Obserwatorzy

czwartek, 10 stycznia 2013

uwaga gwiazdka, lampka...


Za nami stary rok, nie dawno przywitaliśmy nowy 2013, do niego w gratisie jak co roku są podwyżki. Tak jak co roku drożeje… nie muszę wymieniać, wszyscy doskonale wiemy, i nikt przed tym nie ucieknie. Po prostu nie da się, człowiek musiał by żyć życiem człowieka pierwotnego: żywić się tym co upoluje, złowi mieszkać w lesie… pamiętacie wpis o freeganach? Ale to nie jest dla każdego, nie każdy potrafi się przełamać, i oby nikt nie musiał!
Jednak pensje stoją na dobra sprawę w miejscu… średnia krajowa, śmiechu warte każdy wie skąd bierze się średnia arytmetyczna, tak tak… są ludzie zarabiający w tysiącach… ale dziś nie o nich.
Ciągłe podwyżki, sprawiają że społeczeństwo pogrąża się w coraz to większej nędzy…nie wspominam tu o bezrobociu, kredytach, zobowiązaniach…
Będąc w gościach, widziałam kątem oka reklamę, starsza zadana pani dość pewna siebie przekonuje, że ma prawo zadbać o zdrowie, ma prawo żyć bez długów, ma prawo do odrobiny przyjemności mówi z uśmiechem.
Wyznaje że dzięki dożywotniej rencie hipotecznej poprawiła swoją sytuacje finansową, i że jej życie zmieniło się na lepsze. „Teraz czuje się pewnie i bezpiecznie” jest to reklama funduszu hipotecznego. Mimo, że przekonują osoby po 65 roku życia, do których jest adresowana oferta że mają prawo do godnego życia, więc zachęcają do kontaktu…
Na czym polega wspaniała oferta mająca polepszyć życie seniora? Otrzymuje on dożywotnią rentę w zamian za przepisanie prawa do nieruchomości, tego dowiadujemy się z reklamy.
Uderzyło mnie jak można nazwać rentę (usankcjonowane świadczenie pieniężne wypłacane przez ZUS) można mylić z kredytem. Rentier (fr. rentier) – to także osoba utrzymująca się z dochodów płynących od posiadanego kapitału, nieruchomości, odsetek od papierów wartościowych (akcji, obligacji itp.) lub wkładów bankowych.
Fundusz – to zasób środków finansowych bądź majątkowych przeznaczonych na jakiś cel. Także instytucja rozporządzająca tymi środkami. Pochodzi od łac. fundusz i oznacza tyle co grunt, podłoże, podstawa, fundament.
Fundusz, a nie instytucja kredytowa… mnie to wszystko kojarzy się z wilkiem w owczej skórze, bo co jesteśmy dobry fundusz damy Ci rentę, Ty nam nieruchomość i będziemy szczęśliwi.


Fundusz przekonuje, że:
„Hipoteka odwrócona to:
• dożywotnia renta hipoteczna, czyli świadczenie pieniężne wypłacane co miesiąc
• możliwość swobodnego korzystania z dodatkowych środków finansowych
• pełne bezpieczeństwo dla Seniora i jego bliskich
• waloryzacja wysokości świadczenia co kwartał
• gwarancja posiadania mieszkania lub domu przez Seniora do końca życia
• indywidualne i bezpłatne konsultacje z prawnikiem i ekspertem
• możliwość pozostawienia określonej kwoty spadkobiercom
• świadczenie pieniężne wolne od podatku dochodowego
• rozwiązanie, z którego korzystają miliony osób na całym świecie
Hipoteka odwrócona to rozwiązanie bardzo popularne na Węgrzech, w USA, Wielkiej Brytanii (zauważy, że senior z tych krajów nie ma tak niskich świadczeń, jak to ma miejsce u nas). Już miliony Seniorów poprawiło swoje życie właśnie dzięki hipotece odwróconej (a co mają powiedzieć).  Rozwiązanie to cieszy się wielkim uznaniem i poparciem organizacji zrzeszających i wspierających emerytów oraz rencistów. W wielu krajach działalność instytucji oferujących hipotekę odwróconą objęta jest gwarancjami rządowymi i stworzone zostały odrębne przepisy regulujące zasady jej funkcjonowania.”
Jednak „Prace nad ustawą o odwróconym kredycie hipotecznym przedłużają się w nieskończoność. Niestety, naraża to potencjalnych klientów na duże niebezpieczeństwo. "Fundusze" hipoteczne robią wiele, by wznowiono prace nad ustawą. Twierdzą, że unormuje to rynek i wyjaśni wiele wątpliwych kwestii - ich lobby nie jest do końca jasne.” Podaje portal http://www.bankier.pl
Sprawa jest skomplikowana gdyż początkowo, zgodnie z projektem ustawy tylko banki mogły by udzielać takiego kredytu. Ale w reklamie nie słyszymy słowa kredyt… na stronie internetowej także nie ma tego słowa po za jednym miejscem, by do niego dotrzeć trzeba dość szczegółowo szperać, umieć szukać… starszych osób nie podejrzewam o takową biegłość…
W kontaktach zwłaszcza z „funduszami” dobre sobie… instytucjami finansowymi – bo tak powinny się nazywać i być kojarzone). Tak samo senior dlaczego nie jest nazywany klientem, kredytobiorcą….
Fundusze i banki zapewniają o swej wiarygodności, zabezpieczeniach, jednak co w przypadku upadłości podmiotu mającego przejąć nieruchomość, zobligowanego do wypłaty świadczeń? Teoretycznie zobowiązany jest ten kto ma przejąć nieruchomość. Co w sytuacji gdy nikt nie przejmie? Tematem tabu są wysokie koszty adwokata….
Co w sytuacji gdy stan nieruchomości na skutek losowy ulegnie pogorszeniu, lub zniszczeniu? Co z ubezpieczeniem?
Odwrócona hipoteka skierowana jest do ludzi biednych, nieświadomych swoich praw (nieznajomość prawa szkodzi, i nic tego nie usprawiedliwia). Ta okazja ułatwia sprawę wielu oszustom. Czy możliwe jest by emeryt został bez nieruchomości i bez świadczenia?
Czym jest „odwrócona hipoteka”?
Właściciel nieruchomości musi mieć ukończone 65 lat, fundusz owy "dobry wujek" to zwykła spółka prawa handlowego nad którą nie stoi KNF… starszy człowiek, ma to do siebie że raczej szybko umrze, a firma staje się właścicielem nieruchomości za ułamek jej wartości. Oczywiście nie na rękę będzie sytuacja gdy senior cieszył się będzie długim życiem, ale kto długo żyje… mamy ok. 2,5 tys. stulatków, a z prognoz demograficznych wynika, że w 2030 roku będzie ich ok. 9 tys…
Z szacunków poszczególnych "funduszy odwróconej hipoteki" wynika, że z cywilnej umowy dożywocia pod nazwą "odwrócona hipoteka" podpisywanej z "funduszem" skorzystało do tej pory od kilkuset do kilku tysięcy osób. To niewiele, ale przewiduje się, że w ciągu najbliższych lat liczba emerytów może wzrosnąć o połowę, a aż 85% z nich będzie właścicielami nieruchomości.
Co więcej, przeciętna emerytura wyniesie nie więcej niż 50% ostatniej pensji - średnia emerytura to 1,6 tys. zł. To dobre warunki do rozwoju tego typu produktów, zwłaszcza, że Polacy nie oszczędzają samodzielnie (70% ich pensji pochłaniają podatki - ZUS, PIT, VAT, akcyza, itp.). 
Z kolei przeciętne świadczenie wypłacane w jednym z dużych "funduszy hipotecznych" to 1000 zł. Przeciętny wiek klienta to 78 lat, a wartość jego nieruchomości to 268 tys. zł. Innymi słowy, aby "fundusz" stracił, jego klient musiałby przeżyć jeszcze 20 lat. "Fundusze" robią wszystko, aby podnieść swoją wiarygodność. Pokazują nam reklamy telewizyjne przedstawiające zadowolonych z życia emerytów, ładne nazwy nawiązujące do rodziny, ogniska domowego, itd. Sama nazwa też ma wzbudzać zaufanie - w końcu to "fundusz", czyli instytucja finansowa, która kontrolowana jest przez KNF. Nawet jeżeli firma jest spółką akcyjną, nie oznacza to, że jest całkowicie bezpieczna. Czy jest to tylko kamuflaż? Miejmy nadzieję, że nie.
A co se spadkobiercami, kredytobiorcy, zwanym seniorem… mogą wykupić nieruchomość za życia seniora, lub przekazania określonej kwoty spadkobiercom. W projekcie ustawy (czytamy na stronie funduszu) spadkobiercy mają 12 miesięcy na spłatę zobowiązania  wraz z odsetkami i kosztami kredytu.
Po ich śmierci bank będzie miał roszczenia do spadkobierców o przeniesienie na niego prawa do nieruchomości. W takim wypadku spadkobiercy będą mogli spłacić otrzymany przez Seniora kredyt wraz z odsetkami i innymi kosztami i zachować prawo do nieruchomości.
Spadkobiercy mogą podlegać podwójnemu opodatkowaniu z tytułu nabycia spadku, oraz przeniesienia własności nieruchomości na instytucje kredytującą. Czyli w tym momencie najlepiej jak albo spłacą kredyt, albo zrzeczenie spadku… w praktyce myślę, że zrzeczenie spadku, prawdopodobnie będzie bardziej opłacalne dla sukcesorów… 


9 komentarzy:

 1. To wszystko to wprost mnie przeraża, aż strach pomyśleć gdy u mnie najdzie ten wiek emerytalny.
  Na samą myś już gęsiej skórki dostaję....

  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja właśnie za 2 miesiące przestaję pracować, już wiem jaka mam emeryturę, kokosów nie mam ale nie umrę z głodu a już o przyjemnościach mogę zapomnieć. Dziękuję u mnie za wizytę i zawsze zapraszam, pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdzies czytalam, ze ta odwrocona hipoteka to jeden wielki przekret, banki juz dobrze dbaja, zeby nie tylko nie stracic na tym geszefcie, ale zdrowo zyskac. Jedynym przegranym jest rencista i jego rodzina, ktora po jego smierci zostaje na lodzie i bez spadku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tutaj we wpisie jest to dość szczegółowo opisane, i przedstawione, że oferta skierowana jest do osób w ciężkiej sytuacji, tacy ludzie często nie są świadomi własnych praw...a to już okazja dla wszelakich przekrętów.
   Zauważ, że człowiek starszy nie rozumuje tego co nowe, nie przyswaja tak jak młody, w dodatku zauważ formę tego co sie mówi, samo słowo kredyt jest mocno zakamuflowane... zastąpione słowem: renta, słowo to kojarzy się z pomocą, czymś bezzwrotnym, nie tak jak słowo kredyt. Na takie, i podobne haczyki nabiera sie wielu młodych...
   po za tym to wszystko jest prawnie nie uregulowane, co może stać się dodatkową pułapką nie tylko dla seniora ale i dla jego rodziny, a to już może być niebezpieczne. Jeszcze napiszę o "spadkach"...

   Usuń
 4. Dzięki za odwiedziny :)
  myślałam ze u Ciebie tez zdjęcia kotów znajdę,
  a tu Dita ....też niezły kot :)
  Zostaje i Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno nie robią tego , by pomóc seniorom...

  OdpowiedzUsuń
 6. mni coraz bardizej przeraża to, co dzieje sie z naszą rzeczywistością rachunkowo-zarobkową etc. i staram się jakoś te myśli czarne od siebie odsuwać ale..masz rację, nikt z nas od tego nie ucoeknie

  OdpowiedzUsuń
 7. Szczegółowo opisałaś, ale dla seniorów to porażka.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, miło mi że tu jesteś, proszę zostaw ślad po sobie, ale nie SPAMuj, komentarze: propozycje wspólnej obserwacji, łańcuszki, autoreklamę i teksty nie na temat usuwam. Ja szanuję Ciebie, więc proszę szanuj mnie, a odwiedzę Cię na pewno. Zwłaszcza jeśli masz g+ będzie mi łatwiej do Ciebie trafić gdy zostawisz adres bloga pod swoim komentarzem. Czasem mam zaległości, ale spokojnie, nadrabiam je:))
Bardzo mnie ucieszy gdy dołączysz do zacnego grona moich obserwatorów.
Życzę przyjemności!