakt z człowiekiem, indywidualne podejście. Minusem mniejsza ilość zwierząt jakie dane miejsce może wziąć pod opiekę, dla tego warto z wyprzedzeniem rezerwować pobyt

- hotelik klatkowy plusem jest większa ilość miejsc, minusem fakt, że zwierze pobyt spędzi w klatce. Oczywiście będzie wyprowadzane na spacery, ale nie będą one zbyt długie. Są też miejsca gdzie dłuższy spacer potraktowany jest jako usługa dodatkowa. Usługą dodatkową może być także pielęgnacja, strzyżenie. Często lecznice dla zwierząt oferują hotelowanie.

Decyzja odnośnie formy i miejsca spędzania czasu leży po stronie właściciela. Osobiście nigdy nie stałam przed takim wyborem. Uważam że hotelik domowy jest dobrym rozwiązaniem w przypadku psów, ale nie koniecznie kotów gdzie wolałabym usługę petsittera. Ale to też kwestia indywidualna bo są koty które rewelacyjnie poradziły sobie w nowej sytuacji, nawet lepiej niż niektóre psy z początku. Ciężko mi powiedzieć czym kierowałabym się przy wyborze pomiędzy konkretnymi miejscami. Opinia w Internecie także nie do końca gwarantuje nam stan faktyczny na przykład: ludzie mają sprzeczne oczekiwania są tacy którzy chcą willę z basenem, złote klamki, piękną posiadłość i to wszystko najlepiej za darmo no może za pół darmo. Są ludzie którzy chcą po prostu by ktoś zajął się ich psem w określonym terminie. Po prostu. Są tacy którzy muszą się uczepić jak powiedziała Edyta Górniak w wywiadzie: „ja lubię czekoladę, a ktoś lubi zrobić komuś przykrość”. Jeszcze się taki nie narodził żeby wszystkim dogodził. Tak jest z wszystkim.

Cokolwiek wybierzesz.... ważne jest by nie porzucać zwierzaka...A jakie Ty masz zdanie na ten temat?

67 komentarzy:

 1. Ja sobie nie wyobrażam porzucić psa na pastwę losu, a już nie daj Boże zrobić mu krzywdę.. Swojego malca kocham ponad życie i nawet nie mam zamiaru go oddawać, ale jeśli musiałabym, to wybrałabym oddanie go w ręce dobrych ludzi.

  OdpowiedzUsuń
 2. osoba co bierze psa i potem go porzuca gdzieś tam nie jest człowiekiem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto poruszać tematy uświadamiające ludziom pewne sprawy.

   Usuń
  2. tak! Może to będzie trafiać do coraz szerszego grona ludzi

   Usuń
 3. Jak o tym czytam o porzucaniu zwierząt to serce mnie boli. Nie rozumiem jak tak można. Co trzeba mieć w głowie (i czego nie mieć) aby tak zrobić :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Różne rzeczy mogą stać za taką straszną decyzją dla tego warto poruszać temat alternatyw....

   Usuń
 4. Hotel dla psów to rewelacyjna opcja. I wcale nie jest jakoś drogo.

  OdpowiedzUsuń
 5. To bardzo ważny i potrzebny post, zwłaszcza teraz, przed okresem urlopów, majówki oraz zbliżających się wakacji.

  OdpowiedzUsuń
 6. moje zwierzaki znoszą źle rozłąkę , nawet kilka godzin dlatego zawsze ktoś musi z nimi być.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo mądrze napisane i całkowicie się z tym zgadzam. Nie rozumiem ludzi, którzy wpadają na tak absurdalny pomysł, by porzucić psa, bez względu na to, jakie mają powody. Cieszę się, że napisałaś o tym, może znów dotrze coś do niektórych ludzi...

  OdpowiedzUsuń
 8. Zwierze to członek rodziny . Dlatego trzeba myśleć tez o nich . Ja mam szczęście cała moja rodzina i znajomy kochają zwierzęta, wiec nie mam problemu by moja suczkę zostawić u nich. I na odwrót. Masz racje jest tyle możliwości zamiast porzucać psa . Po za tym są miejsca gdzie można jechać z psem . Ja tez dlatego wybrałam psa małej rasy ze gdyby była taka potrzeba - by mógł bez problemu ze mną lecieć samolotem .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Większe gabarytowo psy też podróżują:)

   Usuń
  2. To prawda. Ale w samolocie musza być w luku bagażowy w specjalnej klatce tzw . większym kontenerku . Chyba ze jest to pies przewodnik lub ratowniczy . Małe możesz mieć przy sobie w kontenerku .

   Usuń
 9. Zbliżają się wakacje i wiele osób będzie chciało pozbyć się ''problemu'' ;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mam nadzieje że kiedyś sie to zmieni.

   Usuń
  2. Wakacje to faktycznie czas kiedy ludziom "wyłączają się uczucia" do zwierząt:(

   Usuń
 10. Pies czy kot to członkowie rodziny. Nawet Mały Ksìąże wiedział że jak coś oswoimy to jesteśmy za to odpowiedzialni. Człowiek nadal zapomina...

  OdpowiedzUsuń
 11. Zwierzę to członek rodziny, dlatego nie rozumiem, jak ludzie mogą być tak bezduszni i porzucić zwierzę z powodu urlopu, to po prostu okropne :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czasem ktoś może nie wiedzieć że można inaczej, dla tego warto pisać o tym.

   Usuń
 12. Nie wiem jak można wyrzucić takiego kochanego zwierzaka, który codziennie patrzy nam w oczy z oddaniem... Nie rozumiem...tak robią ludzie bez sumienia.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja tak jak każda normalna osoba, nie rozumiem jak można wyrzucić psa lub jakiekolwiek inne zwierzę. Przecież to jest normalny członek rodziny. Ludzie potrafią być tak bardzo bez serca.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja na szczęście mam dziadków, którzy opiekują sie psiakiem. Ale raz zastanawiałąm się nad hotelem dla psów :D Nie wyobrażam sobie porzucić przyjaciela

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja już raz była petsitterką. Miałam na stanie dwa koty. Było bosko. :D Mam nadzieję, że one też były zadowolone, a przynajmniej na takie wyglądały. ;p

  OdpowiedzUsuń
 16. Dla mnie to jakaś masakra, żeby tak nieodpowiedzialnie decydować się na przygarnięcie a zwierzątka a później tak bez serca je porzucić. No serio NIE KUMAM!!! Są hotele dla zwierząt, nie mówiąc już właśnie o tym, że coraz więcej miejsc jest przyjaznych zwierzaczkom

  OdpowiedzUsuń
 17. Aż mi serce krwawi jak sobie pomyślę o tych wszystkich biednych, porzuconych zwierzątkach... :(

  OdpowiedzUsuń
 18. Skoro mówimy o prawdziwej przyjaźni, to w grę wchodzi tylko wyjazd z psem. Wieje agroturystyk ma opcję wczasów z pupilem. My już obecnie podróżujemy rzadko, więc jeśli jest taka potrzeba (np. pogrzeb na drugim końcu Polski), korzystamy z uprzejmości sąsiadów, którzy doglądają czworonogi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyjaźń przyjaźnią życie życiem. Grunt by nie porzucać na pastwę losu, mieć na uwadze alternatywy! Dobrze mieć takich sąsiadów na których można liczyć.

   Usuń
 19. Nie wyobrażam sobie jakim trzeba być człowiekiem, żeby porzucić psa. Potrzebny artykuł i ważny temat.

  OdpowiedzUsuń
 20. Choćby mój świat zawalił się na pół - nigdy nie oddałabym swojego psa! To mój najlepszy przyjaciel, a przyjaciół się nie zostawia. Podczas mojej nieobecności moim czworonogiem opiekuje się ktoś z rodziny.

  OdpowiedzUsuń
 21. Nigdy nie zrozumiem takiego zachowania, w stosunku do zwierząt.

  OdpowiedzUsuń
 22. Chyba najgorsze co może być to porzucić psa, ale zawsze jest jakieś wyjście, wystarczy trochę chcieć

  OdpowiedzUsuń
 23. Nawet nie otrafię sobie wyobrazić takiej okrutnej sytuacji.

  OdpowiedzUsuń
 24. Nie rozumiem jak można wyrzucić psa? w ogóle jakiekolwiek zwierzątko? Tacy ludzie są mega nie odpowiedzialni i egoistyczni

  OdpowiedzUsuń
 25. Ja nie rozumiem jak myślą ludzie, aby porzucić psa (jak i inne zwierzątko) przecież są hotele, dobra sąsiadka, czy rodzina. Ktoś zawsze, na te kilka dni zajmie się zwierzęciem ;)

  OdpowiedzUsuń
 26. Jest dużo opcji, jak nie stać kogoś na hotel to może poprosić, aby ktoś wyprowadził i nakarmił zwierzaka (znajomy, rodzina) za jakąś czekoladę czy piwo. :)

  OdpowiedzUsuń
 27. mogłabym się rozpisać w tej kwestii.. Nie rozumiem czemu ludzie porzucają psy :( w ogóle , jak tak można? Nie ejstem w stanie nawet pomyśleć, czmeu ktoś bierze, a potem chce się pozbyć.. Ale jak już tak robi, to niech wyda komuś zaufanemu, zadzwoni do schroniska i poprosi o pomoc.

  OdpowiedzUsuń
 28. Pewnie że są alternatywy, ale po co? Skoro debile, myślą że mogą wszystko i robią co im się chce.

  OdpowiedzUsuń
 29. Mój tata kiedyś znalazł psa przywiązanego do drzewa i był to najlepszy obrońca naszej rodziny!

  OdpowiedzUsuń
 30. Ja nie mogę pojąć jak ludzie mogą wyrzucać psy, by te tułały się po mieście. Jeśli ktoś wie że nie da rady się zaopiekować czworonogiem, to niech nie decyduje się na posiadanie zwierzęcia.

  OdpowiedzUsuń
 31. Bardzo przydatny wpis, szczególnie teraz, kiedy zbliżają się wakacje. Osobiście nie wyobrażam sobie rozstania z psem na dłużej, niż 8 godzin podczas których siedzę w pracy :)

  OdpowiedzUsuń
 32. Znam sytuacje kiedy osoba z mojego bliskiego otoczenia musiała oddać pieska. Urodziło się dziecko brdzo chore i dodatkowo z alergią silną - koleżanka jednak znalazła dobry dom dla swojej suczki i z cięzkim sercem ją oddała

  OdpowiedzUsuń
 33. Bardzo trudny temat...ja tych ludzi nie potrafię zrozumieć

  OdpowiedzUsuń
 34. Dobrze, że o tym napisałaś. Coraz więcej psów trafia do schronisk, bo ludzie traktują je jak pluszowe bez potrzeb zabawki, aż serce się kraje! Zawsze znajdzie się chętny do pomocy, choćby dziecko chcące sobie coś kupić. Ja zawsze proszę sąsiadkę o pomoc, jeśli muszę wyjechać. Koty najlepiej czują się we własnym domu, a ja nie muszę nikomu robić kłopotu zabierając ze sobą.

  OdpowiedzUsuń
 35. Nie mam psa i można powiedzieć że ten temat mnie nie dotyczy, ale gdbym miała to poprosiła bym rodzine o zajecie się zwierzakiem gdybym sama nie mogła

  OdpowiedzUsuń
 36. Jak się bierze psa, to na dobre i złe, w zdrowiu i w chorobie DO JASNEJ CHOLERY! I nie ma że pies do hoteliku, albo zostawiony nie wiadomo gdzie! Bella jeździ ze mną, nie ma opcji, żeby ją zostawiać. Oczywiście mam gdzie, Bella zna to miejsce, zna domowników, często tam bywa ze mną i w ostateczności mogłaby tam zostać, ale ja sobie nie wyobrażam rozstania! Zamartwiłabym się na śmierć! Że złapie np. kleszcza i opiekunowie zignorują pierwsze objawy! Tak jak ostatnio.. złapała szybka reakcja, badanie krwi i skończyło się na jednym zastrzyku.

  OdpowiedzUsuń
 37. Przygarneliśmy kiedyś pieska którego ktoś w środku zimy porzucił w lesie w wielkim śniegu. Był z nami wiele lat.

  OdpowiedzUsuń
 38. Ludzie powinni się zastanowić 100 razy zanim wezmą psa ze schroniska czy kupią.

  OdpowiedzUsuń
 39. ludzie na prawdę nie wiedzą, że są różne alternatywy jeśli chodzi o zwierzęta, że mogą je zostawić pod opieką na czas wyjazdu - ale myślę, że jeśli ktoś chce się pozbyć zwierzaka, to wyjazd jest tylko wymówką, bo gdyby mu na zwierzęciu zależało, to by poszukał rozwiązania, widocznie nie chce.

  OdpowiedzUsuń
 40. Awaryjnie mam zaufany hotelik, ale nie było jeszcze takiej konieczności :) w końcu to moje dziecko :)

  OdpowiedzUsuń
 41. Porzucić własnego zwierzaka to największe kretyństwo jakie można zrobić.

  OdpowiedzUsuń
 42. Pies to przyjaciel, myślę że tylko bardzo nieodpowiedzialni ludzie wyrzucają swoje zwierzęta....

  OdpowiedzUsuń
 43. Nienawidzę. Ludzi. Którzy. Wyrzucają. Zwierzęta. Uważam, że psy powinny być tak samo, lub nawet lepiej traktowane niż człowiek - kiedy zobaczę kogoś, kto wywala psa z samochodu, podbiegnę do niego i zrobię z nim to samo :)

  OdpowiedzUsuń

Cieszy mnie że tu jesteś, proszę zostaw ślad po sobie. Wspólnie dbamy o miłą atmosferę tutaj i szanujemy sie wzajemnie, dla tego nie pisz wielkimi literami, nie SPAMuj, nie zostawiaj linków do siebie. Nasze zdania mogą się różnić, ale zachowujemy kulturę i dobry smak.
Komentarze: propozycje wspólnej obserwacji, łańcuszki, autoreklamę (z linkami) i teksty nie na temat usuwam. Ja szanuję Ciebie, więc proszę szanuj mnie, a odwiedzę Cię gdy tylko będę mogła.
Bardzo mnie ucieszy gdy dołączysz do zacnego grona moich obserwatorów.
Życzę przyjemności!