środa, 25 stycznia 2023

"Można utopić rozum w winie, ale nieszczęścia utopić się nie da." Przysłowia chińskie (Może tuż obok)

 Może tuż obok - seria opowiadań opisujących prawdziwe zdarzenia, czasem zmieniam.... detale, tak by uniknąć identyfikacji osób, wydarzeń. Może sie zdarzyć że jest to sytuacja lub osoba znana... spawa jawna wówczas zmienia sie postać rzeczy;) zapraszam.Samotność to plaga naszych czasów, sporo mówi się o pogarszającej się jakości relacji, o niechęci do pracy nad więzią. W dobie internetu i możliwości jakie daje wolimy wymieniać niż "reperować". Jest grupa osób która nie z wyboru jest samotna są to osoby starsze, czasem niepełnosprawne z problemami, nie rzadko alkoholowymi. Tak to jest że problemy czasem nawarstwiają się, a pod problemem alkoholowym są też i inne sprawy trudne, tragiczne... coś od czego człowiek chce uciec. Słyszałam że choroba alkoholowa dotyka duszy czyniąc człowieka przeraźliwie samotnym... ktoś kto doznał ostracyzmu i żyje latami w swoim cierpieniu przecenia zwykłe gesty, takie ludzkie jak uśmiech czy drobna przysługa... Warto pamiętać że tam gdzie ofiara tam też pojawia sie drapieżnik. 


Do jednego z oddziałów banku przychodzi starsza Pani w towarzystwie sporo młodszego mężczyzny. Szybko okazuje się że emerytka ma na koncie imponującą sumkę. W historii rachunku widać że wcześniej przesłała towarzyszowi kwotę 100 000 złotych, tego dnia chciała przelać 330 000. Zaniepokojona kasjerka swoimi wątpliwościami dzieli sie z policją a oni to pukają do drzwi mężczyzny który zaskoczony tłumaczy że w banku był z ukochaną, gdy kobieta potwierdza wersje wszystko sie zdaje być ok. Pewnego dnia w mieszkaniu emerytki odkryto niepokojące znalezisko. 

Pewna grupa mężczyzn zajmowała się wyszukiwaniem osób samotnych, następnie drobnymi gestami "zaprzyjaźniali się" z samotnikiem a następnie starali sie wybadać stan majątkowy: aktywa, pasywa.... jeśli osoba posiadała atrakcyjne dla nich dobra zaczynała się "przyjaźń" a to pomoc w załatwieniu czegoś, a to drobne zakupy a to jeszcze jakaś przysługa... "przyjaciel" stawał się częścią codzienności zdobywając zaufanie. Wiara w uczciwość i przywiązanie miały powodować to że właściciel pójdzie do notariusza i podpisze dyspozycje że zaprzyjaźniona persona może reprezentować jego interesy. Gdy wykorzystując pokładaną w nim wiarę przestępca pozbawił majątku nieszczęśnika tak że została mu tylko nieruchomość, wówczas była pora na etap ostateczny. Mówią że to co najcenniejsze człowiek ma to jest życie i właśnie odebrania tego chce zły człowiek, jednak tutaj był to proces powolny...  Jednym ze sposobów było dolewanie do alkoholu izopropanolu i właśnie butelkę z tym środkiem znaleziono w domu u wyżej wspomnianej emerytki. Izopropanol to środek wykorzystywany do czyszczenia urządzeń optycznych, środek toksyczny podawany w niewielkich ilościach z czasem powoduje zgon. Zbrodnia doskonała bo izopropanol to alkohol a alkoholik właśnie pije napoje procentowe różne. Zdarzało się że ofiary odchodziły zanim uregulowały status nieruchomości zgodnie z życzeniem truciciela. 

W Grudniu 2021 roku policja zatrzymała cztery osoby stawiając poważne zarzuty, w sprawę okazuje sie że są zamieszani też notariusze... śledztwo trwa. 

24 komentarze:

 1. Straszne rzeczy się dzieją, nie wiadomo komu można zaufać. Takie rzeczy nierzadko zdarzały się też w dawniejszych czasach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ponadczasowość i autentyczność w tym przypadku jest najbardziej przerażająca.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ludzie bywają podli i wyrafinowani, a osoby osamotnione bywają łatwym celem...

  OdpowiedzUsuń
 4. To bardzo złe , ale częste zjawisko, dlatego tyle się mówi o akcjach uświadamiających, bo łatwowierność i brak ostrożności osób samotnych to największe dla nich zagrożenie.
  jotka

  OdpowiedzUsuń
 5. Samotność jest niestety straszna. Człowiek jest wtedy tak złakniony bliskości, że traci czujność.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiem, czy wiesz, ale nadmierna szczodrość wobec ludzi jest jednym z objawów demencyjnych. A w temacie pogarszających się relacji i niechęci do pracy nad więziami - kiedyś było to proste, bo ludzie mieli taką więź, że rodzili się w danym miejscu i byli do tego miejsca przywiązani. Teraz jest inaczej - pracujemy na swoją starość. W temacie dodawania trucizny do alkoholu - alkohol też jest trucizną.

  OdpowiedzUsuń
 7. Co się dzieje na tym świecie... Samotność ludziom doskwiera, a jednak w dobie internetu dużo ludzi sami się izolują... Zwłaszcza nastolatki, moja siostrzenica (15 lat) siedzi praktycznie cały czas z telefonem w ręku, był taki czas że nawet nie wychodziła z domu. Dziwny jest ten świat ...

  OdpowiedzUsuń
 8. Moja babcia zawsze powtarzała: "Umiesz liczyć? Licz na siebie!"

  OdpowiedzUsuń
 9. W jakim kierunku ten świat idzie . Przykre

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo smutna historia, jak widać osamotnionym ludziom łatwo uwierzyć w dobre intencje innych osób

  OdpowiedzUsuń
 11. W świecie nie brakuje ludzi, którzy mają nieczyste intencje, ta historia jest tego dowodem. Pozostaje mieć wiedzę o zagrożeniach i być czujnym.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 12. Smutna ta historia... samotność jest okropna, a tylu ludzi jej obecnie doświadcza

  OdpowiedzUsuń
 13. Samotność jest niestety straszna

  OdpowiedzUsuń
 14. Dołujące jest,że na świecie są osobniki, które chcą się wzbogacić na krzywdzie innych...

  OdpowiedzUsuń
 15. Ile majątku/środków finansowych jest traconych w taki lub podobny sposób - wydaje mi się że bardzo dużo.

  OdpowiedzUsuń
 16. Niestety, takie historie po raz kolejny udowadniają, że ludzie bywają bezwzględni.

  OdpowiedzUsuń
 17. Straszna historia, podłość ludzi i pomysłowość nie zna granic. A niektórzy się dziwią, że nie ufam ludziom, ale patrząc na takie historie tylko utwierdzam się w przekonaniu, że należy być zawsze czujnym.

  OdpowiedzUsuń
 18. Czuję, że to wezwanie do większej uważności na innych. Pamiętajmy o swoich bliskich, zanim staną się samotnikami z przymusu. Zadzwonię dzisiaj do babci.

  OdpowiedzUsuń
 19. Na świecie są ludzie dobrzy i mniej dobrzy...I zależy na kogo trafimy lub kto wykorzysta nasze słabości.

  OdpowiedzUsuń
 20. Są osoby, które to i Boga żadnego się nie boją i potrafią żerować i każdym i każdy pretekst jest dobry, a nie ukrywajmy samotność "jest w cenie"/ DLaczego? Bo człowiek żyje w stadzie. Lubi czuć się potrzebny, kochany. taka jest w większośc nasz natura. Bardzo ciężko nieraz ustrzec się przed taką osobą, bo nie chcemy być samotni i zaufamy nie temu komu powinniśmy. Kinga

  OdpowiedzUsuń
 21. Coraz bardziej mnie przeraża to, co się dzieje. Jestem w szoku, że niektórzy ludzie dla pieniędzy są w stanie posunąć się do takich rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 22. Dla mnie to rzecz nie do pojęcia jak można być tak perfidnym :( i zachłannym gdzie pieniądze są ważniejsze od ludzkiego życia

  OdpowiedzUsuń

Cieszy mnie że tu jesteś, proszę zostaw ślad po sobie. Wspólnie dbamy o miłą atmosferę tutaj i szanujemy sie wzajemnie, dla tego nie pisz wielkimi literami, nie SPAMuj, nie zostawiaj linków do siebie. Nasze zdania mogą się różnić, ale zachowujemy kulturę i dobry smak.
Komentarze: propozycje wspólnej obserwacji, łańcuszki, autoreklamę (z linkami) i teksty nie na temat usuwam. Ja szanuję Ciebie, więc proszę szanuj mnie, a odwiedzę Cię gdy tylko będę mogła.
Bardzo mnie ucieszy gdy dołączysz do zacnego grona moich obserwatorów.
Życzę przyjemności!