piątek, 26 maja 2023

Filmowo

 No i udało sie conieco obejrzeć:) Zapraszam


Patch Adams

reżyseria: Tom Shadyac
scenariusz: Steve Oedekerk
gatunek: Biograficzny, Dramat, Komedia
produkcja: USA


Kiedyś miałam okazje zasilać szeregi personelu w pewnej przychodni. Jednym z lekarzy był starszy bardzo uśmiechnięty medyk. Miesiącami miałam okazje obserwować zarówno stałych pacjentów jak i nowych. Nowi zwykle pochmurni ludzie wychodzli z gabinetu promienni, uśmichnięci. Stali pacjenci bardzo lubili starszego pana, oczywiście były też głosy niezadowolenia i rządanie zmiany, ale było ich naprawdę nie wiele.  Jedną z pacjentek była moja mama która do dziś mile wspomina wizyty. Sama nie jestem lekarzem ani pielegniarką, ale wyżej opisane obserwacje pozwoliły mi wyrobić sobie zdanie że osoba a właściwie kontakt z osobą która leczy jest bardzo ważny, rozumiem że kolejki długie że lekarz ma procedury wypełnianie masy rzeczy na wizycie której czas jest okrojony przez kolejki. Wróćmy właśnie do tego podejścia takiego właśnei z sercem z uśmiechem które nie tylko za pomocą medykamentu a właśnie radosnego kontaktu mają wpływ na chorego cierpiącego człowieka. Patch Adams właściwie to Hunter Doherty „Patch” Adams właściwie to amerykański aktywista społeczny, lekarz, klaun i aktor. W 1972 roku założył Gesundheit! Institute, organizację non-profit zajmująca się ochroną zdrowia, to projekt holistycznej opieki medycznej oparty na przekonaniu, że nie można oddzielić zdrowia jednostki od zdrowia rodziny, wspólnoty, społeczeństwa i świata. Misją organzacji jest przeformułowanie i odzyskanie koncepcji „szpitala”.
Wracając do filmu Robin Williams wciela sie w pacjenta szpitala psychiatrycznego który postanawia nieść pomoc ludziom jako lekarz. Swoje marzenia realizuje starając sie wywoływać uśmiech u cierpiących osób. Film który można zobaczyć ogląda sie ciepło i przyjemnie, trochę może familijny....

Watcher 


reżyseria: Chloe Okuno
scenariusz: Zack Ford
gatunek: Thriller
produkcja: USA


Julia i Francis to młoda para zakochanych w sobie ludzi którzy przenoszą się do Rumunii. Podczas gdy Francis pracuje, Julia która zaczyna uczyć się rumuńskiego ma dużo czasu który wypełnia poczucie niepokoju, a to za sprawą sąsiada który ją obserwuje. Leniwy klimat, jest dreszczyk ale może pojawić sie zwątpienie w postrzeganie rzeczywistości przez Julę której to już nawet ukochany...

Wierne Przyjaciółki / Faithfully Yours


reżyseria: André van Duren
scenariusz: André van Duren, Elisabeth Lodeizen
gatunek: Thriller
produkcja: Holandia


Bodil Backer i Isabel Luijten to dwie przyjaciółki są prawniczkami, mieszkają w pieknych domach z kochajacymi meżami. Jednak w tym sielankowym życiu brakuje im emocji. Aby ubarwić swoje życie uskuteczniają wyjazdy na których korzystają z życia a wzajemnie dają sobie alibi. Pewnego dnia nieoczekiwana tragedia sprawia że sytuacja zaczyna nabierać zupełnie innych kolorów a tajemnice wychodzą na jaw. Film trzyma  napięciu, fajnie sie go ogląda. 

No i to na tyle co udało mi sie obejrzeć, miłego dnia! 

14 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawe filmy. Każdy mnie zainteresował. Pierwszy przede wszystkim dlatego, że cenię sobie Robina Williamsa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten ostatni obejrzał mój mąż, gdy byłam na wyjeździe, polecał mi do obejrzenia, wiec teraz mam dwa polecenia:-)
  jotka

  OdpowiedzUsuń
 3. "Wierne Przyjaciółki" mam na oku. Film "Patch Adams" kojarzę, oglądałam go dawno temu... A ja w tym tygodniu zaliczyłam "Book Club", u nas znany jako "Pozycja obowiązkowa". ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dwa dni temu obejrzałam Wierne przyjaciółki. Niezły film, nawet mnie wciągnął.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwszy film najbardziej mnie zaciekawił, pozostałe raczej nie dla mnie. Teraz bardziej słucham niż oglądam cokolwiek :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Oba filmy ciekawie się prezentują.

  OdpowiedzUsuń
 7. No proszę, wreszcie Ci się udało coś obejrzeć, fajnie. :)
  Radiomuzykant-ka

  OdpowiedzUsuń
 8. Patch Adams widziałam , rewelacyjny film. Ja ostatnio obejrzałam dokument o Selmie Blair pod tyt: Oto Selma Blair. Naprawdę poruszający...

  OdpowiedzUsuń
 9. Dwa ostatnie filmy szczególnie mnie zaciekawiły. Lubię thrillery,. a te wydają się naprawdę interesujące.

  OdpowiedzUsuń
 10. Na ten pierwszy film mogłabym się skusić.

  OdpowiedzUsuń
 11. Tym ostatnim filmem mnie zainteresowałaś. Chętnie bym go obejrzała.

  OdpowiedzUsuń
 12. Wszystkie filmy wydają się warte obejrzenia, ale najbardziej zaintrygowała mnie fabuła tego ostatniego.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ten ostatni film, chyba najbardziej mnie zainteresował więc będę co miała robić wieczorem :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Z seriali ostatnio wciągnęła mnie Niezwykła prawniczka Woo

  OdpowiedzUsuń

Cieszy mnie że tu jesteś, proszę zostaw ślad po sobie. Wspólnie dbamy o miłą atmosferę tutaj i szanujemy sie wzajemnie, dla tego nie pisz wielkimi literami, nie SPAMuj, nie zostawiaj linków do siebie. Nasze zdania mogą się różnić, ale zachowujemy kulturę i dobry smak.
Komentarze: propozycje wspólnej obserwacji, łańcuszki, autoreklamę (z linkami) i teksty nie na temat usuwam. Ja szanuję Ciebie, więc proszę szanuj mnie, a odwiedzę Cię gdy tylko będę mogła.
Bardzo mnie ucieszy gdy dołączysz do zacnego grona moich obserwatorów.
Życzę przyjemności!