Obserwatorzy

wtorek, 15 stycznia 2013

15 przykazań integracji Polaka w Holandii

Poszukując informacji na temat pracy, i życia w Holandii natknęłam się na bardzo ciekawy artykuł. Choć jest to tekst znaleziony na "wiatraku" to śmiało można go odnieść do każdego kraju do jakiego się udajemy, by być tam przez jakiś czas:

1. Ucz się języka holenderskiego. Język jest ci tak samo potrzebny jak oczy, ręce i nogi! Możliwość komunikowania z otaczającym cię światem określać będzie twoją pozycję w tym świecie. Naucz się co najmniej podstawowych słów i zwrotów używanych w miejscach publicznych (praca, sklep, itp) Holendrzy będą doceniali twoją chęć używania holenderskiego po czym zawsze możesz przejść na angielski. Jesteś w planie zostać w Holandii dłużej lub na zawsze - próbuj jak najszybciej zacząć brać lekcję języka. Im szybciej - tym lepiej.

2. Nie upijaj się publicznie. Zdecydowanie najczęstszym punktem irytacji Holendrów wobec Polaków jest publiczne pijaństwo i incydenty z tym związane. Bądź świadom, że będą bardziej zwracać uwagę na twoją konsumpcję alkoholu. Holendrzy nie piją mniej niż Polacy, ale nie robią tego tak publicznie. Holendrzy wypracowali sobie metodę wybierania jednej osoby z towarzystwa (zwanej umownie Bob) która na imprezie nie pije i odwozi resztę pijanego towarzystwa bezpiecznie do domu.

3. Współżyj z Holendrami. Kontakt i komunikacja! To jest może najtrudniejsze ale utrzymuj kontakty z Holendrami. Nie zamykaj się tylko w polskim środowisku. Najwięcej nieporozumień wynika z wzajemnego niezrozumienia.

4. Bądź zawsze uprzejmy ale nigdy uniżony. My mamy nieco inne normy obycia i formy grzecznościowe niż Holendrzy. Co prawda Holendrzy w naszym odczuciu są często aroganccy i nietaktowni ale z drugiej strony używają (w pracy, sklepie, na ulicy) znacznie częściej takich słów jak dzień dobry (hallo, goedemorgen, goedemiddag), proszę (alstublieft), dziękuję (dank u wel) i do widzenia (doei, dag, tot ziens). Pozdrawianie przechodnia na ulicy, w windzie, w parku na spacerze lub w lesie też jest normalne. Kiedy i jak używać różnych form powitalnych i pożegnalnych jest zależne od osoby i sytuacji. Tu jest za mało miejsca na rozszerzenie tematu.

5. Poznaj ich powitania i pożegnania. Formy obycia są trudne do opisania w skrócie, bo dużo zależy od wieku osoby, jej statusu, stopnia zażyłości i częstotliwości spotkań. Generalnie, przy powitaniu, Holendrzy podają sobie ręce - zarówno kobiety jak i mężczyźni, ale tylko wtedy gdy się dłuższy czas nie widzą. Kolegom w pracy nie podaje się codziennie rąk; wystarczy powiedzieć goede morgen. Mężczyźni nie całują się nigdy. Za to mężczyzna może pocałować dobrą znajomą (trzy razy) w policzek przy przywitaniu i pożegnaniu ale też nie gdy się widują codziennie - wówczas wystarczy powiedzieć goede morgen, hallo, hoi - w zależności od stopnia zażyłości. Kobiet nie całuje się w ręce. Podaje się ręce lekarzowi lub dyrektorowi wchodząc do jego gabinetu, ale nie podaje sąsiadowi spotkanemu na ulicy. To samo tyczy się też pożegnań.

 6. Bądź punktualny i licz się ze słowem. Holendrzy powiadają "afspraak is afspraak" czyli umówione jest umówione. Trzymają się słowa. Ustna umowa ma wartość umowy pisemnej. Umówienie się z kimś na czas, miejsce, pracę jest dotrzymywane. Przez niedotrzymanie obietnicy i wymówki tracisz zaufanie. Prawda popłaca!

7. Patrz ludziom w oczy. Charakterystyczną cechą wielu Polaków jest unikanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą. Może to w Polsce nie przeszkadza ale Holender będzie to odbierał negatywnie: gdy się nie patrzysz w oczy - nie jesteś godzien zaufania, coś ukrywasz, jesteś skryty, trudno ci ufać.

8. Poznaj ich pory jedzenia i picia. Holendrzy prowadzą regularny tryb życia i na wszytko jest właściwa pora a szczególnie na picie kawy. Przed południem jest czas picia kawy (koffietijd) ok. godz. 10-11.00. Około godz. 13.00 jest pora na lunch; czyli kanapki i herbatę. Wieczorem, od godz. 17.00 nawet do godz. 19.00 jest pora obiadu - w tym czasie zdecydowanie nie składa się wizyt! Po obiedzie obowiązkowo jest „toetje" czyli deser i kawa. Napojów alkoholowych nie pije się przed godziną 16.00, wyjątkowo wcześniej w weekendy.

9. Jeździj na rowerze. Przekonaj się, że poruszając się na rowerze po mieście dotrzesz wszędzie szybciej, łatwiej, taniej i zdrowo. Jednocześnie jeżdżąc na rowerze dajesz sygnał swemu holenderskiemu otoczeniu, że jesteś otwarty na ich zwyczaje. Holendrzy widzą, że Turcy i Marokańczycy nie jeżdżą na rowerach.

 10. Jeździj na żółtych blachach. Jeżeli mieszkasz już rok w Holandii przerejestruj samochód na holenderskie żółte tablice. Twoje holenderskie otoczenie doceni twoją chęć pozostania w tym kraju i funkcjonowania w holenderskim społeczeństwie. Te kilkaset euro większych kosztów jest warte poczucia pełnoprawnego obywatela tego kraju.

11. Korzystaj z holenderskich mediów. Szczególnie oglądaj holenderską telewizję. Najchętniej nieskomplikowane holenderskie seriale telewizyjne jak „Goede Tijden Slechte Tijden" i "Onderweg Naar Morgen" które są dosyć dobrym odbiciem aktualnego holenderskiego społeczeństwa. W nauce języka dobrze pomaga oglądanie holenderskojęzycznych programów dla dzieci, gdzie język jest prosty i wymowa wyraźna. Oglądaj holenderskie wiadomości i czytaj gazety, jak choćby darmowe dzienniki Metro, Spits i De Pers, rozdawane w wielu miejscach publicznych.

12. Wykorzystuj swoje hobby. Gdy nie znasz języka trudno się integrować - ale jest język uniwersalny! Język sportu, muzyki i innych hobby's. Chodzisz na mecze? Zapisz się do klubu. Grasz na instrumencie? Zapisz się do zespołu. W Holandii istnieje krocie stowarzyszeń wszystkich hobby's i zainteresowań - to jest też dobry sposób aby się zaznajamiać z ludźmi i krajem.

13. Utrzymuj porządek przed domem. Z ankiety przeprowadzonej w Holandii wynika, że największym źródłem irytacji Holendrów są... chwasty w ogródku u sąsiada! Staraj się więc utrzymywać swój ogródek, chodnik, przestrzeń przed domem w porządku.

14. Nie składaj niezapowiedzianych wizyt. Wizytę, nawet tą krótką, zapowiedź uprzednio telefonicznie. Nie przychodź też z wizytą w porze obiadowej, tj. w godz. 17-19.00. Najlepszą porą wizyt jest godzina 20.00. Wchodząc do domu nie zdejmuj butów!. Powszechny w Polsce zwyczaj zdejmowania butów, w przedpokoju jest tu nieznany i wywołuje zdziwienie.

15. Pierz własne brudy w swoim domu. Holendrzy powiadają podobnie; brudnego prania nie wywieszają na dworze - przez co mają na myśli, że negatywne rzeczy zatrzymują dla siebie i nie rozpowiadają wśród znajomych. My jesteśmy często niepotrzebnie wylewni (a szczególnie po alkoholu) i nie przysparzamy sobie tym chwały. Nie bądź tak otwartym i szczerym w sprawach osobistych, rodzinnych, finansowych.

źródło


6 komentarzy:

 1. Bardzo podobnie jest w Niemczech i prawdopodobnie we wszystkich innych krajach, dokad emigruja Polacy.

  OdpowiedzUsuń
 2. moze kiedys odwiedze ten kraj kto wie..

  OdpowiedzUsuń
 3. jadąc do jakiegos kraju musimy respektowac właśnie jego zasady:) siostra mojego W. tam mieszka, tak mi się skojarzyło:)

  OdpowiedzUsuń
 4. co kraj to obyczaj. trzeba się do niego dostosować, tak nakazuje kultura, takt i obycie. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dlatego wypada się zapoznać z kulturą i ze zwyczajami panującymi w danym kraju. Oczywiste dla nich może być przez nas bagatelizowane co może prowadzić do spięć

   Usuń
 5. bardzo dobrze jest poznać zwyczaje kraju do którego się jedzie. potem narzekanie, że za granicą Polaków nie lubią. A czemu tu się dziwić?

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, miło mi że tu jesteś, proszę zostaw ślad po sobie, ale nie SPAMuj, komentarze: propozycje wspólnej obserwacji, łańcuszki, autoreklamę i teksty nie na temat usuwam. Ja szanuję Ciebie, więc proszę szanuj mnie, a odwiedzę Cię na pewno. Zwłaszcza jeśli masz g+ będzie mi łatwiej do Ciebie trafić gdy zostawisz adres bloga pod swoim komentarzem. Czasem mam zaległości, ale spokojnie, nadrabiam je:))
Bardzo mnie ucieszy gdy dołączysz do zacnego grona moich obserwatorów.
Życzę przyjemności!