piątek, 28 grudnia 2018

E-recepta

Dzień dobry Kochani, jak tam po świętach? Teraz wiele z nas przygotowuje sie do Sylwestra którego imieniny będziemy świętować u progu nowego 2019 roku, żegnając 2018 rok który przyniósł nam wiele rozmaitości chcemy patrzeć z nadzieją ku lepszej przyszłości życzymy sobie sami i na wzajem wiele dobra. Jednak nowy rok to także zmiany nie tylko w dacie. Podwyżki dziwią i nie dziwią już, tego spodziewać sie możemy a i tak pytamy zaskoczeni: czemu tak drogo, czemu tak drogo! Nie podobają nam sie nowe niestety wyższe ceny ale nie wiele możemy: albo nie kupić, albo ograniczyć albo płacić. Mimo że wybór należy do nas to jedno jest pewne: podwyżki nas nie ominą.
Wzrasta także płaca minimalna:  do "2250 złotych brutto - tyle wynosić będzie od 2019 roku płaca minimalna! We wtorek, 11 września 2018 roku rząd przegłosował tę kwotę na swoim posiedzeniu. Stawka godzinowa wzrośnie do 14,70 zł. "podaje Dziennik Bałtycki


Nowość czeka także aptekarzy oraz pacjentów a także lekarzy którzy przestaną wystawiać papierowe recepty które odejdą do lamusa?

Elektroniczna recepta to jeden z najbardziej wyczekiwanych elementów zinformatyzowanej ochrony zdrowia. Jest przekazywana pacjentowi za pośrednictwem e-maila, SMS lub jako wydruk informacyjny.

Od lutego trwa pilotaż e-Recepty, w którym bierze udział 6 placówek medycznych i 59 aptek ze Skierniewic, Siedlec oraz powiatu siedleckiego. Po zakończeniu  pilotażu, od września system wystawiania i realizowania e-recept będzie wprowadzany stopniowo na terenie całej Polski. podaje nfz-lodz.pl

Od 1 stycznia 2019 roku każda apteka w kraju ma obsługiwać tak zwane e recepty. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia klik odlicza na swojej stronie czas do podłączenia aptek do e-recepty czyli centralnego systemu informatycznego udostępnionego w ramach projektu "Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych" (System P1). Założeniem jest wygoda w realizacji recept ograniczenie błędów, oszczędność czasu lekarzy i farmaceutów. E-recepta ma być panaceum na  nieczytelne dokumenty oraz ma na celu wyeliminowanie fałszywych recept.


Kolejnym plusem ma być bezpieczeństwo ograniczające prawdopodobieństwo wydania pacjentowi złego leku.. Pacjenci przewlekle chorzy już nie będą musieli tak często chodzić "po recepty" gdyż wystawienie nie wymaga fizycznej wizyty w gabinecie co ma skrócić kolejki.
Papierowe recepty można było realizować w jednym momencie: albo wszystko albo nic. W przypadku elektronicznej recepty pacjent ma możliwość zakupu każdego leku w innej aptece - pełna dowolność:)
Kolejną korzyścią dla pacjenta ma być jasne i czytelne wytyczne odnośnie przyjmowania leków.
Pacjent oraz personel medyczny będą mieli dostęp do historii wystawionych recept, dzięki czemu zwiększy się jakość i bezpieczeństwo leczenia, zaś proces leczenia będzie lepiej skoordynowany.
Dzięki elektronicznemu rozwiązaniu będzie większy porządek w dokumentacji oraz zwiększy się kontrolę nad obrotem lekami refundowanymi. To brzmi pięknie: zyskają wszyscy! A jak będzie? Czas pokaże.wspierałam się klik


źródło grafiki .nfz-lodz.plCzy tradycyjna recepta odejdzie do lamusa? Portal serwiszoz.pl podaje kilka przypadków gdzie tradycyjna recepta będzie dopuszczalna:

1) recepty „pro auctore” i „pro familiae” (obowiązkową formę elektroniczną przewiduje się od 31 grudnia 2015 r.);

2) recepty transgranicznej;

3) recepty dla osoby o nieustalonej tożsamości;

4) recepty wystawianej przez lekarza albo pielęgniarkę lub położną będących obywatelem państwa członkowskiego UE a wykonujących swój zawód czasowo i okazjonalnie na terenie Polski bez potrzeby uzyskiwania wpisu; 5) recepty na produkt leczniczy, który nie ma pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w Polsce i jest sprowadzany z zagranicy w trybie importu docelowego. Internetowe Konto Pacjenta – to aplikacja która ma w szybki i łatwy sposób zapewnić dostęp do danych medycznych pacjenta:

- informacje o receptach
- informacje o  skierowaniach wystawionych dla Twoich bliskich,
- informacje o wysokości kwot podlegających refundacji dla poszczególnych produktów leczniczych - informacje o udzielonych Ci świadczeń w ramach NFZ.Internetowe Konto Pacjenta daje Ci szereg nowych możliwości:

- otrzymanie recept niezbędnych do kontynuacji swojego leczenia bez konieczności wizyty u lekarza,

- otrzymanie recept od pielęgniarki lub położnej zarówno po osobistym badaniu jak i po konsultacji -

- telemedycznej, na odległość. upoważnienie innej osoby do dostępu do Twoich danych medycznych lub informacji o stanie Twojego zdrowia. … a już wkrótce w łatwy sposób sprawdzisz i pobierzesz swoją pełną dokumentację medyczną
Jak uzyskać dostęp do Internetowego Konta Pacjenta w 3 prostych krokach?

1) Załóż Profil Zaufany – jeżeli jeszcze go nie posiadasz

2)Zaloguj się do Internetowego Konta Pacjenta za pomocą Profilu Zaufanego 

3) Masz już dostęp do wszystkich funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta Pamiętaj, że logowanie do IKP poprzez Profil Zaufany, gwarantuje pełne bezpieczeństwo Twoich danych.

Co oznacza termin „e-zdrowie”? E-zdrowie to wykorzystanie najnowszych technologii informatycznych w celu wspomagania działań w dziedzinie ochrony zdrowia. Aktualnie w Polsce funkcjonuje wiele systemów e-zdrowia, które oferują niepełny i wyrywkowy dostęp do ważnych dla pacjenta informacji. Celem wdrażanych rozwiązań w ramach e-zdrowia jest przede wszystkim ułatwienie pacjentom dostępu do historii i przebiegu ich leczenia, uproszczenie procesu uzyskiwania informacji oraz ograniczenie biurokracji z tym związanej. Dzięki Internetowemu Kontu Pacjenta, rozproszone dotychczas dane medyczne, będą dostępne w jednym miejscu.źródło

A co Ty sądzisz o takim rozwiązaniu? A może już masz doświadczenie związane z e-receptą?

112 komentarzy:

 1. Ja popieram tego typu rozwiązania, ale obawiam się, że zanim cały system zacznie w pełni sprawnie funkcjonować, minie jeszcze trochę czasu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no właśnie, ja też ciekawa jestem z nie ukrywaną nutka nieepokoju...

   Usuń
 2. A mnie nie podoba sie ta cała cyfryzacja... niby porządek ale taki ogrom informacji o człowieku na klik - wszystko na tacy: dane osobowe, informacje o stanie zdrowia, świadczeniach, lekach.... ogrom informacji tylko czekać aż ktoś sie włamie do tego systemu. Mnie sie to nie podoba!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Kiedyś trzeba było pójść pokazać się, dowód itp. itp a teraz wszystko przez internet i w internecie w bazie danych. Idziesz np. do dentysty, on sobie wpisze Twoje dane do komputera i już mu wyskoczy u jakich lekarzy człowiek się leczył - u wszystkich. I tak zastanawiam się czy to rzeczywiście dla wygody - aby było szybciej. A może jest inna przyczyna... i tego się obawiam

   Usuń
  2. No tak, nie jedno było włamanie czy też wyciek danych.... a tu dane są wyjątkowo wrażliwe...

   Usuń
 3. Pamiętam jak parę lat temu kiedy mieszkałam w Polsce najniższa krajowa to było 1600:D Pracowałam wtedy w biurze i miałam 2000, każdy ze znajomych mi mówił ale masz stawkę hehe. Fajnie, że idzie do przodu;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajne rozwiązanie z tą e-receptą. Genialnie, że stawka minimalna wzrasta, bo póki co to tylko ceny w sklepach galopowały do góry 🤔

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem ciekawa, jak to będzie z tymi receptami.

  OdpowiedzUsuń
 6. Hello, thanks for the information. Have a nice day

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobra sprawa z tymi e-receptami, chociaż dla niektórych uciążliwa ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Po święta jestem nadal bardzo przejedzona!
  Ciekawy pomysł na e-recepte :)
  dreamerworldfototravel.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetne porady , praktyczne . Na pewno się przydadzą.
  Serdeczne pozdroweinia znad sztalug malarskich przesyła Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem bardzo ciekawa jak to się sprawdzi. Czy w ogóle to się przyjmie u nas tak jak by to być powinno... I kiedy tak naprawdę. Bo u nas to wszystko lubi się przesuwać...

  OdpowiedzUsuń
 11. Koniec roku a początek to czas na podsumowanie a tagże woele przemysleń.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo mnie ciekawi jak to bedzie z tym.Zapewne niczym wszystko płynnie będzie chodzić to minie sporo.

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam nadzieję, że te erecepty mocno ułatwią życie i bardzo mi się podoba wzrost płacy minimalnej :)
  Wspaniałego Nowego Roku :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja się zastanawiam, jak to będzie ze starszymi osobami, które są "analogowe"...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dostanie wydrukowaną karteczkę na której zamiast jej danych i nazw leków będzie kod czy numer, idzie do apteki tak samo... ulepszenie polega na tym że teraz w e recepcie może każdy lek kupić w innej aptece i to akurat jest na plus bo apteki różnią się cenami czasem nawet kilkanaście złotych można zaobserwować a może i większe jeszce bywają różnice.

   Usuń
 15. Ciekawi mnie tak sprawdzą się e-recepty, niemniej w pełni popieram tę zmianę.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja tam jestem tradycjonalistką co papier to papier. No ale świat idzie do przodu także w dziedzinie cyfryzacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak myślę no ale zmiany mamy narzucone i nie wiele do powiedzenia... ostatecznie można zrezygnować z leczenia...

   Usuń
 17. Ja się jakoś nie interesowałamtymi tematami ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajnie że ode mnie dowiedziałaś sie czegoś nowego:)

   Usuń
 18. Ciekaw jestem bardzo jak to będzie działać w praktyce...

  OdpowiedzUsuń
 19. Ee tam, ja nie bardzo jestem za taką modernizacją świata, niedługo i my będziemy zaczipowanym numerkiem w jakimś komputerowym programie... Ale wszystko się zmienia i gusta nie mają tu nic do rzeczy.
  Szczęśliwego Nowego roku!

  OdpowiedzUsuń
 20. Szczerze przyznam, że nie miałam pojęcia na ten temat! Ale uważam, że to naprawdę świetny pomysł. Mimo, że technologii można dużo zarzucić, to tyle samo możemy jej zawdzięczać. Taka erecepta z pewnością ułatwi funkcjonowanie w dzisiejszym zabieganym świecie :) Jestem ciekawa jak to będzie w praktyce! Pozdrawiam serdecznie :*

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo cieszę się na e-recepty. Jeszcze jakby osoby przewlekle chore mogły o nią elektronicznie się ubiegać to już byłoby w ogóle super!

  OdpowiedzUsuń
 22. Samo życie zweryfikuje.Artykuł bardzo przydatny.Przynajmniej aptekarze odczytaja recepty.Bedzie krocej trwało.

  OdpowiedzUsuń
 23. O tych receptach, to pierwsze słyszę i czytam🙂

  OdpowiedzUsuń
 24. Jeśli tak faktycznie będzie z tymi receptami to chyba będzie lepiej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są udogodnienia są, ale i widzę niebezpieczeństwa...

   Usuń
 25. Dopiero teraz się o tym dowiedziałam. Jest to dosyć znacząca i duża zmiana. Zapowiada się obiecująco, zwłaszcza to skrócenie kolejek do lekarza. Jednak martwię się o to jak będą ogarniać te e-recepty starsi ludzie, którzy często mają problem z obsługą urządzeń elektronicznych czy Internetu.
  https://ptaszkow.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak zapowiada sie łatwiejszy dostęp... bo kolejki mają być krótsze, a jak będzie zobaczymy. Starsi ludzie zamiast kartki z danymi i nazwą leki dostaną kartke z kodem czy numerkiem zapewne więc tutaj dalej posunie sie bezpieczeństwo danych osobowych bo informacje z kartki tylko aptekarz odczyta.

   Usuń
 26. Nie słyszałam o tym wcześniej. Takie e-recepty z pewnością bardzo ułatwią sprawę.

  OdpowiedzUsuń
 27. Aha a to ciekawa nowość. Nie słyszałem o tym wcześniej. Wiem, że recepty się już drukuje a nie pisze ręcznie ale o czymś takim nie słyszałem.

  OdpowiedzUsuń
 28. Nie wiedziałam, że takie coś już do nas zawitało. Ja chyba jednak wolę papierowe.

  OdpowiedzUsuń
 29. farmaceuci w końcu będą mogli przestać uczyć się rozszyfrowywać specjalistyczne pismo lekarskie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie będą musieli co zwiększa bezpieczeństwo pacjenta :)

   Usuń
 30. Tyle teorii, bo w praktyce już jest z tym bałagan i problemy...
  Ja jestem za papierem mimo wszystko...

  OdpowiedzUsuń
 31. Ciekawi mnie jak przyjmą się te e-recepty

  OdpowiedzUsuń
 32. Ciekawi mnie ogólnie czy ten system na pewno się sprawdzi, ale mam obawy.

  OdpowiedzUsuń
 33. Myślę że jeśli to wszystko będzie dobrze zorganizowane to super pomysł

  OdpowiedzUsuń
 34. Pomysł e-recepty bardzo mi się podoba. W USA jest już od wielu lat i sprawdza się doskonale

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To że coś sprawdza sie w innych krajach nie jest gwarantem że i u nas egzamin zda i odwrotnie...

   Usuń
 35. Pojawiły się tu bardzo ważne informacje na nowy rok. Trochę smutne, trochę miłe, ale dobrze było wdrążyć się w temat, tym bardziej, że jakoś nie śledzę wiadomości. Dobrze, że starasz się doedukować ludzi :)

  OdpowiedzUsuń
 36. No i niestety wzrośnie również ZUS dla firm... Co do systemów elektornicznych to jestem za. Napewno będą na początku jakies komplikacje ale myślę, że to dobry kierunek. W końcu cały świat zmierza w strone cyfryzacji to dlaczego mamy być do tyłu i nie iść za postępem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak rośnie i rośnie wszystko... a co do recept to owy postęp niesie z sobą udogodnienia ale i niebezpieczeństwa.

   Usuń
 37. Jestem ciekawa zmian w kodeksie pracy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też. Może to kolejny temat w który sie zagłębię...

   Usuń
 38. Mi się to podoba :) wszelkie udogodnienia, które mogę zrobić z pozycji telefonu/komputera dla mnie są na +

  OdpowiedzUsuń
 39. Dory pomysł. Długo mi tego brakowało

  OdpowiedzUsuń
 40. Nie wiem czy to dobrze, czy to źle, może trzeba iść z duchem czasu ale czy na pewno zawsze jest to dobre? okaże się w przyszłości :))

  OdpowiedzUsuń
 41. Jestem bardzo ciekawa, jak wyjdzie ta reforma recept...

  OdpowiedzUsuń
 42. Jestem ciekawa tej reformy, jednak boje się, że to nie będzie szło sprawnie

  OdpowiedzUsuń
 43. Nie słyszałam tej nowości o e-receptach, super pomysł :)

  OdpowiedzUsuń
 44. Podoba mi się pomysł z takimi receptami, choć jak wyjdzie to w praktyce to nie wiem

  OdpowiedzUsuń
 45. Fajny pomysł z tymi e-receptami, obawiam się jednak że dla lekarzy starszej daty będą stanowiły równie duży jak nie większy problem jak te wypisywane na komputerze i drukowane. Paranoją jest to że zamiast wprowadzić analogicznie prostszą wersję na tabletach lekarze muszą się uczyć obsługi sprzętu. Czy o to nam chodzi w tym systemie? By wyeliminować szybciej starszych lekarzy bo nie podołają nowym wymogom? By wizyta składała się z 30%diagnozy i 70% komputerowej roboty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę że lekarz to osoba która uczy sie szybko, podejrzewam że technologia jest tak skonstruowana by ułatwiać a jak to będzie czas pokaże. Nowości mają przyspieszać i ułatwiać pracę.

   Usuń
 46. Założę się, żd wrsz z e-receptą nastanie e-bałagan. Ale potem będzie ok :)

  OdpowiedzUsuń
 47. Ciekawy artykuł. Myślę tylko, że e-recepty mogą się okazać olbrzymim problemem dla osób starszych, które nie zrozumieją tego systemu, a już na pewno nie założą sobie konta w internecie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, miło mi:) W Kwestii recept cóż... przypuszczam że taka osoba starsza dostanie wydrukowany kod z którym pójdzie do apteki.

   Usuń
 48. Świetny pomysł z tymi e-receptami, w końcu nie będzie problemu z odczytaniem papierowych wersji xd

  OdpowiedzUsuń
 49. Z e-receptami jest dużo dyskusji, to kolejny tekst o tym, ale bardziej obrazujący temat. Moim zdaniem to będzie kolejny niewypał i wtopione pieniądze.

  OdpowiedzUsuń
 50. Jestem bardzo ciekawa rezultatów...

  OdpowiedzUsuń
 51. Jednym słowem przymus posiadania Internetu i komputera...
  Ciekawe jak z tym systemem poradzą emeryci...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy ja wiem? Nikt nie zmusza do zakładania profilu... Osoba nie odnajdująca się w internecie lub bez dostępu pewnie dostanie wydrukowany kod i jak z receptą pójdzie do apteki.

   Usuń
 52. To jest super pomysł, ale potrzeba czasu żeby to zaczęło "hulać" :) jeszcze dużo czasu

  OdpowiedzUsuń
 53. Rozwój telemedycyny i usług,takich jak e-recepta dają wiele korzyści. Dzięki nim pacjent zyskuje m.in. zdalny dostęp do dokumentacji lekarskiej bez konieczności wizyty w placówce medycznej. Ważnym elementem budującym zaufanie do rozwiązań telemedycznych jest możliwość zdalnego potwierdzania swojej tożsamości. Korzystanie z mojeID – bezpiecznego narzędzia, służącego do potwierdzania tożsamości online – przyspiesza i upraszcza wiele procesów, które dotychczas wymagały osobistej wizyty w punkcie obsługi czy placówce medycznej.

  OdpowiedzUsuń

Cieszy mnie że tu jesteś, proszę zostaw ślad po sobie. Wspólnie dbamy o miłą atmosferę tutaj i szanujemy sie wzajemnie, dla tego nie pisz wielkimi literami, nie SPAMuj, nie zostawiaj linków do siebie. Nasze zdania mogą się różnić, ale zachowujemy kulturę i dobry smak.
Komentarze: propozycje wspólnej obserwacji, łańcuszki, autoreklamę (z linkami) i teksty nie na temat usuwam. Ja szanuję Ciebie, więc proszę szanuj mnie, a odwiedzę Cię gdy tylko będę mogła.
Bardzo mnie ucieszy gdy dołączysz do zacnego grona moich obserwatorów.
Życzę przyjemności!