Od pewnego czasu coraz więcej sie mówi o zdrowiu psychicznym i szerzących się problemach związanych z nimi. Nasze aktualne czasy są trudne i wiele osób nie radzi sobie z rzeczywistością. Przyszłość nie nastraja optymistycznie, jesteśmy świadkami przemian, likwidacji miejsc pracy... kasy samoobsługowe, było gdzieniegdzie o sklepach w których do minimum ograniczona jest rola człowieka... Jakiś czas temu byłam w cukierni gdzie dowiedziałam się że minimalizacja kosztów skłoniła zarząd do zakupu maszyn które wyparły w jeszcze większym stopniu ludzką pracę w tym zakładzie i choć na chwile obecną efekty nie są satysfakcjonujące to wszystko idzie w kierunku zmniejszania ilości pracowników. Jasne, że na miejsce starych zawodów wejdą nowe, ale jak będzie czas pokaże.
Na chwilę obecną jest ciężko, a trudne doświadczenia często rzutują na bliskie osoby, zwłaszcza na dzieci.... słyszałam ze to w dzieciństwie mają korzenie problemy, zwłaszcza zaburzenia. O podłożach problemów psychicznych można długo rozważać...
Coraz więcej mówi sie że ludzie w dzisiejszych czasach nie rozmawiają ze sobą a komunikują. Styl życia, zachowania przypomina pewne zaburzenia, ale o tym może innym razem...
Shawn Coss w 2016 roku stworzył serie rysunków inspirowanych problemami psychicznymi (czytałam chorobami psychicznymi, ale z tego co wiem to choroba i zaburzenie to nie to samo). Autor chwali się sporą ilością udostępnień, wydał także książkę która sie wyprzedała. Rysunki mają pomóc ludziom w podejmowaniu tematyki zdrowia psychicznego, rozmawiać o tych/ z tymi którzy tego głosu często nie mają. Są ludzie którzy z uwagi na swoje problemy żyją na marginesie społeczeństwa. Problemy duszy to delikatny temat, a jednocześnie bardzo ciekawy. Potrzebny bardzo, wiele razy podkreślałam jak to wspaniale że dzięki technologii mamy dostęp do wiedzy, bez wychodzenia z domu mamy dostęp do materiałów naukowych, rozrywkowych - wybór jest ogromny.
Autor rysunków jak pisze na swojej stronie internetowej klik ma wykształcenie medyczne, jest pielęgniarzem pogotowia ratunkowego.
Przed przystąpieniem do dzieła Shawn przygotowywał się, analizując przypadki oraz czytając o danym zagadnieniu. Przedstawienie graficzne problemu na jednej grafice stanowiło dla autora spore wyzwanie. Sęk w tym że objawy oraz ich nasilenie moga różnie sie przedstawiać, wszystko to jest kwestią indywidualną. Czytałam i słyszałam że rzadko sie zdarza by ktoś miał jedno konkretne zaburzenie czy chorobę. Do postawienia diagnozy bywa że wystarczy część cech czy objawów z wymienionych w klasyfikacji. No tak odbiegłam od tematu;) dodam że zdrowym ludziom zdarzają się zachowania charakterystyczne dla osób z problemem. Różnica polega na częstotliwości. Ot zdarza się sporadyczne jakieś zachowanie, myśl, objaw która nie musi być powodem do niepokoju, podczas gdy szereg problemów i ich nasilenie mogą być podstawą do diagnozy. Warto czasami udać sie do specjalisty. Problem w tym że dostęp bywa nie łatwy a to zdrowiu nie służy. Kłopoty mają to do siebie że lubią sie zbierać wynikają jeden z drugiego i tak lawinowo bywa że sie toczy...
No ale wracając do tematu obrazków:
Na blogu było już o PTSD Zespół stresu pourazowego. Jest nawet film produkcji USA: "Pięć filmów o szaleństwie" który porusza ten temat, warto obejrzeć. Dodam że grono producenckie produkcji zasila znana u uznana wieloma nagrodami i nominacjami, aktorka Jennifer Aniston.
Anoreksja, jadłowstręt psychiczny, zaburzenie odżywiania połączone z zaburzonym obrazem własnego ciała. Młoda osoba (między 14 a 18 rokiem życia) boi się przybrania na wadze, podejmuje działania mające na celu zgubienie często wyimaginowanych kilogramów co jest wyniszczające dla organizmu, anorektyczce to nie przeszkadza i dalej obsesyjnie usiłuje sie odchudzać. Do działań należą:
- unikanie „tuczącego” pożywienia,
- prowokowanie wymiotów,
- przeczyszczania,
- wyczerpujące ćwiczenia fizyczne,
- stosowanie leków zmniejszających łaknienie albo moczopędnych
Insomnia, bezsenność. Sytuacja gdzie problemem jest zbyt mała ilość lub niska jakość snu. Osoba może sie przebudzać, nie spać... Brak lub zbyt mała ilość snu sprawia że osoba jest bardziej drażliwa, gorzej sie czuje, ma problemy ze skupieniem uwagi, uczeniem sie.
Zaburzenia psychiczne, do objawów których należeć może bezsenność:
- depresja (w tym depresja maskowana)
- epizod manii
- zaburzenia lękowe
- zaburzenia jedzenia
- organiczne zaburzenia psychiczne
- schizofrenia
- zespół abstynencyjny
- toksykomania
Bezsenności sprzyjają:
- siedzący tryb życia
- złe nawyki żywieniowe np spożywanie zbyt późno ciężkich pokarmów.
- uzależnienia: alkohol, papierosy, kawa, gry....
- próby zaśnięcia na siłę, lęk napięcie pogłębiają problem...
"Schizofrenia paranoidalna – typ schizofrenii, w przebiegu której dominującymi objawami choroby są objawy pozytywne (urojenia oraz halucynacje); objawy negatywne, katatoniczne oraz zaburzenia myślenia nie są zbyt wyraźne[1] lub w ogóle nie występują[2].
Urojenia w tym typie schizofrenii często mają charakter paranoidalny; halucynacjami, które w szczególności pojawiają się w obrazie klinicznym, są omamy słuchowe; nie występują zaburzenia afektu, woli i mowy lub pozostają one niezbyt widoczne[2].
Urojeniami, jakie mogą pojawić się w tym typie schizofrenii, są urojenia wielkościowe, jednak częściej występują prześladowcze, odnoszące, odsłonięcia, nasyłania i wykradania myśli[3].
Rokowanie jest przeważnie lepsze niż w przypadku innych typów schizofrenii, a zachorowanie pojawia się z reguły w wieku późniejszym[1]."źródło, więcej, klik
Oczywiście obrazków jest więcej, jeśli interesują Cię kolejne prace zapraszam tu klik czyli na oficjalną stronę autora, który ma też konto na instagramie. Na kanale na YT autora znalazłam filmik z pracami i opisami przedstawianych problemów:
Świat cały czas się rozwija, ale czy naprawdę w tym dobrym dla nas kierunku?
OdpowiedzUsuńNie widziałam wcześniej tych rysunków
Rysunki maają w sobie coś takiego, że przyciagają na chwilę. Ciężko przejść obok nich obojętnie
OdpowiedzUsuńMocne rysunki, ale dobrze oddają rangę problemów.
OdpowiedzUsuńTrzeba przyznać, że rysunki mocno trafiają do odbiorcy. 😊
OdpowiedzUsuńOjej jakie rysunki. Bardzo dosadne.
OdpowiedzUsuńDosadne.. w czasach pisma obrazkowego, pewnie lepiej trafią do odbiorców, niż najlepsze artykuły.
OdpowiedzUsuńNiesamowite, jak dobrze oddają problemy problemy duchowe..
OdpowiedzUsuńBardzo fajne rysunki bo naprawdę wiele mówią
OdpowiedzUsuńNo na pewno nie są to rysunki obok, których można przejść spokojnie. Najpierw zamknęłam oczy, patrząc się na nie, a później na spokojnie im się przyjrzałam. Robią wrażenie. Serdeczne pozdrowienia znad sztalug malarskich przesyła Krysia
OdpowiedzUsuńRobią wrażenie. Szczególnie ten z bezsennością. Często obrazy przemawiają do nas o wiele bardziej, niż tysiąc słów.
OdpowiedzUsuńRysunk straszne. Trochę niczym grafiki Beksińskiego. A o chorobach psychicznych trzeba mówić.
OdpowiedzUsuńJa dziś mam taki dzień słaby, że normalnie chyba mam wszystkie objawy, o których tu mowa...
OdpowiedzUsuńwlasnie ogladam czarnobyl straszny temat
OdpowiedzUsuńPowinniśmy trochę wyhamować, a nie pędzić ciągle przed siebie, to nam wszystkim by wyszło na dobre. A rysunki są naprawdę poruszające.
OdpowiedzUsuńChoroby psychiczne mają to do siebie, iż są bardziej uciążliwe i zaciskają pętlę na życiu.
OdpowiedzUsuńTo bardzo dobrze, iż pojawił się autor rysunków, który zwraca uwagę społeczeństwa na ból duszy, bo dusza cierpi w milczeniu...
Dosadne a nawet przerażajace
OdpowiedzUsuńBardzo dobre rysunki, ciekawy artykuł :)
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy artykuł, rysunki skłaniają do refleksji...
OdpowiedzUsuń