piątek, 24 stycznia 2014

Odpowiedzi na pytania z kwestionariusza: „Czy anoreksja wiąże się z twoim uzależnieniem od seksu i miłości? Jeśli tak, to w jaki sposób?” tłumaczenie dokumentu: "Does anorexia tie in to your sex and love addiction? If so, how? Responses to a questionaire", ze strony: www.slaafws.org Anoreksja seksualna.

Czy wiesz, że unikanie aktywności seksualnej może mieć powiązanie z uzależnieniem od seksu?
By odpowiedzieć na to pytanie wyjaśnijmy sobie co oznacza słowo: „anoreksja” zwykle które większości kojarzy się z jadłowstrętem. Anonimowi Uzależnieni od Seksu i Miłości (S.L.A.A.) proponują taką definicję: „W kwestii zaburzeń jedzenia anoreksję określa się jako kompulsywne (przymusowe) unikanie pożywienia. W sferze seksu i miłości, anoreksja ma podobną definicję: Anoreksja jest kompulsywnym unikaniem przyjmowania lub dawania «pokarmu» towarzyskiego, seksualnego lub uczuciowego.” Patric Carnes – znany w kraju [w USA – przyp. tłum.] autor w dziedzinie uzależnienia i zdrowienia opisuje anoreksję seksualną jako: „obsesyjny stan w którym fizyczne, mentalne [umysłowe – przyp. tłum.] i emocjonalne unikanie seksu dominuje w życiu danej osoby. Jak w przypadku jedzenia – głodzenie siebie, tak deprywacja na tle seksualnym może dawać poczucie władzy i ochrony przed wszystkimi zranieniami.”
Czasem zdarza się, że osoba uzależniona chce poprzez abstynęcje udowodnić że nią nie jest.
Pewna 56 letnia homoseksualna kobieta napisała w ankiecie: „Zawsze dążyłam do związku z niedostępnymi kobietami, które były: zamężne, alkoholiczkami lub heteroseksualne; Nigdy nie dążyłam do związku z inną lesbijką.”
Pewna czterdziestopięcioletnia respondentka zmaga się z tym, co uważa za anoreksję seksualną. Dorastała w rodzinie represyjnej w kwestiach seksualnych oraz systemie społecznym, gdzie miały miejsce alkoholizm oraz inne dysfunkcje zachowania. Tłumaczy że: „Dorastając nie miałam modelu dobrych, zdrowych relacji seksualnych. Nigdy nie doświadczałam związku opartego na miłości. Nie umiem być otwarta i wolna w kwestiach seksualnych. Mam kompleksy.”
KOMPLEKSY” czyli STRACH - Wielu uczestników ankiety dzieliło się swoim strachem przed przyjemnością seksualną i wskazywało na to, że niskie poczucie własnej wartości dotykało także sfery seksualnej.
Poniżej, przedstawiamy kilka przykładów strachu, jaki ankietowani opisywali w swoich odpowiedziach:
● strach przed intymnością i „związaniem” się z innymi,
● strach przed „byciem pochłoniętym”, „uduszeniem się”, utratą siebie lub śmiercią,
● strach przed intensywnymi doznaniami (które do tej pory były tłumione),
● strach przed byciem „widzialnym” lub dostrzeganiem siebie samego,
● strach przed własną seksualnością,
● strach przed byciem atrakcyjnym dla kogokolwiek,
● strach przed rozpoczynaniem i kończeniem związku.
ZACHOWANIA NAŁOGOWE I DEPRAWACYJNE
Gdy coś tak bardzo boli, albo dla poprawy nastroju coś co podniesie, pokrzepi: dostarczy tzw. „kopa”. Anoreksja seksualna została opisana, jako odwrotna strona uzależnienia seksualnego. Jest nieuchwytna, często chowa się pod maską kompulsywnych i zdeprawowanych zachowań. Odpowiedzi zgodnie wskazały, że za ucieczkowymi schematami i innymi mechanizmami samoobronnymi chowa się strach. Ukazywały też, że anoreksja seksualna może nosić wiele masek, poniżej wymienione są niektóre zachowania, które miały stanowić rodzaj rekompensaty:
● strategie izolacyjne zapewniające komfort,
● barwne życie w fantazjach (w samotności),
● pornografia, podglądactwo, masturbacja, itp.,
● uzależnienia krzyżowe – jedzenie, pieniądze, leki/narkotyki, alkohol, zakupoholizm, TV, Internet, itp.,
● stosunki seksualne z wieloma osobami lub uruchamianie się (z nieosiągalnymi ludźmi).
NISKA SAMOOCENA, DEPRESJA I LĘKI
Podobnie jak anorektycy pokarmowi, anorektycy seksualni głodzą siebie mając wszystkiego pod dostatkiem. Wielu uczestników wskazywało że mieli poczucie dotkliwego wyizolowania (alienacji) i utraty samego siebie. Poniżej przedstawimy kilka zagadnień poruszonych przez respondentów:
● deprywacja (seksualna, uczuciowa, itp.),
● umniejszanie (poniżanie) i osądzanie się samemu,
● perfekcjonizm,
● przeskakiwanie po ekstremach od poczucia wyższości do poczucia podległości,
● ukrywanie się przed życiem i światłem,
● samotność,
● zblokowane emocje,
● myślenie i działanie według zasady „nic nie zasiałem, więc nic nie zbieram”,
TRAUMA WE WCZESNYM ŻYCIU RODZINNYM
Anoreksja jest zazwyczaj zakorzeniona w traumie z dzieciństwa. Jeśli osoba jest ztraumatyzowana jako dziecko, to ma skłonność do utraty kontroli; aby zmniejszyć traumę, anorektycy seksualni mogą stać się przeciwnikami seksu i swojej własnej seksualności. Respondenci, zarówno mężczyźni jak i kobiety, wskazywali że trauma była obecna w historiach ich dzieciństwa, włączając w to:
● naruszanie granic,
● zawstydzanie seksualne,
● emocjonalne opuszczenie i wykorzystanie (nie zaspokojone potrzeby),
● seksualne lub fizyczne wykorzystanie,
● deprywacja prowadząca do strategii nałogowych w późniejszym życiu,
● straty (śmierci) członków rodziny (poczucie opuszczenia),
UNIKANIE INTYMNOŚCI
W literaturze S.L.A.A., członkowie będący anorektykami dokonali takiej oto obserwacji:
„My anorektycy zaczęliśmy sobie uświadamiać, że życie mijało nam stale bez doświadczania miłości. Zauważyliśmy u siebie brak doznań bliskości w pewnych sferach życia stwierdzając, że zaplątaliśmy się w schemat lęku przed innymi ludźmi bądź przymusu trzymania ich w szachu. Dostrzegłszy to, staraliśmy się wydostać z tego utartego wzorca. Jeśli nie udawało nam się go zmienić, znaczyło to, że jesteśmy od niego uzależnieni. Uzależnienie to było jak nieodwołalna koleina - przymusowy schemat, którym byliśmy tak bardzo pochłonięci, że mimo coraz dotkliwszych konsekwencji nie mogliśmy zaprzestać powielania go.” Oto niektóre metody używane przez respondentów, by uniknąć doświadczenia intymności w relacji ze sobą i innymi:
● intelektualizowanie (używanie anoreksji jako wytłumaczenia do seksualnego uruchamiania się, niezdolność do znalezienia równowagi pomiędzy potrzebą odżycia, a czekaniem w samotności z powodu strachu przed byciem widzialnym, etc.)
● strategie dystansowania się (unikanie randek, unikanie zażyłej przyjaźni, działanie w poczuciu wyższości lub podległości, unikanie towarzystwa innych, odstawienie lub izolowanie się od partnera, etc.)
● zachowania nałogowe (masturbacja, fantazjowanie, intrygi, objadanie się, etc.),
● używanie mechanizmów bezpieczeństwa, to znaczy: działanie jak automat (robienie się „małym” i „niewidocznym” w grupie osób; skrywanie tajemnic; udawanie cały czas, że jest się zbyt „zajętym”; etc.)
● nałogowe obsesje dotyczące niedostępnych osób.


Z ulotki Anoreksja: seksualna, towarzyska, uczuciowa (opublikowanej przez Wspólnotę Augustyńską S.L.A.A.): „Wiemy, że istnieją mocne powody, przez które staliśmy się anorektykami; lecz uprzytomniliśmy sobie, że to nie nasza wina, że jesteśmy anorektykami. Dziś jednak pragniemy pielęgnować swoje życie towarzyskie, uczuciowe oraz seksualne. Nasza anoreksja może wypływać w znaczącej mierze z naszego ochraniania się, lecz my nadal pragniemy się zmieniać; w S.L.A.A. rozpoczęliśmy pracę nad uzdrawianiem i zmianami. Pragniemy powiedzieć, że twoje wyzdrowienie ma znaczący wpływ na nasze. Tak więc, każdy nowy członek wnosi świeże rozumienie i nowe możliwości zdrowienia dla wszystkich. Wspólnota S.L.A.A. – Anonimowych Uzależnionych od Seksu i Miłości – wita Cię serdecznie!”


źródło: opracowanie  Mariusz Siankowski

6 komentarzy:

 1. oj mi ta anoreksja nie grozi....uwielbiam ciasteczka mniam

  OdpowiedzUsuń
 2. myślę, że inne odbiegające od normy zachowania mają to samo podłoże. Nie tylko anoreksja czy uzależnienie od seksu. każdą patologię, dysfunkcję tak można ze sobą porównać .

  OdpowiedzUsuń
 3. Pokusilabym sie o opinie, ze uzaleznienia lub psychiczne zaklocenia (nie choroby!) maja swoje korzenie w dziecinstwie. Najczesciej to rodzice i ich metody wychowawcze klada sie cieniem na dalsze zycie doroslego czlowieka. Dlugo by o tym pisac...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda, ale tu nie chodzi o metody wychowawcze ale o chorobę i deficyty rodziców. Przecież alkoholizm to choroba. Dzieci które czegoś nie dostały w dzieciństwie są słabszymi dorosłymi...

   Usuń

Cieszy mnie że tu jesteś, proszę zostaw ślad po sobie. Wspólnie dbamy o miłą atmosferę tutaj i szanujemy sie wzajemnie, dla tego nie pisz wielkimi literami, nie SPAMuj, nie zostawiaj linków do siebie. Nasze zdania mogą się różnić, ale zachowujemy kulturę i dobry smak.
Komentarze: propozycje wspólnej obserwacji, łańcuszki, autoreklamę (z linkami) i teksty nie na temat usuwam. Ja szanuję Ciebie, więc proszę szanuj mnie, a odwiedzę Cię gdy tylko będę mogła.
Bardzo mnie ucieszy gdy dołączysz do zacnego grona moich obserwatorów.
Życzę przyjemności!