Obserwatorzy

wtorek, 5 sierpnia 2014

Kleszcze...
Idąc do lasu, na łąkę, tam gdzie jest trawa, niskie krzewy, czają się kleszcze. Dla tego najlepiej ubrać długie spodnie, długi rękaw, skarpetki by chronić się przed nimi. Z pewnością dobrym rozwiązaniem są repelenty wszelkiej maści które będą odstraszały te drapieżniki.
Kleszcze to pajęczaki należące do podgromady roztoczy… jest kilkaset gatunków tych pasożytów… długość ciała wynosi od jednego do kilku milimetrów, ta wartość się zwiększa kilkukrotnie wskutek ssania… ryjkowaty narząd gębowy przystosowany jest do ssania płynów tkankowych, i krwi. Zbrojony w liczne ząbki pomocne w utrzymaniu się na skórze żywiciela. Wzrost temperatury zwiększa aktywność kleszczy, która rozpoczyna się na przełomie marca i kwietnia i trwa do października/listopada.
Większość dotychczas dokładnie zlokalizowanych naturalnych ognisk infekcji to obszary przejściowe między dwoma różnymi typami roślinności, jak np. brzegi lasów graniczące z łąkami, polany, błonia nad rzekami i stawami, zagajniki z zaroślami, obszary, gdzie las liściasty przechodzi w iglasty lub odwrotnie, albo wysoki w niski, obszary zarośnięte paprociami, jeżynami, czarnym bzem i leszczyną. Kleszcze spotyka się na trawie, w niskich krzakach oraz w leszczynie. Wiszą na źdźbłach trawy i na spodzie liści, z tego powodu są niewidoczne. Jako postać dorosła może przetrwać bez jedzenia 2 lata…

Są niebezpieczne mogą przekazać żywicielowi chorobę odkleszczową… dla tego warto chronić siebie i swojego pupila stosując środki odstraszające, na rynku jest ich cała masa…

Ale są też i naturalne sposoby:


 na przykład olejki eteryczne.
Możesz zaparzyć rozmaryn i tymianek w małej ilości wody. Po godzinie przelej do atomizera, dodaj sok z cytryny, wymieszaj. Preparatem możesz spryskać siebie i pupila.

Piwo także zniechęca kleszcze dzięki witaminom z grupy B.

Czosnek jego intensywna woń pozwala trzymać dystans z tymi krwiopijcami

Maści rozgrzewające to kolejny sprzymierzeniec. Zawarte w nim olejki eteryczne skutecznie studzą zapały tych pasożytów.

Tłuszcz kokosowy którym możemy smarować zwierzątko nie tylko odstraszy pchły i kleszcze ale też nada sierści połysk. Także pomoże w leczeniu zmian skórnych.

Jak usunąć psu kleszcza?


Mój zestaw wygląda tak:


Kiełbasa, smaczki – by odwrócić uwagę psa
Pęseta do usuwania kleszcza (widziałam też są do nabycia kleszczołapki:


Spirytus salicylowy do dezynfekcji miejsca wkłucia po wyrwaniu kleszcza.

Rodo jest zestresowany, więc ubieram go jak na spacer i idę na świeże powietrze z nim. Pęsetę daję mu powąchać by nie denerwował się.
Pęsetą łapię kleszcza i wyrywam. Należy pamiętać by nie drażnić kleszcza by nie zwymiotował…i nie przekazał patogenów. Nie używamy żadnych tłuszczów, alkoholu, ani nie przypalamy...
Pasożyta należy złapać jak najbliżej skóry i wyciągnąć w całości, więc przyglądam się czy ma łapki. Miejsce po wkłuciu oglądam pod kątem nieprawidłowości i dezynfekuję.
    Zdecydowanie lepiej odstraszać niż wyciągać. Wkłócie nie boli gdyż kleszcz w ślinie ma substancje znieczulające by żerować nawet kilka dni, dla tego ważne by oglądać siebie i pupila po spacerze.
15 komentarzy:

 1. Paskudztwo! Ja smaruje Kire Frontleinem i na ogol kleszcze jej sie nie imaja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe czy jest 100% środek... nie wiem czym właściciel Rodo go smaruje ale zdarza się że muszę mu wyciągać te obrzydliwe stworzenia...

   Usuń
 2. Brrrr... znam temat, nie lubię kleszczy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja ich nienawidze! Tyle stresu przez nie ja i pies....

   Usuń
 3. to najbardziej obrzydliwe owady, ja sama bym sobie go nie usunęła, kiedyś w dzieciństwie miałam na karku !

  OdpowiedzUsuń
 4. Odpowiedzi
  1. no cóż nie wszystko jest dobre i piękne...

   Usuń
 5. ja używam fypryst http://www.fypryst.pl/pl

  i jak dla mnie i mojego włochacza środek na 2 miesiące odstrasza kleszcze i przez czas co używamy tego środka nie mamy problemu!! Polecam go bardzo ;)

  Naturalnych sposobów nie próbowałam ale olej kokosowy bardzo do mnie przemawia, więc może warto się przerzucić na naturalne środki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nienawidzę tego paskudztwa :( wczoraj wyciągnęłam jednego Emetowi,pomimo kropelek..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ;/ a daje sobie wyciągać czy stresuje sie i warczy?

   Usuń
 7. Moje koty często łapią kleszcze, trzeba je sprawdzać parę razy dziennie :(

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, miło mi że tu jesteś, proszę zostaw ślad po sobie, ale nie SPAMuj, komentarze: propozycje wspólnej obserwacji, łańcuszki, autoreklamę i teksty nie na temat usuwam. Ja szanuję Ciebie, więc proszę szanuj mnie, a odwiedzę Cię na pewno. Zwłaszcza jeśli masz g+ będzie mi łatwiej do Ciebie trafić gdy zostawisz adres bloga pod swoim komentarzem. Czasem mam zaległości, ale spokojnie, nadrabiam je:))
Bardzo mnie ucieszy gdy dołączysz do zacnego grona moich obserwatorów.
Życzę przyjemności!